Իշխանությունները պետք է ականջալուր լինեն ողջ աշխարհով մեկ կոռուպցիայի դեմ ավելի ու ավելի բարձրաձայն հնչող բողոքներին
Երևան, 5 դեկտեմբերի, 2012 թ.: Անցյալ տարի կոռումպացված իշխանությունների հանդեպ ահագնացող բողոքի ալիքը հանգեցրեց մի շարք երկրների առաջնորդների տապալմանը, բայց երբ իրավիճակը հանդարտվեց, պարզ դարձավ, որ կաշառակերության և իշխանության չարաշահման մակարդակները, ինչպես նաև գաղտնի գործարքների տարածվածությունը շատ երկրներում շարունակում են մնալ շատ բարձր մակարդակի վրա: Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի Կոռուպցիայի ընկալման 2012 թ. համաթիվը (ԿԸՀ) ցույց է տալիս, որ կոռուպցիան շարունակում է իր կործանարար ազդեցությունն ունենալ աշխարհի շատ ու շատ երկրների հասարակությունների վրա:
ԿԸՀ 2012 թ. դասակարման աղյուսակում ընդգրկված 176 երկրների երկու երրորդի ԿԸՀ մեծությունը 0-ից 100 (որտեղ 0-ն նշանակում է բացարձակ կոռումպացված, իսկ 100-ը` բացարձակ մաքուր ընկալվող ոլորտ կամ կառույց) սանդղակով 50-ից ցածր է, ինչը ցույց է տալիս, որ պետական կառույցները պետք է ավելի թափանցիկ լինեն, իսկ ազդեցիկ պաշտոնյաներն` ավելի հաշվետու:
«Իշխանությունները պետք է հանրությանն առնչվող բոլոր որոշումների կայացման մեխանիզմների մեջ ինտեգրեն հակակոռուպցիոն միջոցառումներ: Առաջնահերթությունների թվում են լոբբինգի և քաղաքական ֆինանսավորման ավելի լավ կանոնները, հանրային ծախսերն ու գնումներն ավելի թափանցիկ, և պետական մարմինները` հանրության համար ավելի հաշվետվողական դարձնելը», - նշում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ միջազգային կազմակերպության նախագահ տիկին Հյուգետ Լաբելը:
«Ակնկալում ենք, որ կոռուպցիայի՝ մեկ ամբողջ տարի ուշադրության կենտրոնում լինելուց հետո իշխանությունները ողջ աշխարհում ավելի կոշտ դիրքորոշում կցուցաբերեն պաշտոնեական դիրքի չարաշահման նկատմամբ: Կոռուպցիայի ընկալման 2012 թ. համաթվի արդյունքները ցույց են տալիս, որ հասարակությունները շարունակում են բարձր գին վճարել կոռուպցիայի դիմաց», - ասել է Հ. Լաբելը:
Մերձավոր Արևելքից մինչև Ասիա և Եվրոպա շատ երկրներ, որոնց քաղաքացիները կոռուպցիան վերջ տալու մարտահրավեր էին նետել իրենց իշխանություններին, ԿԸՀ դասակարգման աղյուսակում գրանցել են իրենց ցուցանիշի լճացում կամ վատթարացում:
Կոռուպցիայի ընկալման 2012 թ. համաթիվը. արդյունքներ
Շնորհիվ տեղեկատվության մատչելիության և հանրային պաշտոններ զբաղեցնողների վարքագիծը կանոնակարգող կանոնների` Կոռուպցիայի ընկալման 2012 թ. համաթվով Դանիան, Ֆինլանդիան և Նոր Զելանդիան 90-ական միավորով հանդիսանում են դասակարգման աղյուսակի առաջատարներ:
Աֆղանստանը, Հյուսիսային Կորեան և Սոմալին այս անգամ ևս հանգրվանել են դասակարգման աղյուսակի ստորին հորիզոնականներում: Այդ երկրներում հանրությանը հաշվետու ղեկավարության և արդյունավետ հանրային հաստատությունների բացակայությունը շեշտում է կոռուպցիայի դեմ պայքարում ավելի խիստ մոտեցումների կիրառման անհրաժեշտությունը:
Կոռուպցիայի ընկալման 2012 թ. համաթվի ցածր արժեքներ ունեն նաև եվրագոտու այն երկրները, որոնք առավել շատ են տուժել ֆինանսական և տնտեսական ճգնաժամի արդյունքում: Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը շարունակաբար զգուշացնում էր Եվրոպային՝ ուշադրություն դարձնել հանրային հատվածի կոռուպցիոն ռիսկերի վրա՝ հաղթահարելու համար ֆինանսկան ճգնաժամը` կոչ անելով ավելի մեծ ջանքեր գործադրել հանրային հաստատությունները կոռուպցիայից զերծ պահելու նպատակով:
«Կոռուպցիան աշխարհում ամենաշատ արծարծվող հիմնախնդիրներից մեկն է», -ասում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի գործադիր տնօրեն պարոն Կոբուս դե Սվարդտը: «Աշխարհի առաջատար տնտեսությունները պետք է առաջատար լինեն իրենց օրինակով` ապահովելով իրենց հաստատությունների լիակատար թափանցիկությունը և առաջնորդների հաշվետվողականությունը: Դա ունի վճռական նշանակություն, քանի որ այդ երկրների հաստատությունները կարևոր դեր են խաղում կոռուպցիայի գլոբալ տարածումը կանխարգելելու գործում», - նշում է պարոն դե Սվարդը:
****
Խորհրդային Միության նախկին 15 հանրապետություններից ԿԸՀ իր բարձր ցուցանիշով շարունակում է առանձնանալ Էստոնիան, որն իր ԿԸՀ 64 համաթվով դասակարգման աղյուսակում ընդգրկված 176 երկրների մեջ գրավում է 32-րդ տեղը և շարունակում է մնալ ոչ միայն նախկին ԽՍՀՄ, այլև նախկին կոմունիստական երկրների մեջ կոռուպցիայից առավել մաքուր պետությունը: Հայաստանի ԿԸՀ այս տարվա համաթիվը հավասար է 34-ի (այդ համաթվով նա կիսում է 105-ից 112-րդ տեղերը) և այդ ցուցանիշով այն նախկին խորհրդային հանրապետությունների մեջ, բացի երեք մերձբալթյան հանրապետություններից, զիջում է նաև Վրաստանին և Մոլդովային, որոնց այս տարվա ԿԸՀ արժեքները հավասար են համապատասխանաբար 52-ի և 36-ի և նրանք զբաղեցնում են ԿԸՀ դասակարգման աղյուսակի համապատասխանաբար 51-52-րդ և 94-101-րդ տեղերը: Հայաստանի մյուս հարևաններից, ինչպես և նախկինում, նրանից ավելի բարվոք վիճակում է գտնվում Թուրքիան (ԿԸՀ արժեք՝ 49, գրաված տեղը` 54-57), իսկ Իրանն (ԿԸՀ արժեք՝ 28, գրաված տեղը` 133-137) ու Ադրբեջանն (ԿԸՀ արժեք՝ 27, գրաված տեղը` 139-143) ավելի վատ դիրքերում են:
Այս տարի Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլը կատարելագործել է Կոռուպցիայի ընկալման 2012 թ. համաթվի հաշվարկման իր մեթոդաբանությունը: Այդ փոփոխությունն արտացոլելու նպատակով Կոռուպցիայի ընկալման համաթիվը ներկայացված է 0-ից (բացարձակ կոռումպացված) 100-ի (բացարձակ մաքուր) սանդղակում:

Yerevan, 5 December 2012 – A growing outcry over corrupt governments forced several leaders from office last year, but as the dust has cleared it has become apparent that the levels of bribery, abuse of power and secret dealings are still very high in many countries. Transparency International’s Corruption Perceptions Index 2012 shows corruption continues to ravage societies around the world.
Two thirds of the 176 countries ranked in the 2012 index score below 50, on a scale from 0 (perceived to be highly corrupt) to 100 (perceived to be very clean), showing that public institutions need to be more transparent, and powerful officials more accountable.
"Governments need to integrate anti-corruption actions into all public decision-making. Priorities include better rules on lobbying and political financing, making public spending and contracting more transparent and making public bodies more accountable to people," said Huguette Labelle, the Chair of Transparency International.
"After a year of focus on corruption, we expect governments to take a tougher stance against the abuse of power. The Corruption Perceptions Index 2012 results demonstrate that societies continue to pay the high cost of corruption," Labelle said.
Many of the countries where citizens challenged their leaders to stop corruption –from the Middle East to Asia to Europe – have seen their positions in the index stagnate or worsen.
Corruption Perceptions Index 2012: The results
In the Corruption Perceptions Index 2012 Denmark, Finland and New Zealand tie for first place with scores of 90, helped by strong access to information systems and rules governing the behaviour of those in public positions.
Afghanistan, North Korea and Somalia once again cling to the bottom rung of the index. In these countries the lack of accountable leadership and effective public institutions underscore the need to take a much stronger stance against corruption.
Underperformers in the Corruption Perceptions Index 2012 also include the Eurozone countries most affected by the financial and economic crisis. Transparency International has consistently warned Europe to address corruption risks in the public sector to tackle the financial crisis, calling for strengthened efforts to corruption-proof public institutions.
"Corruption is the world’s most talked about problem," stated Cobus de Swardt, Managing Director of Transparency International. "The world’s leading economies should lead by example, making sure that their institutions are fully transparent and their leaders are held accountable. This is crucial since their institutions play a significant role in preventing corruption from flourishing globally," de Swardt said.
Among former Soviet republics Estonia continues to be distinguished with its rather high score: With its 2012 CPI score equal to 64 and 32nd place among 176 nations/territories included in 2012 CPI ranking list, it is not only the cleanest from corruption nation among former Soviet republics, but also among all post-Communist countries. Armenia’s 2012 CPI score is equal to 34 (with this score it shares 105-112 places) and besides three Baltic states, among former Soviet republics it also has lower score compared to Georgia and Moldova, whose CPI scores are equal to 52 and 36, respectively, and they share 51-52 and 94-101 places, respectively. As previously, among Armenia’s neighbors Turkey still is in a better position, than Armenia with its score equal to 49 and ranking 54-57. At the same time, Iran (CPI score – 28 and ranking 133-138) and Azerbaijan (CPI score – 27 and ranking 139-143) perform worse, than Armenia.