Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվ 2024
Կոռուպցիան սպառնում է կյանքեր փրկող կլիմայական հիմնադրամներին ամբողջ աշխարհում․ ավելի լավ պաշտպանական մեխանիզմները կենսական նշանակություն ունեն միլիարդավոր խոցելի մարդկանց պաշտպանելու համար
Բեռլին, 11 փետրվարի, 2025 թ. - Համաձայն Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ կազմակերպության կողմից այսօր հրապարակված 2024 թ. Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի (ԿԸՀ)՝ կոռուպցիայի համաշխարհային մակարդակը շարունակում է մնալ անհանգստացնող բարձր, իսկ այն նվազեցնելու ջանքերը՝ գնալով թուլացող։ Զեկույցը բացահայտել է կոռուպցիայի անհանգստացնող մակարդակներ ամբողջ աշխարհում. երկրների ավելի քան երկու երրորդի ԿԸՀ արժեքները 0-ից (բացարձակապես կոռումպացված) 100 (բացարձակապես մաքուր) սանդղակի վրա 50 միավորից ցածր են։ Համաթվի համաշխարհային միջին ցուցանիշը մնացել է անփոփոխ՝ 43 միավոր, ինչն ընդգծում է կոռուպցիայի դեմ հրատապ գործողությունների անհրաժեշտությունը և ահազանգում կլիմայական արդյունավետ գործողությունների իրականացման գլոբալ որոշիչ խոչընդոտի մասին։
Ջերմաստիճանային նորանոր ռեկորդներով ուղեկցվող գլոբալ տաքացման և անոմալ եղանակային երևույթների, ժողովրդավարության քայքայման և կլիմայական գլոբալ առաջնորդության անկման պայմաններում աշխարհը կլիմայական ճգնաժամի դեմ իր պայքարում հայտնվել է փակուղում։ Կոռուպցիան այս պայքարը դարձնում է շատ ավելի դժվար, և միջազգային հանրությունը պետք է անդրադառնա կոռուպցիայի և կլիմայական ճգնաժամի միջև եղած կապին։
ԿԸՀ 2024-ի տվյալները ցույց են տալիս, որ միջազգային կլիմայական գործողություններում առավել ակտիվ ներգրավված երկրների մեծ մասը՝ ներառյալ կլիմայի փոփոխությունից խոցելի երկրները և միջազգային գագաթնաժողովները, մասնավորապես ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովը (COP) հյուրընկալող երկրներն ունեն ցածր և/կամ նվազող ԿԸՀ ցուցանիշներ։ Կոռուպցիան խոչընդոտում է կլիմայական արդյունավետ գործողություններին՝ սահմանափակելով հավակնոտ քաղաքականությունների որդեգրումը։ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի վերջերս հրապարակված զեկույցն ընդգծում է նավթային և գազային ոլորտի լոբբիստների նշանակալի ազդեցությունը COP-ի նման միջոցառումներում, որն իր ազդեցությունն է ունենում նաև աշխարհի քաղաքական կենտրոնների վրա։
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի Խորհրդի նախագահ Ֆրանսուա Վալերիանը նշում է․
«Կոռուպցիան գլոբալ զարգացող սպառնալիք է, որը շատ ավելին է, քան զարգացման խոչընդոտում. այն հանդիսանում է ժողովրդավարության անկման, անկայունության և մարդու իրավունքների խախտումների հիմնական պատճառը։ Միջազգային հանրությունն ու յուրաքանչյուր երկիր պետք է կոռուպցիայի դեմ պայքարը դարձնի առաջնահերթություն երկարաժամկետ հեռանկարում։ Սա կարևոր քայլ է ավտորիտարիզմի դեմ պայքարելու և խաղաղ, ազատ ու կայուն աշխարհ ապահովելու համար։ Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի այս տարվա վտանգավոր միտումները վկայում են, որ համաշխարհային մակարդակում կոռուպցիան նվազեցնելու համար կոնկրետ գործողությունների ժամանակն է»։
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի գործադիր տնօրեն Մաիրա Մարտինին շեշտում է․
«Մենք պետք է անհապաղ արմատախիլ անենք կոռուպցիան, քանի դեռ այն ամբողջությամբ չի խաթարել կլիմայի դեմ փոփոխությանն ուղղված արդյունավետ քայլերը։ Այսօր կոռումպացված ուժերը ոչ միայն ձևավորում, այլ նաև հաճախ թելադրում են քաղաքական օրակարգը, կազմաքանդում վերահսկողության մեխանիզմները և լռեցնում լրագրողներին, ակտիվիստներին ու բոլոր նրանց, ովքեր պայքարում են հավասարության և կայունության համար։ Իրական կլիմայական դիմադրողականությունը պահանջում է այս սպառնալիքների դեմ ուղղակի և վճռական պայքար։ Բազմաթիվ խոցելի մարդիկ ողջ աշխարհում սպասում են այդ գործողություններին»։
Գրինփիս Ինթերնեշնլի գործադիր տնօրեն Մադս Քրիստենսենը հավելում է․
«Այս տարվա վերլուծությունը կրկին ցույց տվեց, որ վառելիքի արդյունահանման հետ կապված կոռուպցիան խոչընդոտում է կլիմայական ջանքերին, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում։ Ամբողջ աշխարհում հասարակությունները պահանջում են կլիմայական գործողություններ իրենց կառավարություններից, բայց այդ ձայները նորից ու նորից ճնշվում են նավթային և գազային ընկերությունների կողմից, որոնք միլիարդավոր դոլարներ են ծախսում քննադատներին ու ակտիվիստներին լռեցնելու, իշխանություն գնելու և մեր ընտանիքների ու մոլորակի պաշտպանիչ մեխանիզմները կազմաքանդելու վրա։ Գրինփիսի կազմակերպություններն ու մեր դաշնակիցները կանգնած են այդպիսի սպառնալիքի առաջ նավթային և գազային խողովակաշարերի հսկա Energy Transfer ընկերության կողմից, որը փորձում է մեծածավալ և նենգ դատական գործընթացի միջոցով ջնջել մեզ ԱՄՆ քարտեզի վրայից։ Մենք բոլորս, հոգ տանելով ապագայի մասին, պետք է դիմադրենք այս կորպորատիվ ճնշումներին՝ անկախ նրանից, թե ինչ գին դրա համար կվճարենք»։
Կոռուպցիան և կլիմայական ճգնաժամը
Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը (ԿԸՀ) ընդգծում է միլիարդավոր դոլարների կլիմայական հիմնադրամների (ֆոնդերի) գողության կամ անարդյունավետ օգտագործման վտանգը։
- Կլիմայի փոփոխությունից մեծապես խոցելի երկրների մեծ մասի ԿԸՀ արժեքը 50 միավորից ցածր է։ Սա նշանակում է, որ հսկայական թվով մարդիկ ենթարկվում են անտեղի վտանգի, քանի որ կոռուպցիան խաթարում է նրանց պաշտպանելու համար նախատեսված կլիմայական ծրագրերը։ Այս իրավիճակը ընդգծում է թափանցիկության և հաշվետվողականության խիստ անհրաժեշտությունը ապահովելու համար, որ այդ ֆինանսավորումը արդյունավետորեն օգտագործվի։
- Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի վերջին ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, թե ինչպես կարող է կոռուպցիան խաթարել «արդար անցումը» դեպի զուտ զրոյական արտանետումներ՝ առանձնացնելով կոնկրետ օրինակներ Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունից (41), Վիետնամից (40) և Ինդոնեզիայից (37), որտեղ անբավարար վերահսկողության մեխանիզմները ստեղծել են հնարավորություններ անբարեխիղճ դերակատարների համար։
- Համաձայն Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում (41) Eskom պետական էներգամատակարար ընկերության նախկին գործադիր տնօրենի՝ յուրաքանչյուր ամիս մոտ մեկ միլիարդ ռանդ (ավելի քան 56 միլիոն ԱՄՆ դոլար) է գողացվում ընկերությունից։
- Կլիմայական ճգնաժամի ամենածանր հետևանքները կրող երկրներն ունեն ԿԸՀ ամենացածր միավորները՝ ներառյալ Հարավային Սուդանը (8), Սոմալին (9) և Վենեսուելան (10): Սոմալիում կլիմայի փոփոխությունը լուրջ վնաս է հասցրել երկրի գյուղատնտեսությանը և խորացրել արդեն 30 տարի շարունակվող հակամարտությունը։
Զեկույցը նաև բացահայտել է, թե որքանով են կլիմայական դիվանագիտության հիմնական խաղացողները պայքարում կոռուպցիայի դեմ, որը հեղինակների կարծիքով խաթարում է բազմակողմանի համագործակցության արդյունավետությունը, այդ թվում՝ COP բանակցությունների գործընթացը։
- Ադրբեջանը, որի կողմից հյուրընկալվող COP29-ին մուտքի թույլտվություն է ստացել առնվազն 1,773 նավթագազային լոբբիստ, ստացել է ընդամենը 22 միավոր։
- COP30-ը հյուրընկալող Բրազիլիան պարտավորություն ունի մինչ 2035 թվականը ապահովել 1.3 տրիլիոն դոլար կլիմայական ֆինանսավորման գծով, սակայն այս տարվա նրա կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը հասավ իր պատմական ամենացածր արժեքին՝ 34 միավոր։
- G20 ղեկավարների գագաթնաժողովի հյուրընկալող Հարավաֆրիկյան Հանրապետության (41) ԿԸՀ-ն 2019-ից ի վեր նվազել է երեք միավորով։
- Համաժողովներ հյուրընկալող որոշ երկրներ, որոնց ԿԸՀ միավորները միջինից ցածր են, նաև նպաստել են այդ համաժողովների ոչ բաց լինելուն՝ սահմանափակելով թափանցիկությունը և հասարակական կազմակերպությունների մասնակցությունը։ Սա լուրջ մարտահրավեր է արդյունավետ կլիմայական քաղաքականության համար, և անհրաժեշտ է հատուկ ուշադրություն դարձնել այս խնդրին՝ պատրաստվելով COP30-ին Բրազիլիայում և G20-ի ղեկավարների գագաթնաժողովին Հարավաֆրիկյան Հանրապետությունում։
- Կլիմայի քաղաքականությանը խոչընդոտող անհարկի ազդեցությունը կարող է տեղ գտնել կոռուպցիայի ինչպես բարձր, այնպես էլ ցածր մակարդակ ունեցող երկրներում: Այնուամենայնիվ, հարուստ, զարգացած երկրներում է, որ այդ ազդեցությունն ունի ավելի լուրջ հետևանքներ, քանի որ խաթարվում է հավակնոտ նպատակներ սահմանելու, արտանետումները կրճատելու և գլոբալ առումով դիմադրողականություն ձևավորելու նրանց աշխատանքը։ Հովանոցային (Umbrella) խմբի երեք անդամ երկրների՝ ԱՄՆ-ի (65), Կանադայի (75) և Նոր Զելանդիայի (83) ԿԸՀ միավորները զգալիորեն նվազել են։
ԿԸՀ-ն նաև ընդգծում է կլիմայական կոռուպցիայի մարդկային կյանքի արժեքը։
- Ապօրինի հողազավթումների դեմ պայքարողները և բնապահպանները հաճախ կանգնած են կլիմայական ճգնաժամի դեմ պայքարի առաջին գծում, սակայն նրանց աշխատանքը հանգեցնում է վերջիններիս ահաբեկման, բռնության և անգամ սպանության: Սա առավել տարածված է կոռուպցիայի խորը խնդիրներ ունեցող երկրներում։ Սկսած 2019 թվականից 1,013 բնապահպանների սպանություններից գրեթե բոլորը տեղի են ունեցել այն երկրներում, որտեղ ԿԸՀ միավորները ցածր են 50-ից։
Կոռուպցիայի իրավիճակն աշխարհում
ԿԸՀ-ն դասակարգում է 180 երկիր և տարածքներ՝ ըստ հանրային ոլորտում կոռուպցիայի ընկալման մակարդակի՝ 0-ից (բացարձակապես կոռումպացված) մինչև 100 (բացարձակապես մաքուր) սանդղակով:
- Մոտ 6.8 միլիարդ մարդ ապրում է այն երկրներում, որոնց ԿԸՀ արժեքը 50-ից ցածր է: Սա համարժեք է աշխարհի 8 միլիարդ բնակչության 85%-ին:
- Արդեն յոթերորդ տարին անընդմեջ Դանիան գլխավորում է ցուցակը (90 միավոր), որին գրեթե հավասար արդյունքով հաջորդում է Ֆինլանդիան (88) և Սինգապուրը (84):
- Ամենացածր ցուցանիշներն արձանագրվել են հիմնականում անկայուն և հակամարտություններից տուժած երկրներում, ինչպիսիք են՝ Հարավային Սուդանը (8), Սոմալին (9), Վենեսուելան (10), Սիրիան (12), Լիբիան (13), Էրիթրեան (13), Եմենը (13) և Հասարակածային Գվինեան (13):
- Հետազոտությամբ ընդգրկված երկրների ավելի քան քառորդը (47 երկիր) գրանցել է համաթվի իր պատմական ամենացածր ցուցանիշը, այդ թվում՝ Ավստրիան (67), Բանգլադեշը (23), Բրազիլիան (34), Կուբան (41), Ֆրանսիան (67), Գերմանիան (75), Հաիթին (16), Հունգարիան (41), Իրանը (23), Մեքսիկան (26), Ռուսաստանը (22), Հարավային Սուդանը (8), Շվեյցարիան (81), ԱՄՆ-ն (65) և Վենեսուելան (10):
Վերջին 5 տարվա ընթացքում 7 երկիր էական առաջընթաց է գրանցել․
- Դրանք են Կոտ դ'Իվուարը (45), Դոմինիկյան Հանրապետությունը (36), Կոսովոն (44), Քուվեյթը (46), Մալդիվները (38), Մոլդովան (43) և Զամբիան (39):
Վերջին 5 տարվա ընթացքում 13 երկրում արձանագրվել է էական անկում․
- Այդ երկրներն են՝ Ավստրիան (67), Բելառուսը (33), Բելգիան (69), Էլ Սալվադորը (30), Ֆրանսիան (67), Ղրղզստանը (25), Լիբանանը (22), Մյանման (16), Նիկարագուան (14), Ռուսաստանը (22), Շրի Լանկան (32), Միացյալ Թագավորությունը (71) և Վենեսուելան (10):
ԿԸՀ 2024 թ. Հայաստանի և այլ երկրների արդյունքները
Հայաստանի ԿԸՀ 2024թ. արժեքը նախորդ տարվա համեմատ մնացել է նույնը՝ 47 միավոր 0-ից (բացարձակապես կոռումպացված) 100 (բացարձակապես մաքուր) սանդղակի վրա։
180 երկիր ներառող ԿԸՀ դասակարգման աղյուսակում Հայաստանը Խորվաթիայի հետ կիսում է 63-64-րդ տեղերը (2023 թ.-ին Հայաստանը գրավում էր 62-րդ տեղը):
Տվյալ երկրի ԿԸՀ համաթիվը հանդիսանում է այդ երկրի համաթիվը հաշվարկելու համար օգտագործված բոլոր աղբյուրների համար հաշվարկված համաթվերի միջին թվաբանականը։ Մասնավորապես, Հայաստանի ԿԸՀ 2024թ․ համաթիվը (47) հավասար է այն հաշվարկելու համար օգտագործված 6 աղբյուրների համաթվերի միջին թվաբանականին։ Այդ աղբյուրներն են` Բերթելսմանի հիմնադրամի 2024 թ. տրանսֆորմացիոն համաթիվը (51 միավոր, 2023-ին՝ 49), Ֆրիդոմ Հաուսի Անցումային փուլում գտնվող պետություններ 2024թ. զեկույցի Կոռուպցիա ենթահամաթիվը (44 միավոր, 2023-ին՝ 44), Գլոբալ Ինսայթի Երկրի ռիսկայնության 2024թ. վարկանիշը (46 միավոր, 2023-ին՝ 47), Փոլիթիքլ Ռիսքս Սերվիսիզ Ինթերնեշնլի Երկրի ռիսկայնության 2024թ. ուղեցույցը (33 միավոր, 2023-ին՝ 32), Ժողովրդավարության բազմազանության ծրագրի 2024 թ․-ի հրապարակումը (50 միավոր, 2023-ին՝ 55) և Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի Ընկերությունների գործադիր տնօրենների կարծիքի ամենամյա հարցման 2024թ. հրապարակումը (56 միավոր, 2023-ին՝ 54):
Ներկայացված են Հայաստանի ԿԸՀ արժեքները 2012-2024թթ. ընկած ժամանակահատվածում: Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի տարածաշրջանային բաժանմամբ՝ Հայաստանը, ներառված է Արևելյան Եվրոպա - Կենտրոնական Ասիա տարածաշրջանի մեջ։
Ինչպես և նախորդ չորս տարիներին, Հայաստանի ԿԸՀ արժեքը 2024 թվականին (47) ավելի բարձր է ԿԸՀ համաշխարհային միջին արժեքից (այն պահպանվել է 43)։ Այն նաև գերազանցում է հարևան երկրների (բացի Վրաստանից) և ԵԱՏՄ մյուս երկրների (Ռուսաստան, Բելառուս, Ղազախստան և Ղրղզստան) 2024 ԿԸՀ արժեքները։ Իր հարևաններից Թուրքիան (34) կիսում է 107-113-րդ տեղերը, Իրանը (23)` 151-153-րդ տեղերը, իսկ Ադրբեջանը (22)՝ 154-157-րդ տեղերը։ ԵԱՏՄ երկրներից Ղազախստանը (40) զբաղեցնում է 88-91-րդ տեղերը, Բելառուսը (33)՝ 114-120-րդ տեղերը, Ղրղզստանը (25)՝ 146-148-րդ տեղերը և Ռուսաստանը (22)՝ 154-157-րդ տեղերը:
Ներկայացված է Արևելյան Եվրոպա - Կենտրոնական Ասիա տարածաշրջանի երկրների ԿԸՀ արժեքները։ Ինչպես երևում է գծապատկերից, Հայաստանը, 53-55-րդ տեղերում գտնվող Վրաստանից (53) հետո, երկրորդ տեղում է տարածաշրջանի երկրների շրջանում։
Ներկայացված են Եվրոպայի Խորհրդի անդամ պետությունների, ներառյալ Հայաստանի, 2024 ԿԸՀ արժեքները։
Ինչպես երևում է Գծապատկերից` Հայաստանը ԵԽ երկրների մեջ նույնիսկ միջին հորիզոնականներում չէ։ Սա նշանակում է, որ Հայաստանը դեռևս շատ անելիքներ ունի՝ գրանցելու համար իրական առաջընթաց կոռուպցիայի դեմ պայքարում։
Սկսած 1995 թ. իր առաջին հրապարակումից՝ Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը դարձավ հանրային ոլորտում կոռուպցիայի վերաբերյալ համաշխարհային առաջատար ցուցիչը: 2023 թվականի համաթիվը գնահատել է աշխարհի 180 երկրները և տարածքները՝ ելնելով հանրային ոլորտում կոռուպցիայի ընկալումից և օգտագործելով տվյալներ 13 արտաքին աղբյուրներից, որոնց թվում՝ Համաշխարհային Բանկը, Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը, ռիսկեր գնահատող և խորհրդատվական մասնավոր ընկերությունները, հետազոտական կենտրոնները և այլն։ Գնահատականներն արտացոլում են փորձագետների և գործարարների ընկալումները։
ԿԸՀ-ի հաշվարկման գործընթացը կանոնավոր կերպով վերանայվում է (վերջին անգամ՝ 2017 թվականին Եվրոպական հանձնաժողովի համատեղ հետազոտական կենտրոնի կողմից) համոզվելու համար, որ այն ունի հնարավորինս կուռ և համահունչ ներքին տրամաբանություն։ 2012 թվականից հետո ԿԸՀ յուրաքանչյուր տարվա գնահատականները համեմատելի են այլ տարվա գնահատականների հետ։ Ավելի շատ տեղեկատվության համար տե՛ս ԿԸՀ այբուբենը․ ինչպես է հաշվարկվում Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը հոդվածը։

2024 Corruption Perceptions Index: Corruption is playing a devastating role in the climate crisis
Corruption threatens life-saving climate funds around the world – better safeguarding is vital to protect billions of vulnerable people
Berlin, 11 February 2025 - Global corruption levels remain alarmingly high, with efforts to reduce them faltering, according to the 2024 Corruption Perceptions Index (CPI), released today by Transparency International. The report has exposed serious corruption levels across the globe, with more than two-thirds of countries scoring below 50 out of 100. The global average on the index has remained unchanged at 43, highlighting the need for urgent action against corruption and warning of a critical global obstacle to implementing successful climate action.
Against a backdrop of record-breaking global warming and extreme weather events, erosion of democracy and a decline in global climate leadership, the world has its back against the ropes in its fight against the climate crisis. Corruption is making that fight much harder, and the international community must address the link between corruption and the climate crisis.
The latest data shows that many of the countries most heavily involved in international climate action - including climate-vulnerable nations and hosts of international summits such as the United Nations Climate Change Conference (COP) - have low and/or declining CPI scores. Corruption is obstructing effective climate action by hindering the adoption of ambitious policies. A recent Transparency International report highlighted the significant influence of oil and gas lobbyists at events like COP, an activity that also affects political centres around the world.
François Valérian, Chair of Transparency International said:
"Corruption is an evolving global threat that does far more than undermine development – it is a key cause of declining democracy, instability and human rights violations. The international community and every nation must make tackling corruption a top and long-term priority. This is crucial to pushing back against authoritarianism and securing a peaceful, free and sustainable world. The dangerous trends revealed in this year's Corruption Perceptions Index highlight the need to follow through with concrete action now to address global corruption."
Maíra Martini, CEO of Transparency International said:
"We must urgently root out corruption before it fully derails meaningful climate action. Governments and multilateral organisations must embed anti-corruption measures into climate efforts to safeguard finance, rebuild trust and maximise impact. Today, corrupt forces not only shape but often dictate policies and dismantle checks and balances – silencing journalists, activists and anyone fighting for equality and sustainability. True climate resilience demands tackling these threats directly and decisively. Vulnerable people around the world desperately need this action."
Mads Christensen, Executive Director Greenpeace International said:
"This year's analysis showed again how fossil fuel corruption undermines climate efforts, including in the United States. Around the world, communities are demanding climate action from their governments. But the people's voices are time and again countered by the corrupting power of the oil and gas companies profiting from environmental devastation, who use their billions to attempt to silence critics and activists, to buy power, and to dismantle the protections that safeguard our families and our planet. Greenpeace organisations and our allies are facing such a threat from pipeline giant Energy Transfer, which is trying to wipe us off the map in the US with a massive, specious lawsuit. It's up to all of us who care about the future to stand up to these corporate bullies, no matter the cost."
CORRUPTION AND THE CLIMATE CRISIS
The CPI highlights the billions of dollars of climate funds that are at risk of being stolen or misused.
• Most countries that are highly vulnerable to climate change score below 50 on the CPI. Huge numbers of people are at needless risk because corruption is impairing climate projects meant to protect them. This highlights the critical need for robust transparency and accountability measures to ensure the effective use of these funds.
• Recent Transparency International research shows how corruption can undermine a "just transition" to net zero, highlighting specific examples in South Africa (41), Vietnam (40) and Indonesia (37) where insufficient safeguards have created opportunities for unscrupulous actors.
• In South Africa (41) around a billion rand (more than US$56 million) is stolen each month from Eskom, the state-owned energy provider, according to its former chief executive.
• Countries suffering the worst effects of the climate crisis have the lowest scores, including South Sudan (8), Somalia (9), and Venezuela (10). In Somalia, climate change has wreaked havoc on the country's agricultural economy and worsened its 30 year-long conflict.
The CPI report has also revealed the extent to which key players in climate diplomacy are struggling with corruption, which its authors argue is undermining the effectiveness of multilateralism, such as the COP negotiations.
• Azerbaijan, host of COP29, at which at least 1,773 fossil fuel lobbyists were granted access, scored just 22.
• COP30 hosts Brazil will be responsible for securing the $1.3 trillion target of climate financing by 2035. However, in this year's CPI it received an all-time low score of 34.
• South Africa (41), host of the G20 Leaders' Summit, has dropped by three points since 2019.
• Some host countries with below-average CPI scores have also contributed to the opacity of these conferences by limiting transparency and the participation of civil society. This is a serious obstacle in developing effective climate policy and needs to be addressed moving towards COP30 in Brazil and the G20 Leaders' Summit in South Africa.
• Undue influence to obstruct climate policy can happen in countries with both high and low corruption levels. However, it is in wealthy, developed countries that this interference has the most serious impact because it is undermining their work to agree on ambitious goals, reduce emissions and build resilience globally. Three members of the Umbrella group have significantly declining scores – the USA (65), Canada (75) and New Zealand (83).
The CPI has also highlighted the human cost of climate corruption.
• Land and environmental defenders are frequently at the forefront of the fight against the climate crisis, but their efforts expose them to intimidation, violence and even murder. This is most common in countries with serious corruption problems – almost all 1,013 murders of environmental defenders since 2019 took place in countries with CPI scores below 50.
GLOBAL CORRUPTION HIGHLIGHTS
• Almost 6.8 billion people live in countries with CPI scores under 50. This is equivalent to 85% of the world population of 8 billion.
• For the seventh year in a row, Denmark obtains the highest score on the index (90) and is closely followed by Finland (88) and Singapore (84).
• Countries with the lowest scores are mostly in fragile and conflict-affected countries like South Sudan (8), Somalia (9), Venezuela (10), Syria (12), Libya (13), Eritrea (13), Yemen (13) and Equatorial Guinea (13).
• Over a quarter of the countries in the sample (47) got their lowest score yet on the index, including Austria (67), Bangladesh (23), Brazil (34), Cuba (41), France (67), Germany (75), Haiti (16), Hungary (41), Iran (23), Mexico (26), Russia (22), South Sudan (8), Switzerland (81), the United States (65) and Venezuela (10).
Over the past 5 years, 7 countries have significantly improved their scores in the index:
• These include Côte d'Ivoire (45), the Dominican Republic (36), Kosovo (44), Kuwait (46), the Maldives (38), Moldova (43) and Zambia (39).
Over the past 5 years, 13 countries saw their scores significantly decline in the index:
• The significant decliners are Austria (67), Belarus (33), Belgium (69), El Salvador (30), France (67), Kyrgyzstan (25), Lebanon (22), Myanmar (16), Nicaragua (14), Russia (22), Sri Lanka (32), the United Kingdom (71), and Venezuela (10).
CPI 2024 Results of Armenia and other countries
Armenia's 2024 score remained unchanged compared to previous year and is equal to 47 on a scale from 0 (absolutely corrupt) to 100 (absolutely clean). In the 2024 CPI ranking table (see on the https://www.transparency.org/en/ ), which includes 180 countries, Armenia is sharing 63-64-th places with Croatia (in 2023, Armenia was on the 62nd place with the same 47 points).
Armenia's 2024 CPI score (47) is the arithmetic mean of the scores from six sources used in its assessment. These sources are:
• Bertelsmann Foundation's 2024 Transformation Index (51 points, 49 in 2023)
• Freedom House's Nations in Transit 2024 Report – Corruption subindex (44 points, unchanged from 2023)
• Global Insight Country Risk Rating 2024 (46 points, 47 in 2023)
• Political Risk Services International Country Risk Guide 2024 (33 points, 32 in 2023)
• Varieties of Democracy (V-Dem) Project 2024 Publication (50 points, 55 in 2023)
• World Economic Forum’s Annual Executive Opinion Survey 2024 (56 points, 54 in 2023).
Figure 1 shows Armenia's CPI scores from 2012 to 2024.
According to the regional division of Transparency International, Armenia is included in the Eastern Europe-Central Asia region. Figure 2 shows the Eastern Europe - Central Asia region in 2024. The CPI ranking table includes the calculated scores of all sources for all its countries.
As in the previous four years, Armenia's CPI score in 2024 is higher, than the world average CPI score, which, like in last year, is equal to 43. It also surpasses the 2024 CPI scores of neighboring countries (except for Georgia) and other Eurasian Economic Union (EAEU) member states (Russia, Belarus, Kazakhstan, and Kyrgyzstan).
Among Armenia's neighbors Turkey (34) shares 107th-113th place, Iran (23) ranks 151st-153rd, and Azerbaijan (22) ranks 154th-157th. Among EAEU countries, Kazakhstan (40) holds 88th-91st place, Belarus (33) ranks 114th-120th, Kyrgyzstan (25) is in 146th-148th place, and Russia (22) shares 154th-157th place.
As is seen from the Figure, Armenia ranks second among the countries in the region, following Georgia (53), which holds 53rd-55th place․
Figure 3. presents 2024 CPI scores for Council of Europe Countries, including Armenia.
As seen in the Figure, Armenia is not even in the middle rankings among Council of Europe countries. This means that Armenia still has a long way to go to achieve real progress in the fight against corruption.
ABOUT THE CORRUPTION PERCEPTIONS INDEX
Since its inception in 1995, the Corruption Perceptions Index has become the leading global indicator of public sector corruption. The index scores 180 countries and territories around the world based on perceptions of public sector corruption, using data from 13 external sources, including the World Bank, World Economic Forum, private risk and consulting companies, think tanks and others. The scores reflect the views of experts and business people.
The process for calculating the CPI is regularly reviewed to make sure it is as robust and coherent as possible, most recently by the European Commission's Joint Research Centre in 2017. All the CPI scores since 2012 are comparable from one year to the next. For more information, see this article: The ABCs of the CPI: How the Corruption Perceptions Index is calculated.