Կոռուպցիայի համաշխարհային բարոմետրի (ԿՀԲ) ուշադրության կենտրոնում են կոռուպցիայի նկատմամբ հանրության վերաբերմունքը և կոռուպցիոն երևույթների հետ շփման նրանց փորձը, այն դեպքում երբ ԿԸՀ-ն գնահատում է տարբեր երկրների հանրային ոլորտներում կոռուպցիայի մակարդակի փորձագիտական ընկալումները:
Կոռուպցիայի համաշխարհային բարոմետրի 2016 թ. հարցումը Հայաստանում
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի (ԹԻ) պատվերով 2015թ. դեկտեմբերի 28-ից մինչև 2016թ. մայիսի 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանում TNS հետազոտական կազմակերպության կողմից անցկացվել է Կոռուպցիայի համաշխարհային բարոմետրի (ԿՀԲ) 2016թ. հարցումը (ԿՀԲ-ի մասին ավելի մանրամասն տես “Հաճախակի տրվող հարցեր” նյութում): Հարցման ընտրանքը կազմել է 1,527 անձ (18 տարեկանից բարձր տարիքի բնակիչ) և որպես հարցման մեթոդ ընտրվել էր դեմ առ դեմ հարցազրույցը: Հայաստանն ընդգրկվում է ԿՀԲ հարցման մեջ չորրորդ անգամ անընդմեջ (նախորդ հարցումները, որոնցում Հայաստանն ընդգրկվել էր, անցկացվել էին 2009, 2010 և 2013 թվականներին):
Հայաստանին, նախկին ԽՍՀՄ հանրապետություններին և Թորքիային վերաբերող տվյալներն ամփոփ ներկայացված են ԿՀԲ նյութերի փաթեթում ներառված աղյուսակներում: Ավելի մանրամասն ԿՀԲ 2016թ. զեկույցի և այլ առնչվող նյութերի հետ մասին տես ԹԻ պաշտոնական կայքում (www.transparency.org):
ԿՀԲ 2016-ի Հայաստանի հիմնական արդյունքները
- Կոռուպցիայի մակարդակը կրճատելու ուղղությամբ իշխանությունների կողմից ձեռնարկված քայլերը շատ արդյունավետ կամ արդյունավետ է համարում հարցվածների միայն 14 տոկոսը (2013թ. այն հավասար էր 21 տոկոսի), այն դեպքում երբ այդ քայլերն անարդյունավետ կամ շատ անարդյունավետ է համարում հարցվածների 65 տոկոսը (2013թ. 53 տոկոսի փոխարեն):
- Հարցման մեջ ընդգրկված հաստատություների (կառույցների)/ոլորտների ներկայացուցիչներից կոռուպցիայի մեջ առավել ներքաշված են ընկալվում պետական պաշտոնյաները (հարցվածների 45 տոկոսը), Հանրապետության Նախագահը և իր աշխատակազմը (44 տոկոս) և հարկային մարմինների պաշտոնյաները (43 տոկոս):
- Հարցվածների 66 տոկոսի կարծիքով հարուստներև Հայաստանում ունեն չափազանց մեծ ազդեցություն, և միայն 26 տոկոսն է կարծում, որ հարուստները ոչ մի ազդեցություն չունեն կամ ունեն սահմանափակ ազդեցություն երկրի կառավարման հարցերում:
- Սակայն ինչպես և 2013թ. դեպքում էր, այս տարի էլ Հայաստանի դեպքում պատկերն առավել մտահոգիչ է դառնում, երբ դիտարկվում են հարցման այն արդյունքները, որոնք վերաբերում են կոռուպցիայի դեմ պայքարի մեջ մարդկանց ներգրավված լինելու ցանկությանը և այդ պայքարում իրենց դերի ընկալմանը: Մասնավորապես, հարցվածների 63 տոկոսը կարծում է (2013թ. այդ տոկոսը նույնն էր), որ շարքային քաղաքացու ներգրավվումը կոռուպցիայի դեմ պայքարում ոչինչ չի փոխի: Սա ԱՊՀ տարածքում ամենացածր ցուցանիշն է, իսկ ողջ տարածաշրջանում ավելի ցածր ցուցանիշ է գրանցվել միայն Չեխիայում (64 տոկոս), և նույնքան՝ Հունգարիայում: Կոռուպցիայի դեմ պայքարում ներգրավվել չի ցանկացել հարցվողների 52 տոկոսը: Այս ցուցանիշը հարցման մեջ ընդգրկված տարածաշրջանի 42 երկրների մեջ ամենացածրն է, և նույն պատկերն էր նաև 2013թ. հարցման ժամանակ, չնայած այն ժամանակ այդ տոկոսն էլ ավելի բարձր էր: Սա վկայում է կամ հասարակության անտարբերության մասին, կամ նրանում տիրող վախի մթնոլորտի, կամ էլ նրա կողմից Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարի խաղաղ ձևերի անարդյունավետության մասին: Վերջապես, հայաստանցի հարցվողների 67 տոկոսը (2013թ. այն նույնպես 67 տոկոս էր) չի բարձրաձայնի կոռուպցիոն դեպքերի մասին, եթե դրանց առնչվի կամ վկա լինի: Այս ցուցանիշով Հայաստանը նույնպես տարածաշրջանի 42 երկրների մեջ գտնվում է վերջին տեղում: Ընդ որում, ամենից հաճախ որպես պատճառ բերվում էր վախը հնարավոր հետևանքներից (41 տոկոս): Հետաքրքիր է նշել, որ 2013թ. Հայաստանում ամենից հաճախ (68 տոկոս կամ ամենաբարձր ցուցանիշն այն երկրների շարքում, որտեղ հարցվածների մեծամասնությունը չի բարձրաձայնի կոռուպցիոն դեպքերի մասին) չէր հայտնի կոռուպցիոն դեպքերի մասին, քանի որ գտնում էր, որ դրանից ոչինչ չի փոխվի:
- Հայաստանի վերաբերյալ այլ տվյալներից կարելի է հիշատակել, որ որևէ հաստատության/ոլորտի հետ առնչված հարցվողների միայն 24, որ ինքը այդ հաստատության/ոլորտի աշխատակցին կաշառք է տվել : Վերջապես, Հայաստանի հարցվողների 77 տոկոսը նշել է, որ հասարակությունում հասարակությունում սոցիալապես ընդունելի չէ հայտնել կոռուպցիոն դեպքերի մասին: Սա նույնպես տարածաշրջանի կտրվածքով ամենաբարձր տոկոսն է:

Global Corruption Barometer 2016 Survey in Armenia
On behalf of Transparency International, the TNS Opinion research company carried out the GCB 2016 survey in Armenia from December 28, 2015 to May 2, 2016 (for more on GCB see the “Frequently asked questions” material at www.transparency.am ). The sample size was 1,527 people (adults of 18 years and more age) and data were collected using face to face household interviews. Armenia is included in the GCB survey for the fourth time in sequence (the previous ones were on 2009, 2010 and 2013).
Most results on Armenia, most of the former Soviet republics and Turkey are summarized in the tables included in the package on GCB 2016. For more detail on GCB 2016 Europe and Central Asia report visit TI website at http://www.transparency.org/whatwedo/publication/7493.
Major results of GCB 2016 for Armenia
- The steps taken by the Armenian government to handle the fight against corruption are rated fairly well or very well only by 14% of the respondents (in 2013 it was 21%), whereas 65% of the respondents rated those steps as very badly od fairly badly (in 2013 it was 53%).
- The respondents think that the most number of representatives involved in corruption are those representing the governmental institutions (45% of the respondents perceive that all or most of them are involved in corruption), President and his staff (44%) and tax officials (43%).
- 66% of the respondents think that the wealthy in Armenia have too much influence and only 26% think that they have no influence or limited influence.
- However, similar to 2013 this time also the most alarming numbers for Armenia are those, which relate to the willingness of the people to get involved in the fight against corruption and perception of their role in that fight. In particular, 63% of the Armenian respondents (the same number, as in 2013) think that ordinary people do not make difference in the fight against corruption. This is the lowest number among NIS countries and the second lowest in the region (lower rate was reported from Czech Republic – 64% and the same 63% - in Hungary). 52% of the respondents in Armenia think that the ordinary person cannot do anything to help combat corruption. This is the highest number across the region among 42 countries. The picture was the same in 2013, though with even higher number. Finally, 67% of Armenian respondents (the same as in 2013) will not be obliged to report about corruption, even if he/she will witness the act of corruption. This also the worst result among all 42 surveyed countries of the region. Fear of reprisal is the most frequently stated reason (41%) for not reporting. It is interesting to mention that in 2013 the most frequently stated by Armenian respondents reason for not reporting corruption was “Nothing will be done” response (68% - the highest in the region).
- Among other results of Armenia in GCB 2016 it should be mentioned 24% of the respondents said that they paid bribe to at least one of the 8 services mentioned in the corresponding question (in 2013 that number was 18% and for 12 services). Finally, 77% of the Armenian respondents stated that reporting corruption is socially not acceptable in his/her country. This is also the highest number among all 42 countries of the region.