Խորհրդարանական լսումներ «Խորհրդարանական էթիկա. պատգամավորի վարքագծի կանոնները» թեմայով
Ս.թ. հոկտեմբերի 17-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի փոխտնօրեն Սոնա Այվազյանը և իրավախորհրդատու Հերիքնազ Տիգրանյանն ակտիվորեն մասնակցել են «Խորհրդարանական էթիկա. պատգամավորի վարքագծի կանոնները» թեմայով խորհրդարանական լսումներին և հանդես են եկել առաջարկություններով: Միջոցառումը կազմակերպել էր ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից ֆինանսավորվող ՀՀ ԱԺ աջակցման ծրագրի և ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի հետ համատեղ: Լսումներին մասնակցում էին ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ պետական մարմինների, տեղական և միջազգային կազմակերպությունների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, փորձագետներ:
ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Դավիթ Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովն իր գործունեության ընթացքում ստացած 21 դիմումներից 16-ը մերժվել է: Նյութերը տեղադրված են ԱԺ կայքէջում և հասանելի են հանրությանը: Ներկայացնելով ԱԺ էթիկայի հանձնաժողովի գործառույթներն ու խնդիրները` Դավիթ Հարությունյանը նկատել է, որ հանձնաժողովի գործունեության ընթացքում ի հայտ են եկել խնդիրներ, որոնք լուծման կարիք ունեն: Նա հույս է հայտնել, որ լսումները կօգնեն բարեփոխելու ոլորտի օրենսդրությունը:

On October 17 Sona Ayvazyan, Deputy Director and Heriknaz Tigranyan, Legal Expert of Transparency International Anti-corruption Center actively participated in parliamentary hearings on "Parliamentary Ethics: The MPs Codes of Conduct" and came up with recommendations. The event was organized by the RA National Assemblys Standing Committee on State and Legal Affairs jointly with the USAID-funded Support to the Armenian National Assembly Program (SANAP) and the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) Office in Yerevan. The hearings brought together MPs, representatives of the state bodies, local and international organizations, civil society and experts.
The Committee Chairman Davit Harutyunyan informed that out of 21 applications NA Committee on Ethics received throughout its activity 16 were refused. The materials posted on NA website were accessible for the public. Davit Harutyunyan presented the functions and problems of the Committee and noted that some issues were revealed during the committees activity, which needed to be settled. He expressed hope that the hearings would help to improve the legislation.