Արտաքին հաշվետվողականության մեխանիզմի գնահատուման վերաբերյալ զեկույցի հանրային քննարկում
Նոյեմբերի 22-ին տեղի ունեցավ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիան կենտրոնի նախաձեռնած «Արտաքին հաշվետվողականության մեխանիզմի գնահատում` հանրակրթական ծրագրերի օրինակով» զեկույցի նախագծի հանրային քննարկումը։
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկան ԹՀԻԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը և ծրագրի ղեկավար Գայանե Բաղդասարյանը՝ ներկայացնելով «Քաղաքացիական հասարակության շրջանում հաշվետվողականության մեխանիզմների ամրապնդման (ՍԱՆԿՈՒՍ)» ծրագիրը, որի շրջանակներում կազմակերպվել էր հանրային քննարկումը, ինչպես նաև անդրադառնալով զեկույցի կարևորությանը հաշվետվողականության մեխանզիմի գնահատման գործընթացներում։
Զեկույցը ներկայացրեց փորձագետ Հայկ Բեջանյանը՝ անդրադառնալով «Հանրակրթություն» ծրագրին և դրա բյուջեին, հաշվեքննության գործընթացի օրենսդրական մեխանիզմներին և դրանցում առկա բացերին, ինչպես նաև ՀՀ Կառավարության և ՀՀ Ազգային ժողովի դերին՝ հաշվեքննությունների հիման վրա վերահսկողություն և հաշվետվողականության իրականացնելու գործում։
Միջոցառումը ամփոփվեց զեկույցի առաջարկությունների քննարկմամբ, որի ընթացքում պետական մի շարք մարմինների, ինչպես նաև ոլորտային ՀԿ և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ հանդես եկան դիտարկումներով և առաջարկություններով։ Համապատասխան դիտարկումները և առաջարկությունները տեղ կգտնեն զեկույցում, որը շուտով կտեղադրվի ԹԻՀԿ կայքում և ֆեյսբուքյան էջում։
Միջոցառումը կազմակերպվել է Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ` «Քաղաքացիական հասարակության շրջանում հանրային հաշվետվողականության ապահովման մեխանիզմների ամրապնդման (ՍԱՆԿՈՒՍ)» ծրագրի շրջանակներում:

Public Discussion on Evaluation of the External Accountability Mechanism
TIAC conducted a public discussion on the draft report titled "Evaluation of the external accountability mechanism based on the example of general education programs."
TIAC's Executive Director, Sona Ayvazyan, and the project manager, Gayane Baghdasaryan, opened the event by introducing the "Strengthening Accountability Networks among Civil Society (SANCUS) project. The public discussion, organized within this framework, highlighted the significance of the report in assessing the accountability mechanism.
Expert Hayk Bejanyan presented the report, focusing on the "Public Education" program, its budget, legislative mechanisms in the audit process, identified gaps, and the roles of the RA Government and the RA National Assembly in overseeing and ensuring accountability through audits.
The event concluded with a discussion of the report's recommendations, where representatives from various state bodies, sectoral media, and international organizations provided their observations and suggestions. Pertinent observations and recommendations will be incorporated into the forthcoming report, to be soon available on the TIAC website and Facebook page.
The event was held with financial support from the European Union under the Strengthening Accountability Networks among Civil Society (SANCUS) project.