«Հանրային տեղեկությունների մասին» նոր օրենքի նախագիծը կոչված է բարելավել բաց տվյալների կառավարումը և հասանելիությունը
Սույն թվականի փետրվարի 26-ին ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը հանրային քննարկման է դրել «Հանրային տեղեկությունների մասին» ՀՀ օրենքի, ինչպես նաև հարակից օրենքներում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերը։ Օրենքի ընդունումը կնպաստի բաց տվյալների քաղաքականության իրականացմանը՝ տվյալների թվային շտեմարանների միջոցով հնարավորություն ստեղծելով ավելի արդյունավետ հանրային վերահսկողության համար: Նախագծով մասնավորապես սահմանվում է հետևյալը.
- հանրային տեղեկությունների տրամադրման պայմաններն ու կարգը.
- հանրային տեղեկությունների հասանելիության ապահովման և կառավարման մեթոդները.
- տվյալների հավաքագրումը, մշակումը, օգտագործումը, տվյալների շտեմարանների ստեղծումը և կառավարումը:
Օրենքի նոր նախագծով հասցեագրվել են ՔՀԿ-ների հնչեցրած մտահոգությունները
Սա տվյալների միասնական քաղաքականության և պետական տեղեկատվական համակարգի վերաբերյալ կառավարության կողմից ներկայացված երկրորդ նախագիծն է, որը բխում է Հայաստանի «Բաց կառավարման գործընկերության» 2022-2024 թվականների գործողությունների ծրագրից։ «Տեղեկատվության ազատության և հանրային տեղեկությունների մասին» օրենքի նախորդ նախագիծը, որը նպատակ ուներ փոխարինել «Տեղեկատվության ազատության մասին» գործող օրենքը, հրապարակվել է 2023 թվականի դեկտեմբերի 19-ին: Կառավարությունը վերանայել է նախագիծը՝ այն բանից հետո, երբ ՔՀԿ-ները նշել էին, որ նախագիծը հետքայլ է տեղեկատվության հասանելիության առումով, և կոչ էին արել առանձին իրավական ակտով կարգավորել տվյալների քաղաքականության խնդիրները։
Ըստ այդմ, նոր նախագծի համաձայն՝ տվյալների քաղաքականության հարցերը կկարգավորվեն առանձին իրավական ակտով՝ «Տեղեկատվության ազատության մասին» և «Անձնական տվյալների պաշտպանության մասին» օրենքներում ոչ զգալի փոփոխությունների հետ միասին: Բացի այդ, փոփոխություններ են առաջարկվում նաև «Պետական գաղտնիքի մասին» օրենքում, որոնք վերաբերում են «սահմանափակ տարածման պաշտոնական տեղեկատվության» սահմանման ժամկետներին ու սահմանափակումներին և հասանելիության պայմաններին:
Ներկայիս նախագծից հանվել են նախկին նախագծում ՔՀԿ-ների կողմից խնդրահարույց համարվող դրույթներից մի քանիսը։ Մասնավորապես, հանվել են հետևյալ դրույթները.
- «տեղեկություն» և «տեղեկատվության տնօրինող» հասկացությունների նեղ սահմանումները,
- որոշակի տեղեկությունների տրամադրման ավելի երկար ժամկետ սահմանելու հնարավորությունը,
- ոլորտային օրենսդրության պահպանման նկատմամբ վերահսկողական գործառույթ իրականացնող լիազոր մարմնի իրավասությունը։
Նոր օրենքի և հարակից օրենքների փոփոխությունների նախագծերում ՔՀԿ-ների արձանագրած խնդիրները
Իրավական նախագծերի հրապարակման e-draft հարթակում նախագծի վերաբերյալ ներկայացվել է 20 առաջարկություն, որտեղ ՔՀԿ-ները նշել են հետևյալ հիմնական մտահոգությունները.
1. Տեղեկությունների սահմանափակման հնարավորությունների ընդլայնում
«Պետական գաղտնիքի մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագծով հնարավորություն է տրվում երկարաձգելու սահմանափակ տարածման ծառայողական տեղեկությունների հասանելիության սահմանափակման ժամկետը մինչև հինգ տարով՝ այսպիսով դրա սահմանափակման առավելագույն ժամկետը ներկայիս 5 տարվա փոխարեն հասցնելով 10 տարվա։ Տեղեկատվությունը սահմանափակ տարածման ծառայողական տեղեկություն որակելու նպատակների շարքում, ի թիվս այլնի, սահմանվում է նաև հասարակական կարգի պաշտպանությունը, որը չի նախատեսված գործող օրենքով։ Սա կարող է խնդրահարույց լինել տեղեկատվություն տնօրինողներին տեղեկության սահմանափական հարցում ավելի մեծ հայեցողություն տալու առումով: Բացի այդ, առաջարկվող նախագծում սահմանափակ տարածման ծառայողական տեղեկությունների շարքին դասելու ոչ ենթակա տեղեկությունների առաջարկվող ցանկը նեղ է, քանի որ այն չի ներառում գործող օրենքով նշված որոշ տեղեկություններ:
2. Տեղեկատվության հասանելիության դիմաց տուրքի գանձման հնարավորության սահմանում
Նախագծով սահմանվում է, որ տեղեկությանը հասանելիություն ապահովելու հետ կապված ողջամիտ ծախսերի դիմաց կարող է գանձվել ողջամիտ փոխհատուցում. Բացի այդ, օրենքներով սահմանված կարգով ու չափով կարող է գանձվել տուրք կամ վճար։ Տեղեկության հասանելիության համար պետական տուրքի սահմանումը խնդրահարույց է Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների տեսանկյունից։ Մասնավորապես, 2022 թվականին Հայաստանի կողմից վավերացված «Պաշտոնական փաստաթղթերի մատչելիության մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի համաձայն՝ պաշտոնական փաստաթղթերի պատճենների տրամադրման համար գանձվող վճարները պետք է լինեն ողջամիտ և չգերազանցեն փաստաթղթի պատճենահանման և առաքման փաստացի ծախսերը։ 2009 թվականի «Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի նախագծի վերաբերյալ Հայաստանին ներկայացված իր կարծիքում Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովը նշել է, որ ինքնարժեքի սկզբունքը պետք է հստակ ենթադրի, որ վճարներ կարող են գանձվել միայն պատճենահանման փաստացի ծախսերի, այլ ոչ թե տեղեկատվություն տնօրինողի աշխատակազմի կատարած աշխատանքի համար։
3. Պրոակտիվ հրապարակման ենթակա տեղեկությունների ցանկի չեղարկում
«Տեղեկատվության ազատության մասին» օրենքի փոփոխությունների նախագծով առաջարկվում է հանել պրոակտիվ հրապարակման ենթակա տեղեկությունների ցանկը՝ ենթադրաբար բաց տվյալների ձևաչափով հրապարակման ենթակա լինելու պատճառաբանությամբ: Նշված կարգավորումը, սակայն, խնդրահարույց է՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ցանկում նշված որոշակի տեղեկություններ հրապարակելու պահանջը ենթադրում է նաև համապատասխան տեղեկությունը ձեռք բերելու, մշակելու կամ համապատասխան հարցով վիճակագրություն վարելու ուղղակի պարտավորություն:
Իրավական ակտերի նախագծերի հրապարակման հարթակում ներկայացված առաջարկությունների վերաբերյալ կառավարության նախնական գրավոր արձագանքից կարելի է ակնկալել, որ նշված մտահոգություններից առնվազն մի քանիսը կհասցեագրվեն նախագծերի վերանայման ընթացքում: Մասնավորապես, կառավարությունը համաձայնել է հանել հասարակական կարգի պաշտպանությունը՝ որպես տեղեկատվության սահմանափակման հիմք, ինչպես նաև կրճատել սահմանափակ տարածման ծառայողական տեղեկությունների հասանելիության սահմանափակումը երկարաձգելու հնարավոր ժամկետը։ Ընդհանուր առմամբ, ՔՀԿ-ները դրական են գնահատում կառավարության՝ երկխոսելու պատրաստակամությունը և ակնկալում են, որ օրենսդրական նախագծերը հետագայում ևս կվերանայվեն բացառապես քաղաքացիական հասարակության հետ շարունակական քննարկումների արդյունքում:

Armenia: New Draft Law on Public Information to Improve Open Data Management and Access
On February 26, 2024, the Ministry of High-Technology Industry released a draft of a new law “On Public Information” as well as amendments and additions to related laws, for public discussion. According to the government, this law will serve as a basis of implementing open data policy, and in particular, enable public oversight over the performance of state and local self-government bodies. The new draft defines:
- the conditions and procedure for providing public information;
- the methods of ensuring access to public information and managing its usage; and
- how to regulate the collection, processing, use of information, establishment of databases and their management.
New draft law put forward after CSOs voice concerns
This is the second draft law from the government to set a unified data policy and the state information system, planned in the framework of the Open Government Partnership Armenia Action Plan for 2022-2024. The first draft law “On Freedom of Information and Public Information”, aiming to replace the current Law on Freedom of Information, was published on December 19, 2023. The government agreed to review it following criticism from CSOs, who noted that the draft was a regression in terms of access to information and called to regulate data policy issues in a separate legal act.
The new draft aims to regulate issues of data policy in a separate legal act, with relevant minor amendments in the Law on Freedom of Information and Law on Personal Data Protection. In addition, several draft amendments are proposed in the Law on State Secrecy, specifying the terms and limitations for classifying ‘official information of limited distribution’ and conditions for its access.
The current draft does not include some of the previously discussed problematic provisions. In particular, based on the proposals of CSOs, the following provisions were removed:
- the definitions of "information" and "information holder;"
- the possibility of longer timeframes for providing certain information; and
- authorising a state body with task of monitoring access to information.
Issues identified by CSOs in the new draft law and related draft amendments
The draft has received 20 comments on the e-draft platform (public e-consultation website), CSOs highlighted the following main concerns:
1. Expanding possibilities for restricting information
The draft amendments to the Law on State Secrecy introduce the option to prolong the duration of limiting access to information for up to 5 years, thus extending the maximum limitation period up to 10 years from the current 5 years. The list of objectives for classifying information as restricted includes the protection of public order, which is not specified in the current law. This might be problematic in terms of giving larger discretion to authorities. The draft amendments propose a list of information that cannot be restricted under notion of ‘information of limited distribution’. However, this list is narrow as it does not include certain types of information prohibited to be classified under the current legislation.
2. Setting fees for access to information
The draft stipulates that reasonable compensation may be charged for costs related to provision of information; further, a fee or a state duty may also be charged in. Establishing state duty for access to information is problematic in terms of the international obligations undertaken by Armenia․ In particular, according to the Council of Europe Convention on Access to Official Documents, ratified by Armenia in 2022, fees for providing copies of official documents should be reasonable and not exceed the actual costs of reproduction and delivery of the document. In its Opinion on the draft Law on Freedom of Information communicated to Armenia in 2009, Council of Europe Venice Commission noted that the self-cost principle should clearly explain that fees can only be charged for actual copying costs, not for the work performed by the staff of the information holder.
3. Dismissing the list of information items subject to proactive disclosure
The draft amendments to the Law on Freedom of Information propose to remove the list of information that shall be proactively published by information holders, presumably on the grounds that it should be published in an open data format anyway. The mentioned regulation, however, is problematic considering the fact that the requirement to publish certain information mentioned in the list also implies a direct obligation for information holders to obtain/analyse the relevant information or collect statistics on the respective issue.
Based on the preliminary written feedback of the government provided to the comments in the e-draft platform, it is expected that some of these concerns will be addressed, and the drafts will be revised accordingly. In particular, the government agreed to remove the protection of public order as a ground for classifying information, as well as to reduce the number of years for prolonging the duration of restricted access. Generally, CSOs positively assess the readiness of the government for dialogue and expect that further revisions of the drafts will be made with continuous consultations with civil society.