ՍԱՆԿՈՒՍ. Քաղաքացիական հասարակության շրջանում հաշվետվողականության մեխանիզմների ամրապնդում
ՍԱՆԿՈՒՍ. Քաղաքացիական հասարակության շրջանում հաշվետվողականության մեխանիզմների ամրապնդում․ ազգային ծրագրի իրականացում և մասնակցություն համաշխարհային և տարածաշրջանային գործողություններին ծրագրի նպատակն է նպաստել Հայաստանի հանրակրթության ոլորտում հաշվետվողականության բարձրացմանը՝ քաղաքացիական հասարակության (ՔՀ) շրջանում արդյունավետ մշտադիտարկման մեխանիզմների ներդրման շնորհիվ: Գործողությունն ընգրկում է կրթության ոլորտին առնչվող ՔՀ անդամների և փորձագետների կարողությունների զարգացում՝ իրականցնելու ոլորտի պատասխանատու կառույցների գործունեության արդյունավետ մշտադիտարկում, ներառյալ՝ ուղղված բյուջեի ձևավորման և իրագործման գործընթացներին, հանրային հարցումների և խնդիրների արձագանքմանը, ընթացիկ քաղաքականությանը, ինչպես նաև մասնակցային կառավարման իրականացմանը:
Արտաքին հաշվետվողականության մեխանիզմի գնահատուման վերաբերյալ զեկույցի հանրային քննարկում
Նոյեմբերի 22-ին տեղի ունեցավ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիան կենտրոնի նախաձեռնած «Արտաքին հաշվետվողականության մեխանիզմի գնահատում` հանրակրթական ծրագրերի օրինակով» զեկույցի նախագծի հանրային քննարկումը։
Դպրոցների կառավարման խորհուրդների հիմնախնդիրները
Հրապարակվել է դպրոցների կառավարման խորհուրդների հիմնախնդիրների վերաբերյալ հետազոտական զեկույցը։
Համակարգչային դասարանների հագեցվածությունը և հասանելիությունը Գեղարքունիքի մարզի դպրոցներում
Հրապարակվել է Գեղարքունիքի մարզի դպրոցներում համակարգչային դասարանների հագեցվածության և հասանելիության վերաբեյալ զեկույցը։
Ներկայացվեց Ազգային ժողովի վերահսկողական գործառույթի գնահատման զեկույցի նախագիծը
Տեղի ունեցավ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիան կենտրոնի նախաձեռնած՝ «Ազգային ժողովի վերահսկողական գործառույթի գնահատման զեկույցի» նախագծի հանրային քննարկումը։
Կայուն դպրոցական սնունդ
Մոնիտորինգի նպատակն է ուսումնասիրել Տավուշի և Շիրակի մարզերի ութ դպրոցում սննդի կազմակերպումը, գնումների ընթացակարգը, դիտարկել մատուցված սննդի ու փաստացի գնումների համապատասխանությունն ու սննդի հասանելիությունը։
Երևանում ներկայացվեցին «Կայուն դպրոցական սնունդ» մոնիտորինգային զեկույցի արդյունքները
Հունիսի 8-ին Երևանում տեղի ունեցավ «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի մոնիտորինգային զեկույցի արդյունքների ներկայացումը և հանրային քննարկումը։
«Կայուն դպրոցական սնունդ» մոնիտորինգային զեկույցի քննարկում
2023թ․ մայիսի 18-ին և 19-ին Գյումրի և Դիլիջան քաղաքներում տեղի ունեցան «Կայուն դպրոցական սնունդ» ծրագրի մոնիտորինգային զեկույցի հանրային քննարկումները։
Ուսուցիչների ատեստավորման և վերապատրաստման մոնիտորինգի զեկույց
Զեկույցն ամփոփում է Հայաստանում ուսուցիչների ատեստավորման և վերապատրաստման մոնիտորինգի արդյունքները։
Տրված է հանրային մոնիտորինգի դրամաշնորհային ծրագրերի մեկնարկը
Մեկնարկել են երկու նոր մշտադիտարկման ծրագիր ուղղված հանրակրթության ոլորտում հաշվետվողականությանը։
Ամփոփում ենք հանրակրթության հաշվետվողականության բարելավման դասընթացը
ԹԻՀԿ-ն ամփոփեց Հանրակրթության հաշվետվողականության բարելավման դասընթացների վերջին փուլը:
Ծրագրի մասնագետի աշխատանք ԹԻՀԿ-ում
ԹԻՀԿ-ը փնտրում է հանրային կառավարման և, մասնավորապես, հանրակրթության ոլորտի բարեփոխումներով հետաքրքրված և ծրագրերի իրականացման մեջ հմտանալու ցանկություն ունեցող անհատի:

SANCUS: Strengthening Accountability Networks among Civil Society: National Implementation & Participation in global and regional activities project aims to contribute to the enhanced accountability of public institutions in the field of education by empowering Civil Society Organizations (CSO) through the introduction of effective monitoring mechanisms. The action involves building the capacity of CSO representatives and experts to conduct effective monitoring of respective policymaking processes and procedures among responsible public institutions, including budgeting and spending, responsiveness to public inquiries, implementation of participatory governance, etc.
Public Discussion on Evaluation of the External Accountability Mechanism
TIAC conducted a public discussion on the draft report titled "Evaluation of the external accountability mechanism based on the example of general education programs."
Presentation of the Draft Report on Assessment of the Oversight Function of the National Assembly of RA
On November 2, Transparency International Anti-Corruption Center (TIAC) organized a public discussion of the report draft on "Assessment of the Oversight Function of the National Assembly of RA ".
Sustainable School Meals
The purpose of the monitoring is to study the organization of food in eight schools of Tavush and Shirak marzes,
The Results of the "Sustainable School Meals" Monitoring Report were Presented in Yerevan
On June 8th, the monitoring report for the "Sustainable School Food" program was presented, accompanied by a public discussion held in Yerevan.
Discussion of the "Sustainable School Meals" Monitoring Report
On May 18 and 19, 2023, public discussions were held in the cities of Gyumri and Dilijan to address the monitoring report of the "Sustainable School Meals" program.
Teacher Accreditation and Training Monitoring Report
The report provides a summary of a monitoring findings conducted in Armenia to assess the effectiveness of the teacher accreditation and training process in achieving its objectives, and to identify potential corruption risks within the process.