Բեռլին, 31 հունվարի, 2023թ․ - Այսօր Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի կողմից հրապարակված Կոռուպցիայի ընկալման 2022թ․ համաթիվը ցույց է տալիս, որ կոռուպցիան շարունակում է մոլեգնել Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում, ընդ որում տարածաշրջանի շատ երկրների համաթվերի արժեքները գրանցեցին իրենց պատմական նվազագույնը։
Ռուսաստանի ներխուժումը Ուկրաինա ցնցեց աշխարհը 2022 թվականին, իսկ համաձայն Global Peace Index-ի՝ խաղաղությունը Եվրասիական տարածաշրջանում նվազեց ավելի շատ, քան աշխարհի որևէ այլ տարածաշրջանում։ Ողջ տարածաշրջանում իշխանության բարձր մակարդակում կոռուպցիան առաջացնում է քաղաքական անկայունություն, թուլացնում է ինստիտուտները, ավելի տարածված է դարձնում կազմակերպված հանցավորությունը և նույնիսկ հրահրում է դաժան հակամարտություն։
Ինչպես նշում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային խորհրդական Ալթինայ Միրզաբեկովան․ «Անցնող տարում միջազգային հանրությունն ականատես եղավ որևէ ձևով չզսպվող կոռուպցիայի և կլեպտոկրատիայի առավել վայրագ հետևանքին։ Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայիի առաջնորդների համար եկել է սթափվելու ժամանակը՝ վերջապես ստանձնելու համատարած կոռուպցիայի դեմ պայքարը և աջակցելու ժողովրդավարությանը, կայունությանը և մարդու հիմնարար իրավունքներիին տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների համար»։
Կոռուպցիայի ընդհանուր իրավիճակը Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում 2022 թվականին
ԿԸՀ 2022թ․ դասակարգումն ընդգրկում է 180 պետություն և տարածք՝ ըստ հանրային ոլորտում 0-ից (բացարձակապես կոռումպացված) 100 (բացարձակապես մաքուր) սանդղակով չափված կոռուպցիայի մակարդակների նրանց ընկալման։
Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի ԿԸՀ միջին արժեքը 2022թ․-ին նվազել է մեկ միավորով և հավասարվել է 35-ի։
- Վրաստանը (56 միավոր), Հայաստանը (46 միավոր) և Չեռնոգորիան (45 միավոր) առաջատարներն են և տարածաշրջանի միակ երկրները, որոնց համաթվերի արժեքները բարձր են համաշխարհային միջինից, որը հավասար է 43-ի։
- Տարածաշրջանի հետնապահներն են Թուրքմենստանը (19 միավոր), Ադրբեջանը (23 միավոր) և Տաջիկստանը (24 միավոր)։
- Սերբիայի (36 միավոր), Թուրքիայի (36 միավոր), Բոսնիա և Հերցեգովինայի (34 միավոր) և Ադրբեջանի (23 միավոր) ԿԸՀ արժեքները 2022թ․-ին իրենց պատմական նվազագույններն են։
- 2017թ․ համեմատ իրենց ԿԸՀ արժեքները նշանակալիորեն բարելավել են Հայաստանը (46 միավոր), Մոլդովան (39 միավոր) և Ուզբեկստանը (31 միավոր)։
Յուրաքանչյուր պետության ԿԸՀ անհատական միավորի և ժամանակի ընթացքում դրանց փոփոխությունների, ինչպես նաև յուրաքանչյուր տարածաշրջանի վերլուծության վերաբերյալ տեղեկատվության համար տե՛ս տարածաշրջանի 2022 ԿԸՀ էջ հղումը։
Կոռուպցիան, հակամարտությունը և անվտանգությունը
Կոռուպցիայի դեմ պայքարում տարիների անգործությունը թույլ տվեց կլեպտոկրատներին հաստատելու իրենց վերահսկողությունը, խաթարելու ժողովրդավարական գործընթացները, սահմանափակելու քաղաքացիական հասարակության տարածքը և թուլացնելու հանրային կառույցները՝ բորբոքելով բռնություն, հակամարտություններ և անկայունություն Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում։
- 2022թ․ փետրվարին սկսված Ռուսաստանի ներխուժումը Ուկրաինա հանդիսանում է խիստ հիշեցում առ այն, որ կոռուպցիան և իշխանությունների կողմից հաշվետվողականության բացակայությունը ծնում են սպառնալիքներ միջազգային խաղաղությանը և անվտանգությանը․ Ռուսաստանի (28 միավոր) կլեպտոկրատները դիզել են մեծ հարստություն՝ խոստանալով իրենց հավատարմությունը նախագահ Պուտինին և դրա դիմաց պետությունից ստանալով շահավետ պայմանագրեր և իրենց տնտեսական շահերի պաշտպանություն ։ Պուտինի իշխանության վրա զսպումների կատարյալ բացակայությունը թույլ տվեց նրան անպատիժ կերպով հետամուտ լինելւ իր աշխարհաքաղաքական նկրտումներին։ Այս ներխուժումն ապակայունացրեց եվրոպական աշխարհամասը՝ սպառնալով ժողովրդավարությանը և սպանելով տասնյակ հազարավոր մարդկանց։
- Ղազախստանում (36 միավոր) անարդարության և կոռուպցիայի դեմ, մանավանդ կապված նրա նախկին իշխող ընտանիքի ենթադրաբար ապօրինի ճանապարհով ձեռք բերված հարստության հետ, երկար ժամանակ եռացող դժգոհությունը պայթեց 2022թ․ հունվարին։ Վառելիքի գների թռիչքաձև աճը դուրս բերեց մարդկանց փողոցները բողոքի ցույցերի, որոնք ի վերջո վերաճեցին անկարգությունների։ Ավելի քան 200 մարդ սպանվեց և անվտանգության ուժերին մեղադրեցին իրենց կողմից ձերբակալված վիրավոր ցուցարարներին խոշտանգելու մեջ։
- Արևմտյան Բալկանների պետությունները շարունակում են պայքարել կազմակերպված հանցավորության դեմ իրենց սակավ միջոցներ ունեցող կառույցների միջոցով, որոնք չունեն բավարար կարողություններ կամ անկախություն՝ լուծելու համար այդ հիմնահարցը, մասամբ նաև կոռուպցիայի պատճառով։ Սերբիայի (36 միավոր) և Բոսնիա և Հերցեգովինայի (34 միավոր) ԿԸՀ արժեքները 2022թ․ հասան իրենց պատմական նվազազագույն ցուցանիշներին՝ օրենքի գերակայության համար և զավթված դատական համակարգի դեմ պայքարում։ Բոսնիա և Հերցեգովինայում կոռուպցիոն սկանդալների շարքը, պաշտոնանկությունները և նոր գլխավոր դատախազի նշանակման խիստ թերի ընթացակարգն արատավորեցին դատախազական գլխավոր հաստատությունը։ Սերբիայում քաղաքական դերակատարներն ունեն էական ազդեցություն դատական համակարգի վրա, որը տապալեց կազմակերպված հանցավորության հետ կապված մի քանի կարևոր գործեր, ներառյալ նրանք, որոնցում, ենթադրաբար ներքաշված էին բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։
- Նախքան ռուսական ներխուժումը, չնայած Ուկրաինայի (33 միավոր) ԿԸՀ համաթվի արժեքը մնում էր ցածր, նա անցկացնում էր կարևոր հակակոռուպցիոն բարեփոխումներ և այդ արժեքն անշեղորեն բարելավում էր։ Նույնիսկ պատերազմը սկսվելուց հետո պետությունը շարունակում էր առաջնահերթություն համարել հակակոռուպցիոն բարեփոխումները և անցյալ տարի հունիսին ընդունեց երկրի նոր Հակակոռուպցիոն ռազմավարությունը։ Սակայն, պատերազմը խաթարեց բարեփոխումների բնականոն ընթացքը և մեծացրեց կոռուպցիոն ռիսկերը՝ թույլ տալով կոռումպացված դերակատարներին գրպանել վերականգնման համար նախատեսված գումարները, երբ այս տարվա հունվարի կեսերին հետաքննությունը բացահայտեց պատերազմական վիճակից շահավետ օգտվելու դեպքեր պաշտպանության նախարարության կամ համայնքների և տարածաշրջանների զարգացման նախարարության կողմից։ Այս սկանդալն ընդգծում է բարեփոխումների անհրաժեշտությունը՝ կանխարգելելու համար այսպիսի խախտումներն ապագայում, սակայն արժեքավոր է այն, որ երկրի հակակոռուպցիոն մեխանիզմները մինչ այժմ էլ թույլ են տալիս պատասխանատվության ենթարկել պետական պաշտոնյաներին։
Թրանսփարենսի Ինթրնեշնլը կոչ է անում կառավարություններին առաջնահերթ դարձնել հակակոռուպցիոն պարտավորությունները, ուժեղացնել հակակշիռները, պաշտպանել տեղեկատվության իրավունքը և սահմանափակել մասնավոր շահերի ազդեցությունը՝ աշխարհը կոռուպցիայից և դրանից առաջ եկող բռնությունից վերջնականապես ազատելու համար։
Ինչպես նշում է Թրանսփարենսի Ինթրնեշնլի գործադիր տնօրեն Դանիել Էրիկսոնը․ «Լավ լուրն այն է, որ առաջնորդները կարող են միաժամանակ պայքարել կոռուպցիայի դեմ և նպաստել խաղաղությանը։ Կառավարությունները պետք է ավելի բաց լինեն, ներառելու որոշումների կայացման մեջ հանրությանը, սկսած ակտիվիստներից և գործարարներից մինչև մարգինալացված խմբերը և երիտասարդներին։ Ժողովրդավարական հասարակություններում մարդիկ կարող են բարձրացնել իրենց ձայները՝ արմատախիլ անելու համար կոռուպցիան և պահանջելու ավելի ապահով աշխարհ բոլորիս համար։»
Մեդիա էջը (տե՛ս https://www.transparency.org/en/cpi/2022/media-kit) ներառում է ԿԸՀ 2022-ի զեկույցը հինգ լեզուներով, ինչպես նաև տվյալների ամբողջական բազան, մեթոդաբանությունը, մամլո միջազգային հաղորդագրությունն անգլերեն և ռուսերեն լեզուներով և լրացուցիչ վերլուծություն Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի վերաբերյալ։
Սկսած 1995թ. իր առաջին հրապարակումից Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը, դարձավ հանրային ոլորտում կոռուպցիայի վերաբերյալ համաշխարհային առաջատար ցուցիչը: 2021 թվականի համաթիվը գնահատել է աշխարհի 180 երկրները և տարածքները՝ ելնելով հանրային ոլորտում կոռուպցիայի ընկալումից և օգտագործելով տվյալներ 13 արտաքին աղբյուրներից, որոնց թվում Համաշխարհային Բանկը, Համաշխարհային տնտեսական ֆորումը, ռիսկեր գնահատող և խորհրդատվական մասնավոր ընկերությունները, հետազոտական կենտրոնները և այլն։ Գնահատականներն արտացոլում են փորձագետների և գործարարների ընկալումները։
ԿԸՀ-ի հաշվարկման գործընթացը կանոնավոր կերպով վերանայվում է (վերջին անգամ՝ 2017 թվականին Եվրոպական Հանձնաժողովի Համատեղ հետազոտական կենտրոնի կողմից)՝ համոզվելու համար, որ այն ունի հնարավորինս կուռ և համահունչ ներքին տրամաբանություն։ 2012 թվականից այս կողմ ԿԸՀ յուրաքանչյուր տարվա գնահատականները համեմատելի են յուրաքանչյուր այլ տարվա գնահատականների հետ։ Ավելի շատ տեղեկատվության համար՝ տե՛ս ԿԸՀ այբուբենը․ ինչպես է հաշվարկվում Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը հոդվածը (https://www.transparency.org/en/news/how-cpi-scores-are-calculated)։

Berlin, 31 January 2023 - The 2022 Corruption Perceptions Index (CPI) released today by Transparency International reveals that corruption remains rampant in Eastern Europe and Central Asia as many countries reach historic lows.
As Russia's invasion of Ukraine rocked the world in 2022, peace decreased in the Eurasian region more than any other according to the Global Peace Index. Across the region, high-level corruption provokes political instability, weakens institutions, strengthens organised crime and even incites such violent conflict.
Altynai Myrzabekova, Eastern Europe and Central Asia Regional Advisor of Transparency International said:
"This year the international community saw the most violent result of unchecked corruption and kleptocracy. It's time for a wake-up call for Eastern European and Central Asian leaders to finally commit to addressing pervasive corruption and support democracy, stability and basic freedoms for all people across the region."
Eastern Europe and Central Asia Highlights
The Eastern Europe and Central Asia average showed decline this year, dropping one point to 35.
• Georgia (56), Armenia (46) and Montenegro (45) lead and are the only three countries from the region that score above the global average of 43.
• Turkmenistan (19), Azerbaijan (23) and Tajikistan (24) are the lowest in the region.
• Serbia (36), Turkey (36), Bosnia and Herzegovina (34) and Azerbaijan (23) are all at historic lows this year.
• Since 2017, Armenia (46), Moldova (39) and Uzbekistan (31) have all significantly improved their CPI scores.
For each country's individual score and changes over time, as well as analysis for each region, see the region's 2022 CPI page.
Corruption, Conflict and Security
Years of inaction against corruption have allowed kleptocrats to take control, undermined democratic processes, restricted civic space and weakened public institutions – fuelling violence, conflict and instability in Eastern Europe and Central Asia.
• The Russian invasion of Ukraine in February 2022 was a stark reminder of the threat that corruption and the absence of government accountability pose for global peace and security: kleptocrats in Russia (28) have amassed great fortunes by pledging loyalty to President Vladimir Putin in exchange for profitable government contracts and protection of their economic interests. The absence of any checks on Putin's power allowed him to pursue his geopolitical ambitions with impunity. This attack destabilised the European continent, threatening democracy and has killed tens of thousands.
• In Kazakhstan (36) long-simmering discontent over inequality and corruption – especially the former Kazakh ruling family's allegedly ill-gotten wealth – boiled over in January 2022. A spike in fuel prices sent people onto the streets for protests and ultimately violent riots. More than 200 people died, and security forces are accused of torturing injured protestors they detained.
• The Western Balkan states continue to struggle to control organised crime, as under-resourced institutions lack capacity or independence to tackle the problem – in part due to corruption. Both Serbia (36) and Bosnia and Herzegovina (34) have hit historic lows this year amidst their struggles with the rule of law and captured judiciaries. In Bosnia and Herzegovina, a series of corruption scandals, resignations and a highly-flawed procedure to appoint a new chief prosecutor have tarnished the integrity of the leading prosecutorial office. In Serbia, political players have significant influence over the judiciary, which has impaired a number of important organised crime cases – including those with alleged involvement from high-level officials.
• Before the invasion, Ukraine (33) remained at a low score but was undertaking important reforms and steadily improving. Even after the outbreak of fighting, the country has continued to prioritise anti-corruption reforms and adopted a new National Anti-Corruption Strategy last June. However, wars disrupt normal processes and exacerbate risks, allowing corrupt actors to pocket funds meant for recovery, as was seen in mid-January when investigations exposed war profiteering by the defence or communities and territories development ministries. This scandal underscores the need for reforms to prevent such violations in the future, but it is valuable that the country's anti-corruption mechanisms are thus far holding public officials accountable.
Transparency International calls on governments to prioritise anti-corruption commitments, reinforcing checks and balances, upholding rights to information and limiting private influence to finally rid the world of corruption – and the violence it brings.
Daniel Eriksson, Chief Executive Officer of Transparency International said:
"The good news is that leaders can fight corruption and promote peace all at once. Governments must open up space to include the public in decision-making – from activists and business owners to marginalised communities and young people. In democratic societies, the people can raise their voices to help root out corruption and demand a safer world for us all."
Notes to Editors
The media page includes the CPI 2022 report, as well as the full dataset and methodology, international press release in English and Russian, and additional analysis for Eastern Europe and Central Asia. See here: https://www.transparency.org/en/cpi/2022/media-kit
Since its inception in 1995, the Corruption Perceptions Index has become the leading global indicator of public sector corruption. The Index scores 180 countries and territories around the world based on perceptions of public sector corruption, using data from 13 external sources, including the World Bank, World Economic Forum, private risk and consulting companies, think tanks and others. The scores reflect the views of experts and business people.
The process for calculating the CPI is regularly reviewed to make sure it is as robust and coherent as possible, most recently by the European Commission's Joint Research Centre in 2017. All the CPI scores since 2012 are comparable from one year to the next. For more information, see article: The ABCs of the CPI: How the Corruption Perceptions Index is calculated.
Interview Requests
In case of country-specific queries, please contact Transparency International's national chapters.
In case of queries around regional and global findings, please contact the Transparency International Secretariat: [email protected].