Խորհրդարանի կողմից ՀՀ կառավարության գործունեության նկատմամբ թույլ վերահսկողության պատճառների և հետևանքների վերհանում
Արտակ Քյուրումյան
Գործադիրի նկատմամբ խորհրդարանական վերահսկողությունը ժողովրդավարական հասարակության անբաժանելի մասն է: Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովն ունի անհրաժեշտ լիազորություններ և գործիքներ իր վերահսկողական գործառույթներն իրականացնելու համար, սակայն դրանք բավարար չափով չի օգտագործում: Այս հետազոտությունը խորհրդարանական վերահսկողության առկայության և դրա թերությունների ու բացերի ուսումնասիրության փորձ է:
Այս հետազոտությունը կատարվել է Եվրոպական Միության կողմից ֆինանսավորվող և Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի կողմից իրականացվող «Մասնակցային ժողովրդավարությունը գործողության մեջ» ծրագրի շրջանակներում:

Identifying the Reasons and Consequences of the Weak Control by the Parliament over the Activities of the RA Government
Artak Kyurumyan
Parliamentary control over the executive power is an integral part of the democratic society. The National Assembly of the Republic of Armenia has the necessary powers and tools for its control to perform the functions but they are not sufficiently used. This research is an attempt to examine the presence of parliamentary oversight and its shortcomings and gaps.
---------------------------------------------------------------------------
This report was carried out within the framework of the "Participatory Democracy in Action" project funded by the European Union, implemented by the “Transparency International Anti-Corruption Center Armenia (TIAC)” in collaboration with “Political Dialogue” and Martuni Women’s Community Council” NGOs.