Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի (ԹԻ) այսօր հրապարակված` 2010 թ. Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի (ԿԸՀ) համաձայն, կոռուպցիան շարունակում է խոչընդոտել այնպիսի հրատապ գլոբալ հիմնահարցերի լուծման գործում այնքան սպասվող առաջընթացին, ինչպիսիք են անկայուն ֆինանսական շուկաները, կլիմայի փոփոխությունը և աղքատությունը:
2010 թ. ԿԸՀ աղյուսակում ընդգրկված աշխարհի 178 երկրների մոտ երեք քառորդի համաթվի արժեքները ցածր են 5 միավորից (0-ից 10 սանդղակով, որտեղ 0-ն բացարձակապես կոռումպացված, իսկ 10-ը` բացարձակապես չկոռումպացված լինելու ընկալումն է), ինչը մատնանշում է կոռուպցիայի լուրջ հիմնահարց լինելու իրողությունը:
«Երբ այդքան մեծ թվով մարդկանց գոյության միջոցները վտանգված են, իշխանություններն իրենց հավատարմությունը կոռուպցիայի դեմ պայքարին, թափանցիկությանը և հաշվետվողականությանը պետք է ապացուցեն իրենց գործողություններով: Այսօր աշխարհի բոլոր երկրների կառավարություններին դիմակայող գլոբալ հիմնահարցերի լուծման բաղկացուցիչ տարրն արդյունավետ կառավարումն է», - ասում է ԹԻ-ի նախագահ, տիկին Հյուգետ Լաբելը:
Նշված մարտահրավերներին արդյունավետ կերպով դիմակայելու համար կառավարությունները պետք է ներառեն հակակոռուպցիոն բնույթի քայլեր գործունեության բոլոր ոլորտներում. լինի դա ֆինանսական ճգնաժամի հաղթահարումը, կլիմայի փոփոխության հետևանքների վերացումը, թե աղքատության հաղթահարումը: Այդ իսկ պատճառով ԹԻ-ն պայքարում է, որպեսզի ավելի խիստ կերպով կիրարկվի ՄԱԿ-ի Կոռուպցիայի դեմ կոնվենցիան` համաշխարհային մասշտաբի միակ նախաձեռնությունը, որն ապահովում է կոռուպցիային վերջ տալուն ուղղված քայլերի շրջանակը:
«Մենք պետք է տեսնենք գոյություն ունեցող օրենքների և ընթացակարգերի ավելի լայնածավալ կիրարկում: Աշխարհում չպետք է լինի կոռումպացված պաշտոնյաների թաքնվելու կամ նրանց կողմից թալանված փողերը թաքցնելու որևէ վայր», - ասում է տիկին Լաբելը:
2010 թ. Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվ. արդյունքները
2010 թ. ԿԸՀ աղյուսակից երևում է, որ առավել քիչ կոռումպացված երկրներն են Դանիան, Նոր Զելանդիան և Սինգապուրը, որոնք համաթվի 9.3 արժեքով կիսում են առաջինից երրորդ տեղերը: Անկայուն պետությունները, որոնք նաև անցյալից ժառանգել են հակամարտություններ, շարունակում են գերիշխել աղյուսակի ստորին հորիզոնականներում: Աղյուսակի նախավերջին երկու տեղերում ԿԸՀ 1.4 արժեքով գտնվում են Աֆղանստանն ու Մյանման, իսկ այն 1.1 արժեքով եզրափակում է Սոմալին:
Կարելի է պնդել, որ տվյալ երկրում կոռուպցիայի ընկալման մեջ տարեկան կտրվածքով իրական փոփոխություներ տեղ են գտել միայն այն դեպքում, երբ այդ երկրի ԿԸՀ արժեքի հաշվարկի համար օգտագործված աղբյուրները մնացել են նույնը, և նշված փոփոխություններն արտացոլված են այդ աղբյուրների կեսից ավելիում: Կիրառելով այս չափանիշները` հնարավոր է գրանցել 2009 թ. համեմատ 2010 թ. համաթվի արժեքների բարելավում Բութանում, Չիլիում, Էկվադորում, Մակեդոնիայում, Գամբիայում, Հայիթիում, Ճամայկայում, Քուվեյթում և Քաթարում: Նմանապես, 2009 թ. համեմատ 2010 թ. նահանջ են արձանագրել Չեխիան, Հունաստանը, Հունգարիան, Իտալիան, Մադագասկարը, Նիգերը և ԱՄՆ-ը: Ինչպես երևում է այս թվարկումից, հետընթաց արձանագրած պետությունների շարքում հայտնվել են այնպիսիք, որոնք իրենց թափանցիկության և օրինավորության պակասի պատճառով առավել շատ տուժեցին ֆինանսական ճգնաժամից: Մյուս հետաքրքիր դիտարկումն էլ այն է, որ առաջընթաց գրանցած պետությունների շարքում չկա գեթ մեկ զարգացած տնտեսությամբ պետություն: Սրանով ընդգծվում է այն իրողությունը, որ բոլոր պետություններն էլ անկախ իրենց տնտեսական վիճակից պետք է ամրապնդեն իրենց երկրներում գործող արդյունավետ կառավարման մեխանիզմները:
Անդրադառնալով նախկին կոմունիստական երկրներին` հարկ է նշել, որ 2010 թ. Էստոնիան իր ԿԸՀ 6.5 արժեքով պահպանեց նախկին խորհրդային հանրապետություններից առավել քիչ կոռումպացված պետության կարգավիճակը: Ընդ որում, այս տարի այն դարձավ միանձնյա առաջատար նաև նախկին կոմունիստական երկրների շարքում (նախորդ տարի այն կիսում էր առաջին տեղը Սլովենիայի հետ): Կիրառելով առաջընթացի կամ հետընթացի գնահատման համար վերը նշված չափանիշները` կարելի է ասել, որ նախկին բոլոր խորհրդային հանրապետություններում (ներառյալ Հայաստանում), ինչպես նաև Հայաստանի հարևան Թուրքիայում և Իրանում 2010 թ. տարեկան կտրվածքով էական փոփոխություններ չեն գրանցվել:
Հայաստանի ԿԸՀ արժեքը շարունակում է իր դանդաղ հետընթացը, և 2010 թ. 2009 համեմատ այն նվազեց ևս 0.1-ով` 2.7-ից իջնելով 2.6-ի: Իր այդ ցուցանիշով Հայաստանը 2010 թ. ԿԸՀ աղյուսակում Էրիտրեայի, Մադագասկարի և Նիգերի հետ կիսում է 123-ից 126-րդ տեղերը (անցյալ տարում Հայաստանը կիսում էր 120-ից 125-րդ տեղերը):
Այս հաղորդագրության ուղերձը հստակ է. ողջ աշխարհում թափանցիկությունը և հաշվետվողականությունը վճռորոշ դեր են խաղում վստահության վերականգնման և կոռուպցիայի առաջխաղացումը կասեցնելու գործում: Առանց դրանց վտանգված է համաշխարհային բազմաթիվ ճգնաժամերի հաղթահարումը:

With governments committing huge sums to tackle the world's most pressing problems, from the instability of financial markets to climate change and poverty, corruption remains an obstacle to achieving much needed progress, according to Transparency International's 2010 Corruption Perceptions Index (CPI), a measure of domestic, public sector corruption released today.
The 2010 CPI shows that nearly three quarters of the 178 countries in the index score below five, on a scale from 0 (perceived to be highly corrupt) to 10 (perceived to have low levels of corruption), indicating a serious corruption problem.
"With the livelihoods of so many at stake, governments' commitments to anti-corruption, transparency and accountability must speak through their actions. Good governance is an essential part of the solution to the global policy challenges governments face today," said Huguette Labelle, Chair of Transparency International (TI).
To fully address these challenges, governments need to integrate anti-corruption measures in all spheres, from the responses to the financial crisis and climate change to commitments by the international community to eradicate poverty. For this reason TI advocates stricter implementation of the UN Convention against Corruption, the only global initiative that provides a framework for putting an end to corruption.
"We need to see more enforcement of existing rules and laws. There should be nowhere to hide for the corrupt or their money," said Labelle.
Corruption Perceptions Index 2010: The results
In the 2010 CPI, Denmark, New Zealand and Singapore tie for first place with scores of 9.3. Unstable governments, often with a legacy of conflict, continue to dominate the bottom rungs of the CPI. Afghanistan and Myanmar share second to last place with a score of 1.4 and with Somalia coming in last with a score of 1.1.
Where source surveys for individual countries remain the same, and where there is corroboration by more than half of those sources, real changes in perceptions can be ascertained. Using these criteria, it is possible to establish an improvement in scores from 2009 to 2010 for Bhutan, Chile, Ecuador, FYR Macedonia, Gambia, Haiti, Jamaica, Kuwait, and Qatar. Similarly, a decline in scores from 2009 to 2010 can be identified for the Czech Republic, Greece, Hungary, Italy, Madagascar, Niger and the United States.
Notable among decliners are some of the countries most affected by a financial crisis precipitated by transparency and integrity deficits. Among those improving, the general absence of OECD states underlines the fact that all nations need to bolster their good governance mechanisms.
As for the former communist countries, Estonia with CPI 6.5 score kept its ranking as the least corrupt former Soviet republic. By the way, this year it became a sole leader among the former communist countries as well (last year it shared the first place with Slovenia). By using the above mentioned criteria for progress or backslide, one may record that there were no essential changes in 2010 in all former Soviet countries (including Armenia), as well as in Armenia's neighbouring Turkey and Iran in 2010.
Armenia's CPI score continued its slow decrease and in 2010 it dropped by 0.1 from 2.7 to 2.6. By its score Armenia shared the rankings of 123 to 126 together with Eritrea, Madagascar and Niger (last year Armenia shared the ranking of 120 to 125).
The message is clear: across the globe, transparency and accountability are critical to restoring trust and turning back the tide of corruption. Without them, global policy solutions to many global crises are at risk.