«Պետական մարմնի հետ համագործակցությունը արդյունավետ է ստացվել»,- հայտնում է Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը «Պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության վերաբերյալ ՀՀ վերահսկիչ պալատի (ՎՊ) տեղեկանքի որակի բարելավմանն ուղղված ջատագովություն» ծրագրի վերաբերյալ տեսահաշվետվության ընթացքում: 2015 թ. սեպտեմբերի 16-ին ՀՀ ՎՊ-ի խորհուրդը հավանություն է տվել սույն ծրագրի արդյունքում ԹԻՀԿ մշակած «Պետական գնումների աուդիտի վերաբերյալ ուղեցույցին»՝ հանձնարարելով աշխատակազմի մեթոդաբանության և միջազգային կապերի վարչությանը աշխատակազմի համար հատուկ դասընթացներ կազմակերպել և միջոցներ ձեռնարկել ՀՀ վերահսկիչ պալատի կողմից իրականացվող գնումների ոլորտի մեթոդաբանության զարգացման և կատարելագործման նպատակով: «Սա այն բացառիկ դեպքերից է, երբ ԹԻՀԿ առաջարկությունը դարձավ պետական մարմնի պաշտոնական փաստաթուղթ», - ասում է Վարուժան Հոկտանյանը:
«Պետական գնումների աուդիտի վերաբերյալ ուղեցույցի» գլխավոր հավելյալ արժեքն այն է, որ այն գնումների աուդիտը սիստեմավորում է և այլ երկրների լավ փորձը ներմուծվում է հայաստանյան գնումների աուդիտի մեջ: Ունենալով գնումների վերաբերյալ փաստաթղթեր և կառավարության ներկայացրած թվերը, այս ուղեցույցի շնորհիվ հնարավոր կլինի ունենալ որոշակի ուղենիշներ և չափանիշներ՝ գնահատելու, թե որքանով են այդ գնումներն արդյունավետ իրականացվել, և տեսնել, թե ինչ կոռուպցիոն ռիսկեր կան: Ավելի սիստեմատիկ, շարունակական աուդիտի անցնելու դեպքում գնումների ուղեցույցը շատ ավելի մեծ օգուտ կտա: Սակայն, ի տարբերություն ԹԻՀԿ կազմած այլ ուղեցույցների, «Պետական գնումների աուդիտի վերաբերյալ ուղեցույցը» հասանելի չէ հասարակությանը, քանի որ պետական մարմնի այս ուղեցույցը մշակվել է հատուկ ծառայողական օգտագործման նպատակով՝ ՎՊ-ի աուդիտորների համար:
ՀՀ համապատասխան մարմինների, այդ թվում՝ ՎՊ-ի որոշ բյուջետային փաստաթղթերի թափանցիկության ուսումնասիրության արդյունքում, ՀՀ պետական բյուջեի տարեկան կատարողականի վերաբերյալ ՀՀ ՎՊ-ի տեղեկանքը համեմատելով այլ երկրների նմանօրինակ տեղեկանքների հետ, վեր են հանվել լուրջ բացթողումներ, խնդիրներ: ԱՄՆ Բյուջեի և քաղաքականության առաջնահերթությունների կենտրոնի աջակցությամբ 2014 թ. նոյեմբերի 1-ին ծրագիր է սկսվել փաստաթղթի բարելավման նպատակով: Հանդիպումներ ունենալով ՀՀ ՎՊ-ի ղեկավարության որոշ ներկայացուցիչների հետ, պարզվել է, որ ի թիվս այլ խնդիրների, ներկայումս կիրառվող մոտեցումը թույլ չի տալիս իրականացնելու ամբողջ պետական բյուջեի շարունակական ուսումնասիրություն, այլ ամեն տարի ընտրվում են որոշակի ոլորտներ ՎՊ ուսումնասիրությունների համար: Դրանից ելնելով՝ ԹԻՀԿ-ը որոշել է կենտրոնանալ մեկ ուղղության վրա, և ունենալով գնումների համակարգի փորձը, պատրաստել պետական գնումների աուդիտի վերաբերյալ ուղեցույց, որն ավելի կհամակարգի և հնարավորություն կտա ավելի մանրամասն պատկեր ունենալ, թե պետական գնումները որքանով են որակյալ աուդիտի ենթարկվում:

Cooperation with a state institution turned to be effective
“Cooperation with a state institution turned to be effective,” states Varuzhan Hoktnyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center (TIAC) during a video accounting of “Advocacy for the Improvement of the Audit Report Produced by RA Chamber of Control” project. On September 16, 2015 the Council of the Chamber of Control of Armenia approved the “Guide on Public Procurement Audit” for the staff of the Chamber, developed within the framework of the project and assigned the Chamber of Control’s Methodology and International Affairs Department to organize special trainings for the staff and to take respective measures for the development and improvement of methodology for procurement system. “This is an exclusive case when TIAC recommendation became an official document of a state institution,” says Varuzhan Hoktanyan.
The main value added of the “Guide on Public Procurement Audit” is that it systematizes procurement audit and introduces good practice of other countries in the procurement audit of Armenia. With documents on procurement and numbers presented by the government in hand, this guide will provide with certain guidelines and standards to assess how effective procurement was made, and to see the corruption risks. Should the audit be carried out in a more systemic and continuous way, the guide would be more useful. However, contrary to other guides developed by TIAC, “Guide on Public Procurement Audit” is not available to the public, since this guide for government institution was developed for mere service use of the auditors of the Chamber of Control.
Serious shortcomings and problems were revealed as a result of TIAC’s monitoring transparency of some documents of respective bodies, including the Chamber of Control, and comparing Audit Report produced by RA Chamber of Control with similar reports, produced in other countries. In order to improve the document, TIAC launched a project since November 1, 2014 with the assistance of the Center on Budget and Policy Priorities (the “CBPP), Washington, DC, USA. After meetings with some top representatives of the Chamber of Control of Armenia, it turned out that among other issues, the approach currently applied did not allow to conduct continuous study of the entire state budget, but certain spheres are chosen every year for the Chamber of Control’s oversight. Based on it, TIAC decided to focus on one sphere, and having the experience of monitoring procurement to prepare a “Guide on Public Procurement Audit”, which will coordinate and will enable to have a more detailed view on how qualified audit public procurement undergoes.