«Հանրությանը մատուցվող ծառայությունների մասնակցային մոնիտորինգ և սոցիալական հաշվետվողականության խթանում» ենթադրամաշնորհային ծրագրի շնորհառուները
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն ՀԿ-ի՝ ԱՄՆ ՄԶԳ աջակցությամբ իրականացվող «Պահանջատեր հասարակություն՝ հանուն պատասխանատու կառավարման» ծրագրի շրջանակներում 2017թ. հրավիրած «Հանրությանը մատուցվող ծառայությունների մասնակցային մոնիտորինգ և սոցիալական հաշվետվողականության խթանում» փոքր դրամաշնորհային մրցույթի երրորդ փուլի արդյունքում դիմած 27 ծրագրային առաջարկներից ընտրվել են 6-ը: Ս.թ. հոկտեմբերի 10-ին տեղի է ունեցել կողմնորոշիչ հանդիպում ԹԻՀԿ թիմի հետ։
- «Դիսըբիլիթի Ինֆո» ՀԿ (Երևան) «Հանրակրթական դպրոցների մատչելիությունը. օրենքից` պրակտիկա»
- «ՀԿ Կենտրոն» քաղաքացիական հասարակության զարգացման ՀԿ (Վանաձոր) «Համայնքային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման քաղաքացիական վերահսկողություն՝ համայնքային հողերի, գույքի օտարման և վարձակալման գործընթացների մասնակցային մոնիթորինգի իրականացման միջոցով»
- «Իրավունքների տեղեկատվական կենտրոն» ՀԿ (Գորիս) «Հանրային գնումների մոնիտորինգ Սյունիքի մարզում»
- «Լուսաստղ» ՀԿ (Վանաձոր) «Անվճար կամ արտոնյալ պայմաններով դեղերի հատկացման գործընթացի թափանցիկության բարձրացում՝ ի նպաստ հաշմանդամություն ունեցողների»
- «Հանրային քաղաքականության ինստիտուտ» ՀԿ (Երևան) «ՀՀ-ում դպրոցների օպտիմալացման գործընթացի մասնակցային մոնիտորինգ՝ հնարավոր հիմնախնդիրները վեր հանելու և բարելավման առաջարկություններ ներկայացնելու համար»
- «Կոմպասս գիտահետազոտական, կրթական և խորհրդատվական կենտրոն» ՀԿ (Գյումրի) «Մասնակցային մոնիտորինգ հանուն բարեկարգ և որակյալ ճանապարհների Գյումրիում»
2016 թ. հայտարարված մրցույթի երկրորդ փուլի արդյունքում, դեկտեմբերի 5-ին դրամաշնորհ են ստացել Հայաստանում գործող հինգ ՀԿ-ներ ստորև ներկայացված առաջարկների համար:
- «Գործընկերություն և ուսուցում” ՀԿ (Գորիս)՝ Սյունիքի մարզի հանրակրթության թափանցիկության ու հաշվետվողականության բարելավում
- «Արազա» բարեգործական ՀԿ (Երևան)՝ Արագածոտնի, Կոտայքի, Շիրակի, Լոռու մարզերում զբաղվածության պետական ակտիվ ծրագրերի մասնակցային մոնիտորինգ
- «Մանկական զարգացման հիմնադրամ» (Երևան)՝ Արմավիրի ու Կոտայքի մարզերում, ինչպես նաև Երևանում նախակրթական հիմնարկներում մասնակցային գործընթացի բարելավում
- «Մարտունու կանանց համայնքային խորհուրդ» ՀԿ (Մարտունի)` Գեղարքունիքի մարզում երեխաների հավասար կրթական իրավունքների ապահովման նպատակով hամայնքային մասնակցային մոնիտորինգ և սոցիալական հաշվետվողականություն
- «Երիտասարդ ժուռնալիստների ասոցիացիա» ՀԿ (Աբովյան)՝ Կոտայքի, Արարատի, Արմավիրի և Արագածոտնի մարզերի քաղաքային համայնքների համատիրությունների գործունեության մասնակցային մոնիտորինգի և հաշվետվողականության ու թափանցիկ գործառության խթանում։
2016 թ. մրցույթի առաջին փուլի արդյունքում մեկնարկել է դրամաշնորհ ստացած Հայաստանում գործող հինգ ՀԿ-ների գործունեությունը ստորև ներկայացված առաջարկների համար:
- «ԼոգոՍ» իրավապաշտպան ՀԿ (Գյումրի) ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Բժշկասոցիալական փորձաքննության գործակալության կողմից մատուցվող ծառայությունների թափանցիկ և հաշվետվողական գործունեության իրականացման խթանում
- «Ընդդեմ իրավական կամայկանության» ՀԿ (Երևան) հանրությանը մատուցվող ծառայությունների մասնակցային մոնիտորինգ և սոցիալական հաշվետվողականության խթանում Սյունիք և Վայոց Ձոր մարզերում
- «Կոմպասս» գիտահետազոտական, կրթական և խորհրդատվական կենտրոն» ՀԿ (Գյումրի) Մասնակցային մոնիտորինգ՝ հանուն որակյալ կոմունալ ծառայությունների Գյումրիում
- «Ռեգիոնալ մոնիտորինգի ինստիտուտ» ՀԿ (Կապան) Կապանի ջրամատակարարման ցանցի արդիականացման ծրագրի իրականացման մոնիտորինգ և կոռուպցիոն ռիսկերի վերհանում
- «Վստահություն» առողջապահական ՀԿ (Երևան) Քարոզարշավ ուղղված «Երեխաներին կրծքով կերակրման խրախուսման և մանկական սննդի շրջանառության մասին» օրենքի կիրառումը առաջարկների համար:

“Participatory Monitoring of Public Services and Promoting Social Accountability” beneficiaries of the third set of sub-grant project
As the result of the 3rd call for “Participatory Monitoring of Public Service Delivery and Promoting Social Accountability” project proposals, 6 out of 27 proposals have been selected for funding within the framework of USAID funded “Engaged Citizenry for Responsible Governance” project implemented by Transparency International Anticorruption Center NGO in 2017. An orientation meeting with TIAC team was held on October 10, 2017.
The following NGOs operating in Armenia became beneficiaries of sub-grant project for the below mentioned proposals:
- Disability Info NGO (Yerevan) Availability of general education school: from legislation to practice
- “NGO Center” Civil Society Development NGO (Vanadzor) Civic oversight of effective management of community resources through participatory monitoring of community lands, property alienation and lease processes
- Rights Information Center NGO (Goris) Public procurement monitoring in Syunik Marz
- Lusastgh NGO (Vanadzor) Increase of transparency in provision of medicines free of charge and under privileged conditions in favor of people with disabilities
- Institute of Public Policy (Yerevan) Participatory monitoring in optimization of schools in the Republic of Armenia in order to raise issues and to present improvement proposals
- Compass, a research, training and consultancy center NGO Participatory monitoring for improved and quality roads in Gyumri
As a result of the 2nd call for “Participatory Monitoring of Public Service Delivery and Promoting Social Accountability” project proposals, on December 5, 2016 five subgrantees were selected for the below mentioned proposals.
- Partnership and teaching NGO (Goris) Improving transparency and accountability in general education in Syunik Marz
- “Araza” Benevolent NGO (Yerevan) Participatory monitoring of state active employment programs in Aragatsotn, Kotayk, Shirak and Lori Marzes
- Child Development Foundation (Yerevan) Improving participatory processes in pre-school education institutions in Armavir and Kotayk Marzes and in Yerevan
- Martuni Women’s Community Council NGO (Martuni) Community participatory monitoring and social accountability for guaranteeing children’s equal rights to education in Gegharkunik community
- Association of Young Journalists NGO (Abovyan) Participatory monitoring and promotion of accountability and transparent operation of condominiums’ activity in town communities in Kotayk, Ararat, Armavir and Aragatsotn Marzes
As a result of the 1st call for “Participatory Monitoring of Public Service Delivery and Promoting Social Accountability” project proposals, on December 5, 2017 five subgrantees were selected for the below mentioned proposals.
- "LogoS" Human Rights Defense NGO (Gyumri), Promotion of transparent and accountable implementation of provided services of the Agency of Medical and Social Expertise of the Ministry of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia
- Foundation Against the Violation of Law NGO (Gyumri), Promotion of social accountability and participatory monitoring of services provided to public in Syunik and Vayots Dzor Marzes
- “Compass” research, training and consultancy center NGO (Gyumri), Participatory Monitoring for quality communal services in Gyumri
- Institute of Regional Monitoring NGO (Kapan), Monitoring and revealing of corruption risks of the water-supply system renewal project implementation of Kapan town
- “Confidence'' health NGO (Yerevan), Campaign supporting the enforcement of the Law on "Breastfeeding promotion and regulation of infant food marketing”