«Մարդու իրավունքները Հայաստանում. 2014-ի գնահատականը» թեմայով բանավեճ
Ս.թ. դեկտեմբերի 10-ին` մարդու իրավունքների օրը «Մեդիա կենտրոնը» նախաձեռնել էր «Մարդու իրավունքները Հայաստանում. 2014-ի գնահատականը» թեմայով բանավեճ, որը ներկայացվել է «Ա1+» հեռուստաընկերության առցանց ուղիղ հեռարձակմամբ: Բանավեճի մասնակիցների թվում էր Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի փոխտնօրեն Սոնա Այվազյանը: Բանախոսներն, ամփոփելով տարին, անդրադարձել են մարդու իրավունքների ոտնահարումներին 2014-ին: Ըստ Սոնա Այվազյանի՝ կա մարդու իրավունքների կայուն վատ վիճակ: Բոլոր ՀԿ-ների հավաստմամբ «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը սահմանափակում է ՀԿ-ների ազատությունը և ճնշում է գործադրում ՀԿ-ների վրա:
«Այնպիսի տպավորություն է, որ մենք ունենք երկու տարբեր իրականություններ: Գրվում են տարբեր օրենքներ, մշակվում օրինագծեր, ընդունվում են որոշումներ, որոնք ինչ-որ թեթև հարցեր լուծում են, բայց մարդու իրավունքների համատարած խախտումները և այն իրականությունը, որի մասին մեր ՀԿ-ները բարձրաձայնում են, դրանց ադեկվատ արձագանք չի լինում և օրենսդրական, և իրավական պրակտիկայի տեսանկյունից: Մենք ամեն տարի ունենք կայուն վատ վիճակ», - նշել է Սոնա Այվազյանը:

A debate “Human rights in Armenia: assessment of 2014” was held on December 10, 2014, Human Rights Day, which was broadcast on “A1+” TV via live stream. Among the participants in the debate was Sona Ayvazyan, Deputy Director of Transparency International Anti-corruption Center. The speakers summed up the year and addressed human rights violations in 2014. In the opinion of Sona Ayvazyan the situation with human rights in the country remained stably bad. All the NGOs testified that draft Law on making amendments to RA law on public organizations circumscribed NGO’s freedom and exerted pressure on NGOs.
"There is an impression that we have two different realities. Different laws are written, bills drafted, decisions made that solve some minor issues, but there is no adequate response to the prevalent human rights violations and the reality of which our NGOs voice either from the perspective of legislation or legal practice. Every year we have stably bad situation,”- mentioned Sona Ayvazyan.