Հայաստանի ՔՀԿ հայտարարությունը ՀՀ նախագահի նախաձեռնած սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ
2013 թ. սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հրամանագիր է ստորագրել ՀՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողով ստեղծելու մասին՝ ՀՀ սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծ մշակելու նպատակով: Անակնկալ, միակողմանի որոշումների շղթայում այս որոշումը երկրորդն էր մեկ օր առաջ՝ սեպտեմբերի 3-ի` Ս. Սարգսյանի Մաքսային Միությանը միանալու վերաբերյալ հայտարարությանից հետո: Մինչ այդ որևէ փորձագիտական բանավեճ կամ հանրային քննարկում չի ծավալվել այն մասին, թե Հայաստանում կարիք կա սահմանադրական բարեփոխումների: Փոխարենը՝ իրավական ոլորտի փորձագետները և իրավապաշտպան կազմակերպությունները շարունակաբար մտահոգություն են արտահայտել պետական պաշտոնյաների կողմից Սահմանադրության թերի կիրառման և կոպիտ ոտնահարումների վերաբերյալ:
2014 թ. ապրիլի 10-ին ՀՀ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը ներկայացրել է ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագիծ, որում որոշ փոփոխություններ են առաջարկվում մարդու իրավունքների, տեղական ինքնակառավարման, դատական իշխանության և այլնի վերաբերյալ: Ավելին՝ հայեցակարգն առաջարկում է կիսանախագահական կառավարման համակարգից անցում խորհրդարանականի, ըստ որի համապետական ընտրություններ նախատեսվում են միայն ՀՀ Ազգային ժողովի համար, իսկ նախագահն ընտրվելու է պատգամավորների կողմից:
2014 թ. սեպտեմբերի 11-ին Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովը («Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով եվրոպական հանձնաժողով») կարծիք է հայտնել նշված հայեցակարգի վերաբերյալ: Առաջարկվող որոշ փոփոխությունների վերլուծության և դրանց բարելավման վերաբերյալ առաջարկությունների հետ մեկտեղ այն շեշտել է, որ խորհրդարանական կառավարման համակարգի օգտին ընտրությունը «պարունակում է նաև քաղաքական բաղադրիչ, ինչը պետք է լայնորեն քննարկել երկրում: Ամեն դեպքում, համապարփակ սահմանադրական բարեփոխումներ կարելի է իրականացնել միայն հասարակության մեջ լայն կոնսենսուսի հիման վրա»[1]: Սահմանադրական փոփոխությունների առնչությամբ հասարակության մեջ լայն կոնսենսուսի անհրաժեշտության հարցն ընդգծել է նաև Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Անն Բրասերը 2015 թ. ապրիլի 13-15-ը Հայաստան կատարած իր այցի ընթացքում[2]:
Չնայած առաջարկվող սահմանադրական փոփոխությունների շուրջ առկա լուրջ տարակարծություններին և ՀՀ հիմնադիր փաստաթուղթը վերափոխելու հրատապության վերաբերյալ ոչ բավարար հիմնավորմանը, ինչպես նաև որոշ հիմնական փոփոխությունների բովանդակության հետ կապված հարցերին, այդուհանդերձ, առաջարկվող փոփոխություններն ակտիվորեն քարոզվում են[3]: 2015թ. մայիսի 18-19-ին որոշ փոփոխություններ քննարկվել են Վենետիկի հանձնաժողովի անդամների հետ[4]: Սահմանադրական հանրաքվեի ամսաթիվը դեռևս որոշված չէ, սակայն նախատեսված է այն ավարտին հասցնել նախքան առաջիկա՝ 2017 թ. մայիսին կայանալիք ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունները: Նման արագացված տեմպերի պատճառով հասարակությունը հակված է հավատալու, որ սահմանադրական բարեփոխումների նախաձեռնումը կատարվել է հանուն մեկ գլխավոր նպատակի, այն է՝ որպեսզի վերարտադրվի Ս. Սարգսյանի և/կամ նրա կողմից ղեկավարվող ՀՀԿ-ի քաղաքական իշխանությունը, քանի որ գործող Սահմանադրության համաձայն` նույն անձը չի կարող երրորդ անգամ անընդմեջ ընտրվել Հանրապետության նախագահի պաշտոնում։ Մինչդեռ կառավարման խորհրդարանական համակարգի անցումը Ս. Սարգսյանին հնարավորություն կտա վերարտադրվել և ամրապնդել իր կուսակցության իշխանությունը:
Որպես Հայաստանի ընտրական գործընթացների բազմակողմանի փորձ ունեցող քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններ՝ մենք խիստ մտահոգ ենք նախատեսված սահմանադրական հանրաքվեով` ելնելով հետևյալ հիմնավորումներից.
- Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովը փաստացիորեն անկախ փորձագետներից կազմված անկախ մարմին չէ, ուստիև սահմանափակված է որոշումներ կայացնելու նրա անկախությունը: Սույն հանձնաժողովը հրավիրվել և գործում է ՀՀ նախագահի ենթակայությամբ: Այն կազմված է պետական մարմինների բարձրաստիճան պաշտոնյաներից, որոնց մեծամասնությունը ՀՀԿ ներկայացուցիչներ են (ներառյալ խորհրդի երկու անդամներ) և/կամ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, որ նշանակվել են ՀՀ նախագահի և գործադիր իշխանության խիստ ազդեցությամբ առաջնորդվող օրենսդիրի ձայների մեծամասնությամբ: Ուստիև, մտահոգություններ կան, որ հանձնաժողովի անդամները գործել է շահերի բախման իրավիճակում, և նրանց կողմից մշակված փոփոխությունները կյանքի կոչվելու դեպքում կծառայեն ոչ թե ժողովրդի և հասարակության, այլ՝ մեկ քաղաքական ուժի շահերին:
- Սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագիծը առկա խնդիրների լուծում չի առաջարկում: Չնայած այն անկեղծորեն վեր է հանում Հայաստանի զարգացմանն առնչվող մի շարք խնդիրներ, ինչպես օրինակ՝ մարդու իրավունքների ոտնահարումները, քաղաքական մենաշնորհը, ընտրական գործընթացների հանդեպ վստահության բացակայությունը, դատական իշխանությանն առնչվող խնդիրները և այլն, բազմաթիվ փորձագետների և կազմակերպությունների կարծիքով հայեցակարգի նախագիծը չի առաջադրում այնպիսի դրույթներ, որոնք իրական լուծում կտան այդ խնդիրներին: Դեռ ավելին, ըստ անկախ փորձագետների, առաջարկված անցումը խորհրդարանական համակարգին կամրապնդի քաղաքական մենաշնորհը և կվերացնի առողջ մրցակցությունը՝ ավելի ամրապնդելով ՀՀԿ-ի ավտորիտար ռեժիմը: Սովորաբար խիստ թեժ մրցակցության և քաղաքացիական ակտիվ մասնակցության պայմաններում անցկացվող ՀՀ նախագահի ընտրությունների ինստիտուտի վերացումը չի նպաստի ընտրական համակարգի նկատմամբ վստահության վերականգնմանը:
- Սահմանադրական բարեփոխումների նկատմամբ չկա հանրային պահանջ: Վերջերս 1300 քաղաքացիների շրջանում «Հասարակական հետազոտությունների առաջատար խումբ» (APR Group) հասարակական կազմակերպության անցկացրած տնային տնտեսությունների հարցումը ցույց է տվել, որ մարդկանց 60.1%-ի կարծիքով սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտություն չկա: Հարցվողների բացարձակ մեծամասնությունը՝ մոտավորապես 75%-ը չի աջակցում սահմանադրական փոփոխություններին: Հարցման ենթարկված անձանց մի մեծ խումբ՝ 44,8%-ը կարծում է, որ սահմանադրական փոփոխություններով հարցեր չեն լուծվի[5]: Անկախ փորձագետները նույնպես չեն տեսնում սահմանադրությունը փոխելու անհրաժեշտություն: Նրանք սահմանադրական փոփոխություններ անցկացնելու բավարար արդարացում չեն գտնում, փոխարենը դիտարկում են Սերժ Սարգսյանի` իշխանությունը պահպանելու ցանկությունը, և ահազանգում են ավտորիտար ռեժիմն ուժեղացնելու և պետության հետագա ժողովրդավարացման առջև դռները փակելու ռիսկը: Փորձագետները պնդում են, որ գործող սահմանադրությունը կառավարության համար ճգնաժամ չի ստեղծում և սահմանադրական փոփոխություններ սկսելու համար հանրային պահանջարկ չկա[6]:
- Քաղաքական ուժերի վրա ակնհայտորեն ճնշում է գործադրվում սահմանադրական բարեփոխումների աջակցություն ձևավորելու ուղղությամբ: Հասարակության մեջ և ընդդիմադիր քաղաքական կուսակցություններում սահմանադրական փոփոխությունների առումով լայն կոնսենսուսի բացակայությունը արտացոլվել է Եվրոպական հանձնաժողովի՝ Հայաստանի վերաբերյալ 2014 թ. առաջընթացի զեկույցում[7]: Հիմնական քաղաքական ընդդիմությունը՝ «Բարգավաճ Հայաստան», «Հայ ազգային կոնգրես» և «Ժառանգություն» կուսակցությունների Եռյակը դեռևս 2014թ. վերջին հայտարարել էր սահմանադրական փոփոխությունների նկատմամբ իրենց ընդդիմադիր լինելու վերաբերյալ: Մասնավորապես, նաև այս դիրքորոշումն էր, որ հանդիսացավ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության (ԲՀԿ) նկատմամբ քաղաքական հաշվեհարդարի պատճառ, որը մեկնարկվեց 2015թ. փետրվարի 12-ին անձամբ ՀՀ նախագահի կողմից: Վերջինիս և նրա կուսակիցների կողմից ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի դեմ հնչեցվեցին բազմաթիվ մեղադրանքներ և հրապարակային սպառնալիքներ առ այն, որ նրան պատկանող ընկերությունները ստուգման կենթարկվեն հարկային պարտավորությունները չկատարելու առնչությամբ և կստուգվեն խորհրդարանի աշխատանքներին նրա բացակայությունների հիմքերը, հարցականի տակ դրվեցին նրա մտավոր կարողություններն ու գրագիտությունը: Ճնշման տակ Գ. Ծառուկյանը ներկայացրեց հրաժարական ԲՀԿ և ՀՀ Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության նախագահի պաշտոններից և հայտարարեց քաղաքականությունից հեռանալու մասին, թեև շարունակեց մնալ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր: Խորհրդարանական՝ մեծությամբ երկրորդ կուսակցության նախագահի նկատմամբ այսպիսի ճնշումն, ըստ էության, ազդակ և նախազգուշացում էր մյուս քաղաքական գործիչների համար առ այն, որ Ս. Սարգսյանը պատրաստ է դիմել ամեն միջոցի, որպեսզի իրականացնի պլանավորած սահմանադրական հանրաքվեն:
- Լուրջ մտահոգություններ կան սահմանադրության հանրաքվեի արդյունքների արժանահավատության վերաբերյալ: Դրանք պայմանավորված են քաղաքացիների՝ ընտրական գործընթացներում ունեցած բացասական փորձով: Ընտրությունները սովորաբար ուղեկցվում են ահաբեկմամբ, ընտրակաշառքով, ողջ երկրում վարչական ռեսուրսի չարաշահմամբ: Դեռ 2011 թ. Գելափի հարցումը ցույց է տվել, որ Հայաստանում կանանց միայն 13%-ը և տղամարդկանց 12%-ն է հավատում ընտրությունների ազնվությանը, որով և աշխարհի 125 երկրների շարքում պետությունը զբաղեցրել է ներքևից երրորդ հորիզոնականը[8]: APR Group հասարակական կազմակերպության հետազոտության համաձայն հարցվողների մոտավորապես 56.9%-ը կարծում է, որ Հայաստանում ընտրությունները կեղծվել են, իսկ 31%-ի կարծիքով տեղի են ունեցել խախտումներ, սակայն դրանք մեծ ազդեցություն չեն ունեցել: Հարցվողների ամենամեծ խումբը՝ 50%-ը կարծում է, որ հանրաքվեները անիմաստ են, քանի որ ժողովրդի ձայնը հաշվի չի առնվում և ամեն ինչ նախապես է որոշվում: Մարդկանց մոտավորապես 81%-ը նշել են, որ նրանք «բոլորովին չեն վստահում» և «ավելի շուտ չեն վստահում» սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացին[9]: Ընտրական գործընթացների և արդյունքների լեգիտիմության վերաբերյալ մտահոգությունները շարունակաբար բարձրաձայնվել են բազմաթիվ տեղական դիտորդ կազմակերպությունների, ներառյալ՝ սույն հայտարությունը ստորագրողների կողմից[10]: Նախագահական ընտրությունների մասին բացասական կարծիք է արտահայտել Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) քաղաքացիական հասարակության ֆորումի (ՔՀՖ) ղեկավար կոմիտեն[11]: Ավելին, 2012 թ. ՀՀ ԱԺ և 2013 թ. ՀՀ նախագահի ընտրությունների վերաբերյալ մտահոգություններ է արտահայտել ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը[12]: Այն հանգամանքը, որ նախատեսված սահմանադրական հանրաքվեն պետք է ղեկավարի և վերահսկի այն նույն ինստիտուտը՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, որը կազմակերպել է անցած հակասական ընտրությունները, կասկած է հարուցում սահմանադրական հանրաքվեի հանդեպ՝ միջազգային չափանիշներին դրա համապատասխանության առումով: Սահմանադրական հանրաքվեն չպետք է տեղիք տա լեգիտիմ չլինելու վերաբերյալ որևէ կասկածի, եթե ակնկալում ենք, որ հիմնադիր փաստաթուղթը մեծ հարգանքի արժանանա ու դիտարկվի կառավարության ու քաղաքացիների կողմից,:
Վերջերս կատարված ընտրությունների կեղծման հիմնական մեխանիզմը պայմանավորված է պոտենցիալ ընտրողների ցուցակների ուռճացման հանգամանքով: Սույն ընտրացուցակները ներառում են 18-ից բարձր տարիքի բոլոր քաղաքացիների անունները, այդ թվում՝ նրանցը, ովքեր ապրում, սովորում և աշխատում են արտասահմանում, բայց չեն հրաժարվել իրենց հայաստանյան քաղաքացիությունից[13]: Այս քաղաքացիներին թույլ չի տրվում քվեարկել Հայաստանից դուրս, մինչդեռ Հայաստանում պատշաճ վերահսկողություն չի իրականացվում, որպեսզի ապօրինաբար չօգտագործվեն նրանց անունները: Կան լուրջ մտահոգություններ, որ բացակա քաղաքացիների անունները կօգտագործվեն ընտրությունների արդյունքները կեղծելու նպատակով: Նման անհանգստությունները հիմնված են վիճակագրության և դիտորդների պատմությունների վրա: Մասնավորապես, 2012 թ. ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ որոշ ընտրատեղամասերում բազմաթիվ անձնագրերի կազմակերպված բաժանման վերաբերյալ բացահայտված դեպքերի առնչությամբ պատշաճ գործողություններ չեն իրականացվել իրավապահ մարմինների կողմից[14]: 2013 թ. ՀՀ նախագահի ընտրություններում, համայնքներից շատերում, որտեղ գործող նախագահը ստացել է ձայների մեծամասնությունը, գրանցել է ծայրահեղ բարձր մասնակցություն՝ հաճախ գերազանցելով 80, 90 և նույնիսկ 100 տոկոսը[15]: Դիտորդներին երբևէ հնարավորություն չի տրվել ճշգրտելու նկատված բազմակի քվեարկողների անուններն ու ստորագրությունները, նման քվեարկությունը չի արգելվել համապատասխան ընտրական հանձնաժողովների և վերադաս վարչական մարմինների կողմից, իսկ վարչական դատարանը կամ իրավապահ մարմինները հետամուտ չեն եղել նման դեպքերին: Այս հարցերը կարող են հեշտությամբ լուծվել ընտրություններից հետո ստորագրված ընտրացուցակները հրապարակելու միջոցով, սակայն իշխանությունների կողմից ուժեղ դիմադրություն է առկա ցուցակները հրապարակելու վերաբերյալ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների առաջարկությունների նկատմամբ[16], ինչը կասկած է հարուցում ստորագրված ցուցակների արժանահավատ լինելու և բացակա քաղաքացիների անունների հնարավոր չարաշահման առնչությամբ:
Վերոնշյալ փաստերն ու Հայաստանում 1995-ից ի վեր բոլոր ընտրությունների և հանրաքվեների ժամանակ տեղի գտած ընտրախախտումների ու ընտրակեղծիքների պատմությունը թույլ են տալիս հարցականի տակ դնել առաջարկվող հանրաքվեի լեգիտիմությունը, քանի որ այն չի բխում երկրում առկա քաղաքական իրավիճակից և շինծու է դարձնում դրա առաջ մղելու հրատապությունը:
Մենք՝ «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության ներքոստորագրյալ կազմակերպություններս, դիմում ենք Հայաստանի ժողովրդավարական բարեփոխումներին սատարող բոլոր միջազգային կազմակերպություններին խնդրանքով, որ նրանք աջակցություն չցուցաբերեն սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացներին: Պետության հիմնարար օրենքը չպետք է փոխվի որևէ կառավարության կողմից, քանի դեռ առկա չէ նպաստավոր քաղաքական մթնոլորտ և հիմնական քաղաքական դերակատարների ու հանրության կողմից կոնսենսուս նման փոփոխության կարիքի ու անհրաժեշտության վերաբերյալ, առկա չէ ազատ ու արդար ընտրությունների հաստատված պրակտիկա և ընդհանուր վստահություն նման արմատական փոփոխության նախաձեռնողների և բուն հանրաքվեի գործընթացի հանդեպ:
«Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունը, ստեղծված 2013 թ., քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների կոալիցիա է, որը ներառում է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը, Իրավունքի Եվրոպա միավորումը և Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբը: Դրա անդամները Հայաստանում, ինչպես նաև այլ երկրներում համապետական ընտրությունների մոնիտորինգի անցկացման բազմամյա փորձ ունեն: Առաջին երկու կազմակերպությունները նաև Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմի (EPDE) անդամներ են: Նշված կազմակերպությունների փորձը տարածվում է նաև ընտրությունների դիտորդությունից դուրս՝ ներառելով օրենսդրական առաջարկությունների վերաբերյալ դիտողությունների մշակումը, քաղաքացիների իրազեկումն իրենց իրավունքների մասին, ընտրական գործընթացների հանրային տեղեկատվության հարթակի կառավարումը և ընտախախտումների հարցերին վարչական, դատական և իրավապահ մարմիններում հետամուտ լինելը: 2013 թ. մայիսից ի վեր կոալիցիան նաև դիտարկում է տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները Հայաստանի տարածքում:
[1] «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով եվրոպական հանձնաժողովի» (Վենետիկի հանձնաժողովի) կարծիքը ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգի նախագծի վերաբերյալ (Հռոմ, հոկտեմբերի 10-11, 2014 թ.) http://www.venice.coe.int/webforms/documents/default.aspx?pdffile=CDL-AD%282014%29027-e
[2]«ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասերը Հայաստան կատարած այցի արդյունքներով տարածել է հայտարարություն», «Արմեդիա» տեղեկատվական, վերլուծական գործակալություն (Երևան, ապրիլի 16, 2015թ.) http://armedia.am/arm/news/16548/ekhkhv-nakhagah-ann-brasery-hayastan-katarats-ayci-ardyunqnerov-taratsel-e-haytararutyun.html
[3] Հանրաքվեի մոտավոր ամսաթիվը 2015 թ. վերջն է, ինչպես հայտարարել է ՀՀ Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար և Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Հարությունյանը Հ3 հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում:
[4] Venice Commission, Armenia – Constitutional Reforms, http://www.venice.coe.int/webforms/events/?id=2009
[5] APR Group, Սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ հասարակական կարծիքի ուսումնասիրություն (Երևան, սեպտեմբեր 2014) http://aprgroup.org/images/Library/Constitution/research%20report-eng-q.pdf
[6] Նույն տեղում:
[7] Եվրոպական հանձնաժողով, Աշխատակազմի համատեղ աշխատանքային փաստաթուղթ. Հայաստանում Եվրոպական հարևանության քաղաքականության իրականացում/ 2014թ. ընթացքում գրանցած առաջընթացը և առաջարկություններ գործողությունների համար (Բրյուսել, մարտի 25, 2015 թ.) http://eeas.europa.eu/enp/pdf/2015/armenia-enp-report-2015_en.pdf:
[8] Լիմարի Մորալես «Կանայք ողջ աշխարհում ավելի քիչ են վստահում ընտրություններին, քան տղամարդիկ», Գելափ, Ինկ. (Վաշինգտոն, հոկտեմբերի 11, 2012 թ.) http://www.gallup.com/poll/157997/women-worldwide-less-confident-men-elections.aspx
[9] APR Group, Սահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ հասարակական կարծիքի ուսումնասիրություն (Երևան, սեպտեմբեր 2014), http://aprgroup.org/images/Library/Constitution/research%20report-eng-q.pdf:
[10] Հայաստանի իրավապաշտպան ՀԿ-ների դիտարկումները 2012 թ. խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ (Երևան, մայիսի 4, 2012), http://transparency.am/hy/news/view/453, Հայտարարություն Հայաստանի Հանրապետության 2012 թ. խորհրդարանական ընտրությունների մասին (Երևան, մայիսի 11, 2012). http://transparency.am/hy/news/view/455 և ՀՀ ԱԺ և առաջիկա նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ ԱլԳ ՔՀՖ «Ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ և պատշաճ կառավարում» 1-ին աշխատանքային խմբի hայտարարությունը (Բրյուսել, հունիսի 6, 2012). http://transparency.am/hy/news/view/476:
[11] ԱլԳ ՔՀՖ Ղեկավար կոմիտեի հայտարարությունը Հայաստանում տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ (Բրյուսել, 6 մայիսի 2013). https://eaparmenianews.wordpress.com/2013/05/07/%D5%A9%D5%B8%D5%B2%D5%A1%D6%80%D5%AF%D5%B8%D6%82%D5%B4-126/:
[12] ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ ընտրությունների դիտորդական առաքելության վերջնական զեկույց (Երևան, մայիսի 4, 2012). http://www.osce.org/hy/odihr/elections/91962?download=true, Հայտարարություն Հայաստանի Հանրապետության 2012 թ. խորհրդարանական ընտրությունների մասին (Երևան, մայիսի 11, 2012). http://transparency.am/hy/news/view/455, ՀՀ ԱԺ և առաջիկա նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ ԱլԳ ՔՀՖ «Ժողովրդավարություն, մարդու իրավունքներ և պատշաճ կառավարում» 1-ին աշխատանքային խմբի hայտարարությունը (Բրյուսել, հունիսի 6, 2012). http://transparency.am/hy/news/view/476:
[13] Ըստ Հայաստանի Հանրապետության ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալների՝ մոտավորապես 350 000 քաղաքացիներ մեկնել են երկրից 2008-ից ի վեր և չեն վերադարձել. http://www.armstat.am/am/?nid=45&year=2014:
[14] Տ՛ես http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Fadp6iwWeLM, http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Fadp6iwWeLM, http://www.youtube.com/watch?v=-sQ0TBbv9OY&feature=g-user-u
[15] Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն, 2013 թ. Նախագահական ընտրությունների էլեկտրոնային մոնիտորինգ. http://elections.transparency.am/2013/index.php?am_home,2:

Statement of Armenian CSOs on Constitutional reforms initiated by RA president
On September 4 2013, the President of Armenia Serj Sargsyan issued a decree to establish a Specialized Commission on Constitutional Reforms under the President’s office to draft amendments to the Armenian Constitution. This decision was the second in the chain of unexpected unilateral decisions started a day before, on September 3, 2013, with S.Sargsyan’s announcement to join the Customs Union. Before, there have not been any expert debates or public discussions in Armenia on the need for constitutional changes. Instead, legal experts and human rights groups continuously have raised the concern of poor enforcement and gross violations of the Constitution by the state authorities.
On April 10 2014, the Specialized Commission on Constitutional Reforms presented a Draft Concept Paper on the Constitutional Reforms of the Republic of Armenia, which proposed some changes related to human rights, local governance, judiciary, etc. Most importantly, the concept paper proposed a transitioning of the governance system from a semi-presidential to a parliamentary one, where the national elections will be held for the National Assembly only and the MPs will elect a president.
On September 11 2014, the Venice Commission of the Council of Europe issued an opinion on the mentioned concept paper. Along with analyzing and recommending to improve some of the proposed amendments, it stressed that the choice of the governance system in favor of a parliamentary one “also contain a political element and will have to be debated extensively in the country. In any case, a comprehensive constitutional reform can be carried out only on the basis of broad consensus within society.”[1] The need for a large consensus within society in respect of constitutional changes was also stressed by Anne Brasseur, President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe during her visit to Armenia on April 13-15 2015.[2]
In spite of the great controversy over the proposed constitutional amendments and lack of adequate justification of the urgency for modifying the founding document of the Republic of Armenia as well as the content of some major changes, the amendments are aggressively pushed forward.[3] On May 18-19 2015 some of the changes were discussed with members of the Venice Commission.[4] The date of the constitutional referendum is not set yet, but the process is apparently driven forward to meet the deadlines of the upcoming parliamentary elections of May 2017. Such rush of actions generates a wide belief within the society that constitutional amendments are initiated with one major purpose - reproduction of the political power of S.Sargsyan and/or the Republican Party of Armenia (RPA) led by him, as according to the existing Constitution the person may not run for the third term as the President of the state, while switch to the parliamentary system of governance will give S.Sargsyan an opportunity to reproduce and strengthen the rule of his political party.
As civil society organizations with comprehensive experience in electoral processes in Armenia, we are deeply concerned with the planned constitutional referendum, based on the following grounds:
- Specialized Commission on Constitutional Reforms is not actually an independent body of independent experts and hence is constrained to make independent proposals. This Commission is convened by and operates under the President. It is comprised of high-ranking officials of state institutions, the majority of whom are representatives (including two board members) of RPA and/or high-ranking officials appointed by the majority vote of legislators that operates under large influence of the President and executive. Hence, there are concerns that the members of the Commission are acting in the situation of conflict of interest and the proposed amendments as enforced will serve the interests of one political force rather than those of the people and society.
- Draft Concept Paper on the Constitutional Reforms does not propose resolution to the existing problems. Though it genuinely highlights a number of problems facing Armenia’s development, such as violations of human rights, political monopoly, distrust towards the electoral processes, problems related to the judiciary, etc., shared by many experts and organizations, it fails to propose provisions to actually resolve those problems. Meanwhile, according to independent experts, the proposed transition to the parliamentary system will strengthen the political monopoly and abolish healthy competition, advancing further the authoritarian regime of RPA. Elimination of the institute of presidential elections that usually observe the most active competition and civic participation will not contribute to regaining the trust in the electoral system.
- There is no public demand for constitutional changes. A recent household survey of 1300 citizens by ARP Group indicated that 60.1% of people think that there is no need to make constitutional changes. The absolute majority, approximately 75% of respondents, does not support constitutional changes. The biggest group of respondents - about 44.8%, thinks that constitutional changes will not resolve any problem.[5] Independent experts too do not see any urgency to change the Constitution. They do not see any sufficient justification for pushing for amendments, sense the desire of Serj Sargsyan to maintain the power and signal the risk to strengthen the authoritarian regime and closing the doors for future democratization of the state. Experts argue that the current Constitution does not create crisis for the government and there is no public demand for initiating constitutional changes.[6]
- There is apparent pressure on political forces to generate support for constitutional reforms. The lack of broad consensus on constitutional reforms within the society and with political opposition parties was highlighted by the European Commission’s recent Armenia Progress Report for 2014.[7] The Troika coalition of major political oppositional forces - Prosperous Armenia (PAP), Armenian National Congress (ANC) and Heritage - still in the end of 2014 stated on their opposition to constitutional changes. This position was one of the reasons for launching political vendetta against PAP. On February 12 2015, RA President in person and his party members made multiple allegations against PAP leader Gagik Tsarukyan and publicly threatened him with inspection of his companies to reveal tax evasion and with a query for his absenteeism from the parliament sessions. As a result of this pressure, G.Tsarukyan withdrew from the leadership of PAP and the parliamentary faction and announced about leaving the politics, though kept his MP’s seat. Such pressure on the leader of the second largest political party was actually a signal and warning to other political actors on that S.Sargsyan is ready to use all means in order to realize the planned constitutional amendments.
- There are serious concerns over the trustfulness of results of the constitutional referendum and major mechanisms of falsification of electoral violations are not removed. The concerns are conditioned by the negative experience of citizens with electoral processes. Intimidation, vote buying, abuse of administrative resources all over the country is a usual practice of handling elections. Still in 2011, the Gallup poll indicated that only 13% percent of women and 12% of men in Armenia believe in the honesty of elections, which placed it as the third lowest ranking among 125 countries in the world.[8] According to ARP Group survey, about 56.9% of respondents think that elections are falsified in Armenia and 31% think that there are violations even though those do not have much impact. The biggest group of respondents - 50% - thinks that referendums are senseless as people’s vote does account and everything is decided in advance. About 81% of people indicated that they do not trust at all or rather do not trust the constitutional reforms process.[9] Concerns over the legitimacy of electoral processes and results have been continuously highlighted by many local observer organizations, including the signatories of this statement.[10] A negative opinion about the presidential elections was expressed in the statement of the Eastern Partnership Civil Society Forum Steering Committee.[11] Additionally, concerns related to the quality of recent parliamentary and presidential elections of 2012 and 2013 respectively were raised by OSCE/ODIHR.[12] The planned constitutional referendum will be administered and overseen by the same institute – the Central Electoral Commission – in charge of administration of the past controversial elections, that raises doubts about the honesty of the constitutional referendum and its correspondence to international standards. A referendum on the founding document should not be marred by any illegitimacy should we expect the document be fully respected and observed by the government and citizens.
A major mechanism of recent election falsifications is widely believed to be maneuvers with the lists of potential voters. These lists include the names of all citizens above age of 18, embracing those who live, study and work abroad, but have not given up their Armenian citizenship.[13] These citizens are not allowed to vote outside Armenia, while within the country there is no adequate control over the use of their names. There are serious concerns regarding abuse of names of absent citizens with an aim of manipulating results of elections. Such worries have been rooted in the statistics as well as observation stories. In particular, detected cases of organized distribution of multiple passports in some precincts at 2012 parliamentary elections have not been pursued adequately by law enforcement bodies.[14] At 2013 presidential elections, many of the communities where the incumbent received the majority of votes recorded extremely high percent of participation, often exceeding 80, 90 and 100 percent.[15] Observers were systematically denied the opportunity of verification of names and signatures of noticed multiple voters, whereas such voting was not prevented by respective electoral commissions and not pursued by higher administrative bodies, the administrative court or law enforcement bodies. These issues would be easily resolved through the publicity of voters’ lists after elections, however there has been strong resistance by the authorities to the proposals of civil society organizations[16] to publish the lists that substantiates doubts over the significance of lists and possible abuse of names of absent citizens.
The above-mentioned facts and the history of electoral violations and fraud related to every election and referendum in Armenia since 1995 allow us to question the legitimacy of the proposed referendum considering their irrelevance to the current political situation in the country and the artificial urgency with which they are being pushed forward.
We, the undersigned organizations of the Citizens Observer Initiative urge all international organizations having a stake in the democratic reforms in Armenia not to support the constitutional amendments. The founding document of the state shall not be changed by any government unless there is a favorable political environment and consensus of major political players and public on the need and necessity for changing the Constitution, established practice of free and fair elections and the general public trust in the initiators of such radical change and the referendum process itself.
“Citizen Observer Initiative”, established in March 2013, is a coalition of civil society organizations that includes Transparency International Anticorruption Center, Helsinki Citizens Assembly Vanadzor, Europe in Law Association and Journalists Club “Asparez”. Its members have many years of experience of monitoring national elections in Armenia as well as in other countries. The first two organizations are also members of the European Platform for Democratic Elections. Experience of the mentioned organization extends beyond the observation of elections, including comments to legal amendments, awareness raising of citizens on their rights, management of crowdsource reporting platforms, and pursuit of election violations in administrative, judicial and law enforcement bodies. Since May 2013 the coalition observes local government elections throughout Armenia.
[1] European Commission for Democracy through Law (Venice Commission), Opinion on the Draft Concept Paper on the Constitutional Reforms of the Republic of Armenia (Rome, 10-11 October 2014), http://www.venice.coe.int/webforms/documents/default.aspx?pdffile=CDL-AD%282014%29027-e
[2] “Anne Brasseur's Concluding Statement after Her Yerevan Visit”, Armedia Information Analytical Agency (Yerevan, 16 April 2015), http://armedia.am/eng/news/16548/anne-brasseurs-concluding-statement-after-her-yerevan-visit.html
[3] Approximate date of the referendum as the end of 2015 was announced by Davit Harutyunyan, Minister – Chief of Staff of the Government and Member of the Specialized Commission on Constitutional Reforms in his interview to H3 TV Channel.
[4] Venice Commission, Armenia – Constitutional Reforms, http://www.venice.coe.int/webforms/events/?id=2009
[5] APR Group, Report on Research on RA Constitutional Report (Yerevan, September 2014), http://aprgroup.org/images/Library/Constitution/research%20report-eng-q.pdf
[6] Ibid.
[7] European Commission, Joint Staff Working Document: Implementation of the European Neighborhood Policy in Armenia/ Progress in 2014 and Recommendations for Actions (Brussels, 25 March 2015), http://eeas.europa.eu/enp/pdf/2015/armenia-enp-report-2015_en.pdf
[8]Lymari Morales, “Women Worldwide Less Confident Than Men in Elections”, Gallup, Inc. (Washington, 11 October 2012) http://www.gallup.com/poll/157997/women-worldwide-less-confident-men-elections.aspx
[9] APR Group, Report on Research on RA Constitutional Report (Yerevan, September 2014)
[10] “Observations of Human Rights NGOs of Armenia in the Run-up to the 2012 Parliamentary Elections” (Yerevan, 4 May 2012), http://transparency.am/en/news/view/453, “Statement on the 2012 Parliamentary Elections in the Republic of Armenia” (Yerevan, 11 May 2012), http://transparency.am/en/news/view/455, “Statement by EaP CSF 1st Working Group on Democracy, Human Rights and Good Governance on the Parliamentary Polls held in Armenia and the Upcoming Presidential Elections” (Brussels, 6 June 2012), http://transparency.am/en/news/view/476
[11] CSF Steering Committee, Statement on the Presidential Election in Armenia, February 18, 2013 (Brussels, 6 May 2013), http://eap-csf.eu/assets/files/Documents/130506_Armenia%20election%20sc%20statement.pdf
[12] OSCE/ODIHR, Republic of Armenia Parliamentary Elections, 6 May 2012: OSCE/ODIHR Election Observation Mission Final Report (Warsaw, 26 June 2012), http://www.osce.org/odihr/elections/91643?download=true and OSCE/ODIHR, Republic of Armenia Presidential Election, 18 February 2013: OSCE/ODIHR Election Observation Mission Final Report (8 May, 2013, Warsaw), http://www.osce.org/odihr/elections/101314?download=true
[13] According to Republic of Armenia National Statistical Service data, about 350,000 citizens have left the country since 2008 and not returned. See http://www.armstat.am/en/?nid=45&year=2014
[14] See http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Fadp6iwWeLM, http://www.youtube.com/watch?v=-sQ0TBbv9OY&feature=g-user-u
[15] Transparency International Anticorruption Center, Electronic Monitoring of 2013 Presidential Elections in Armenia, http://elections.transparency.am/2013/index.php?en_home,2
[16] “Statement of NGOs Concerned about Electoral Processes” (Yerevan, 19 November 2012), http://transparency.am/en/statements/view/163, “Call for Urgent Measures for Ensuring the Legitimacy of Electoral Processes in Armenia” (Yerevan, 27 November 2012), “NGOs Urge to Make Amendments to the Electoral Code (Yerevan, 22 January 2013), http://transparency.am/en/statements/view/168, “Call on National Assembly” (Yerevan, 12 March 2013), http://transparency.am/en/news/view/567 and “Statement on the 2013 Presidential Elections in the Republic of Armenia by Civil Society” (Yerevan, 26 February 2013), http://transparency.am/en/news/view/558