Արդեն հասանելի է «ՔՀԿ չափիչ Հայաստան 2024» զեկույցը
Հրապարակվել է «ՔՀԿ չափիչ Հայաստան 2024» զեկույցը, որը ներկայացնում է 2024 թվականին քաղաքացիական հասարակության միջավայրի տարբեր ոլորտներում առկա զարգացումները, խնդիրները և առաջարկությունները։ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության միջավայրի ընդհանուր գնահատականը մնացել է անփոփոխ՝ համեմատած 2023 թվականի հետ։ Առաջնահերթ խնդիրներն ու մարտահրավերները նույնպես շարունակում են արդիական մնալ։
Հիշեցնենք, որ զեկույցի նախագիծը ներկայացվել էր շայագրգիռ կողմերին տարեվերջին, որի արդյունքում արձանագրված նկատառումներն ամփոփվել են վերջնական տարբերակում։
Այս հետազոտությունը մաս է կազմում «ՔՀԿ չափիչ՝ ի գործ» ծրագրի, որն իրականացվում է Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ՝ ECNL-ի և Արևելյան գործընկերության երկրների գործընկերների մասնակցությամբ։
Զեկույցը հասանելի է ԹԻՀԿ կայքում։
----------------------------------------------
Ի՞նչ է ՔՀԿ չափիչը
«ՔՀԿ չափիչ» գործիքը գնահատում է ՔՀԿ-ների համար իրավական և գործնական միջավայրը՝ հիմնվելով 11 ոլորտների ստանդարտների և ցուցանիշների վրա։ Ուսումնասիրությունն իրականացվում է Արևելյան գործընկերության երկրներում տարեկան կտրվածքով՝ 2019 թվականից։

The "CSO Meter Armenia 2024" report has been published, presenting developments, challenges, and recommendations in various areas of the civic space in 2024. The overall assessment of the civil society environment in Armenia remains unchanged compared to 2023, while priority issues and challenges persist.
It should be noted that the draft report was presented to the stakeholders at the end of the year, and the feedback received was incorporated into the final version.
This research is part of the “CSO Meter: Empowered for Action” project, implemented with financial support from the European Union, in collaboration with ECNL and partner organizations in the Eastern Partnership countries.
The report is available on the TIAC website.
___________________
About CSO Meter
The CSO Meter supports regular and consistent monitoring of the environment in which civil society organisations (CSOs) operate in the Eastern Partnership countries. It consists of a set of standards and indicators based on international standards and best practices to measure both law and practice in 11 different areas.