«ՔՀԿ չափիչ՝ ի գործ» ծրագիրը 2017 թվականից իրականացվող «ՔՀԿ չափիչ» ծրագրի երրորդ փուլն է։ Այն իրականացվում է Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ՝ Ոչ առևտրային իրավունքի եվրոպական կենտրոնի (ECNL) և Արևելյան գործընկերության երկրների գործընկեր ՔՀԿ-ների ու փորձագետների կողմից։
«ՔՀԿ չափիչ» ծրագրի ընդհանուր նպատակը Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) երկրներում քաղաքացիական հասարակության նպաստավոր միջավայրի խթանումն է։ Այդ նպատակին հասնելու համար իրականացվում է ԱլԳ երկրներում քաղաքացիական հասարակության միջավայրի շարունակական մոնիտորինգ և համապատասխան քաղաքականությունների ու գործելակերպի բարելավման ջատագովություն։
Ծրագրի շրջանակներում նախատեսված է տարածաշրջանային «ՔՀԿ չափիչ» խումբ (CSO Meter Hub), որը պետք է ծառայի որպես ծրագրին աջակցող՝ ՔՀԿ միջավայրի մոնիտորինգի ու ջատագովության աշխատանքներում ընդգրկված կազմակերպությունների ցանց։
47,992,485 ՀՀ դրամ
Հրապարակվել է «ՔՀԿ չափիչ Հայաստան-2025» զեկույցը
«ՔՀԿ չափիչ Հայաստան-2025» զեկույցը ամփոփում է Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) միջավայրի վերաբերյալ 2025 թվականի հետազոտության արդյունքները և դրանցից բխող առաջարկները։
Որքանո՞վ է Հայաստանում միջավայրը նպաստավոր քաղաքացիական մասնակցության համար
ԹԻՀԿ փորձագետ Տաթևիկ Մարգարյանը հյուրընկալվել էր «Քաղաքացու ձայն» հարթակի «Կանաչ ուղեգիծ» հաղորդաշարին:
Բարեգործությունը խթանող հարկային բարեփոխումները և դրանց հետևանքները ՔՀԿ-ների համար
Հարկային օրենսդրության փոփոխությունները խթանում են կորպորատիվ նվիրատվությունները կրթական հաստատություններին, սակայն անկախ ՔՀԿ-ները շարունակում են դուրս մնալ։
Տեղի ունեցավ մասնակցային քաղաքականության մշակման մեխանիզմների վերաբերյալ քննարկում
ԹԻՀԿ-ը կազմակերպել էր մասնակցային քաղաքականության մշակման օրենսդրական մեխանիզմների վերաբերյալ պանելային քննարկում։
Միջոցառում․ Քաղաքացիական հասարակության միջավայրը Հայաստանում 2025 թվականին
«ՔՀԿ չափիչ 2025» զեկույցը փաստում է հետընթաց խոսքի ազատության և մասնավոր կյանքի իրավունքի ոլորտներում
Հանքարդյունաբերական ընկերության նախկին աշխատակիցների դեմ հայցը սպառնալիք է բնապահպանական ակտիվիզմին
Հանքարդյունաբերական ընկերության հայցը կարող է վտանգավոր նախադեպ ստեղծել՝ որպես աշխատակիցներին լռեցնելու և հանրային քննադատությունը կասեցնելու փորձ
Հայաստանը քայլեր է ձեռնարկում հանրային տեղեկությունների կառավարման և թվային ծառայությունների կանոնակարգման ուղղությամբ
Հայաստանի կառավարությունը նախաձեռնել է օրենսդրական նոր փաթեթ՝ հանրային տեղեկատվության կառավարումն ու թվային ծառայությունների մատուցումը բարեփոխելու նպատակով։
Օրենսդրական փոփոխություններ՝ ոստիկանության կողմից կենսաչափական հսկողությունը ընդլայնելու նպատակով
«Ոստիկանության մասին» օրենքի փոփոխությունները հնարավորություն կտան Ներքին գործերի նախարարությանը գործարկել իրական ժամանակում հեռավար կենսաչափական հսկողության համակարգ:
Հրապարակվել է «ՔՀԿ չափիչ 2024» տարածաշրջանային զեկույցը
Ըստ «ՔՀԿ չափիչ 2024»  տարածաշրջանային զեկույցի 2021 թվականին ՔՀԿ չափիչի առաջին գնահատումից ի վեր՝ տարածաշրջանում քաղաքացիական հասարակության միջավայրը գտնվում է ամենացածր կետում։
Հայաստանում նախատեսվում է ընդլայնել ՔՀԿ-ների դերը դատարանում հանրային շահերի ներկայացման գործում
Նախաձեռնված օրենսդրական բարեփոխումները նպատակ ունեն ամրապնդել դատարաններում հանրային շահի վերաբերյալ գործեր ներկայացնելու՝ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների իրավունքը։
Actio Popularis ինստիտուտը ՀՀ իրավական համակարգում. խնդիրներ և լուծումներ
ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը մասնակցել է «Actio Popularis ինստիտուտը ՀՀ իրավական համակարգում. խնդիրներ և լուծումներ» հետազոտության ներկայացմանը։
Արդեն հասանելի է «ՔՀԿ չափիչ Հայաստան 2024» զեկույցը
«ՔՀԿ չափիչ Հայաստան 2024» զեկույցը ներկայացնում է 2024 թվականին քաղաքացիական հասարակության միջավայրի տարբեր ոլորտներում առկա զարգացումները, խնդիրները և առաջարկությունները։
«Ոստիկանության գվարդիայի մասին» նոր օրենքը կարող է բարելավել հավաքների ոստիկանական վերահսկողությունը
Ազգային ժողովի կողմից վերջերս ընդունված օրենսդրական փաթեթը կարող է մասամբ նպաստել խաղաղ հավաքների իրավունքի իրացման բարելավմանը։
Ինչպիսի՞ն էր տարին քաղաքացիական հասարակության միջավայրի համար․ «ՔՀԿ չափիչ Հայաստան 2024» արդյունքների ներկայացում
Նոյեմբերի 28-ին տեղի ունեցավ «ՔՀԿ չափիչ Հայաստան 2024» ուսումնասիրության արդյունքների պաշտոնական ներկայացումը։
ՔՀԿ չափիչ ․ ՀՀ Կառավարության դեմ զանգվածային բողոքի ակցիաներ, որոնք ուղեկցվում են անօրինական կալանավորումներով և ոստիկանության բռնությամբ
ՔՀԿ չափիչի անդրադարձը վերջին շրջանում տեղի ունեցող բողոքի ակցիաներին։
«Հանրային տեղեկությունների մասին» նոր օրենքի նախագիծը կոչված է բարելավել բաց տվյալների կառավարումը և հասանելիությունը

CSO Meter: Empowered for Action
CSO Meter: Empowered for Action is the third phase of the CSO Meter project, started in 2017 and implemented with the financial support of the European Union and implemented by the European Center for Not-for-Profit Law Stichting (ECNL), and partner CSOs and experts from Eastern Partnership countries, which serve as a Core Group for the project.
The overall objective of the CSO Meter is to promote enabling environment for civil society in the Eastern Partnership (EaP) countries. This objective is primarily implemented through continuous monitor of the civil society environment and advocating for improved policies and practices in EaP countries.
The project entails a regional CSO Meter Hub as a network of organisations engaged in CSO environment monitoring and advocacy in support to the Core Group.
“CSO Meter Armenia-2025” Report has been Published
“CSO Meter Armenia-2025” report is summarizing the results of the 2025 research on the environment for civil society organizations (CSOs) in Armenia and the recommendations derived from it.
How Favorable Is the Environment for Civic Participation in Armenia?
Tax Reform to Encourage Philanthropy: Implications for CSOs
Changes to tax legislation encourage corporate donations to educational institutions; however, independent civil society organizations continue to remain excluded.
Panel Discussion on Participatory Policy-Making Mechanisms Held in Yerevan
TIAC organised a panel discussion on Legislative Mechanisms of Participatory Policy Making․
Event: The Civil Society Environment in Armenia in 2025
The “CSO Meter 2025” report records backsliding in the areas of freedom of expression and the right to privacy.
Lawsuit Against Former Mining Company Employees Poses Threat to Environmental Activism
Mining company’s multi-million lawsuit could set a dangerous precedent by trying to silence workers and stop public criticism, resembling a Strategic Lawsuit Against Public Participation (SLAPP).
Armenia Takes Steps Toward Regulating Public Information Management and Digital Services
The Government of Armenia has initiated a new legislative package aimed at reforming the management of public information and the provision of digital services.
New Legal Amendments Expand Biometric Surveillance by Police
New amendments allow the Ministry of Internal Affairs to launch a nationwide system of real-time biometric surveillance, posing a risk to privacy, peaceful assembly and non-discrimination.
CSO Meter Regional Report 2024 Has Been Published
"According to the CSO Meter Regional Report, the civil society environment in the region has reached its lowest point since the first CSO Meter assessment in 2021.
Armenia Plans to Expand the Role of CSOs in Representing Public Interests in Court
CSOs propose more comprehensive approach for their legal standing in the court.
The Actio Popularis Institute in the Legal System of the Republic of Armenia: Challenges and Solutions
TIAC Executive Director Sona Ayvazyan participated in the presentation of the study “The Actio Popularis Institute in the Legal System of the Republic of Armenia: Challenges and Solutions.”
The "CSO Meter Armenia 2024" presents developments, challenges, and recommendations in various areas of the civic space in 2024.
New Law on Police Guards to Improve Policing of Assemblies
The legislative package recently adopted by the National Assembly could partially contribute to enhancing the exercise of the right to peaceful assembly.
Presentation of the CSO Meter 2024: How was the year for the civil society environment in Armenia?
On November 28, Transparency International Anticorruption Cetner (TIAC) presented the findings of the CSO Meter Armenia 2024 report.
CSO Meter: Armenia: Mass Anti-government Protests Accompanied by Unlawful Detentions and Police Violence
Disproportionate use of force has been reported during recent protests, calling for the resignation of the Prime Minister. CSOs demand an independent investigation of human rights violations.
CSO Meter Regional Report 2023
CSO Meter regional report for 2023 has been recently published․
Armenia: New Draft Law on Public Information to Improve Open Data Management and Access
CSOs outline some concerns during public consultation, and expect that the bill on access to public information will be further improved.