Առաջիկա ընտրություններին ընդառաջ ստորև ներկայացվում է ԹԻՀԿ փորձնակ Հարություն Մանուկյանի` ՀՀ ընտրական նոր օրենսգրքին նվիրված հոդվածաշարի հերթական հոդվածը, որը հրապարակվել է «Երևան ռիփորթ» հարթակում:
«Երբ խոսքը խորհրդարանում կուսակցությունների ներկայացվածության մասին է, միանշանակ երկուսը գերադասելի է մեկից։ Միակուսակցական պետությունները, լինեն կոմունիստական, ազգայնական, թե պարզապես կլեպտոկրատական, դաժանաբար ոչնչացնում են քաղաքացիական ազատությունները։ Իսկ կուսակցությունները կարո՞ղ են լինել չափից դուրս շատ։ Հարցը Խորհրդարանական աշխատանքային խմբի և վարչապետին կից Ընտրական բարեփոխումների հատուկ հանձնաժողովի քննարկումների կենտրոնում է՝ երկու խումբ, որոնք վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խոստացած արտահերթ ընտրություններին ընդառաջ հանդես են գալիս Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների առաջարկներով։
Հոդվածաշարի առաջին մասում ներկայացրեցինք համամասնական ներկայացվածությամբ կուսակցական ցուցակների համակարգը, որում եթե որևէ կուսակցություն ցանկանում է մանդատ ունենալ խորհրդարանում, պետք է հատի համապետական ժողովրդական քվեարկության նվազագույն շեմը։ Ներկայիս ընտրական օրենսգրքով այդ շեմը մեկ առանձին կուսակցության համար 5 տոկոս է։ Մի քանի կուսակցություններ կարող են միավորվել՝ ընտրություններին մասնակցելով մեկ միասնական ցուցակով։ Այդպիսի դաշինք կազմելու դեպքում շեմն ավելի բարձր է՝ 7 տոկոս։
Նիկոլ Փաշինյանի Ելք դաշինքն առաջարկում է իջեցնել անցողիկ այս շեմերը`մինչև 4 և 6 տոկոս համապատասխանաբար։ Ըստ վարչապետին կից հատուկ հանձնաժողովի քարտուղար Դանիել Իոաննիսյանի՝ աշխարհի «ամենաժողովրդավարական» երկրների (The Economist Intelligence Unit-ի ձևակերպմամբ) փորձի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ միջին անցողիկ շեմը 3.9 տոկոս է։
Անցողիկ շեմերի գաղափարը կիրառվում է քաղաքական գործիչների և խոշոր կուսակցությունների միավորումը խրախուսելու համար։ Տեսականորեն, քաղաքական սպեկտրի եզրում գործող «ծայրահեղական» կուսակցությունները դուրս կմնան խորհրդարանից, եթե չկարողանան գտնել սեփական գաղափարախոսությանը համակրող գործընկերներ։ Չափազանց բարձր շեմի դեպքում մեծ է ռիսկը, որ բնակչության զգալի մի մասը ներկայացված չի լինի խորհրդարանում։
Հարևան Թուրքիայում ընտրական շեմն ամենաբարձրն է՝ 10 տոկոս։ Տարիներ շարունակ սա միջոց է եղել քրդամետ կուսակցությունների՝ համամասնական ցուցակում տեղեր զբաղեցնելը կանխելու համար (չնայած այդպիսի կուսակցություններին հարող առանձին անկախ պատգամավորներին, միևնույն է, հաջողվել է հայտնվել երկրի խորհրդարանում)։ 2015 թվականի հունիսին քրդամետ Ժողովրդական դեմոկրատական կուսակցությունը (HDP) վերջապես գերազանցեց նաև այս շեմը՝ ստանալով քվեների 13 տոկոսը, երբ արևմտյան Թուրքիայի քաղաքային կենտրոններում ընդունվեց որպես նոր առաջադիմական այլընտրանք (այս կուսակցության քաղաքականությունը ներառում է Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը)։
Թուրքիայում 10-տոկոսանոց շեմի բացասական ազդեցությունը նկատելի էր հատկապես 2002 թվականի ընտրություններում։ Քանի որ ընտրապայքարին մասնակցում էին մեծ թվով կուսակցություններ, քվեների 45 տոկոսը բաժին ընկավ նրանց, որոնց այդպես էլ չհաջողվեց գերազանցել սահմանված այս ցուցանիշը։ Արդյունքում Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի Արդարություն և զարգացում կուսակցությունը (AKP) ստացավ մանդատների 66 տոկոսը, չնայած հավաքել էր ընդհանուր քվեների ընդամենը 34 տոկոսը։
Ճիշտ հակառակ պատկերն է Նիդերլանդներում, որտեղ ընտրական պաշտոնական շեմ չկա։ Ցանկացած կուսակցություն, որը ստանում է բավականաչափ քվեներ՝ Ներկայացուցիչների պալատի 150 տեղից առնվազն մեկը (քվեների 0.67 տոկոսը) զբաղեցնելու համար, լիազորված է ստանալ այն։ Երկրի խորհրդարանում այժմ ներկայացված է 13 կուսակցություն։ Այսպիսի մրցակցային համայնապատկերում անիմաստ է ակնկալել, որ որևէ առանձին կուսակցություն կկարողանա ստանալ մանդատների մեծամասնությունը։ Սովորաբար նման դեպքերում ստեղծվում են կոալիցիոն կառավարություններ, որոնցում իշխանությունը բաշխված է երկու կամ ավելի կուսակցություններից կազմված խմբերի միջև։ Նիդերլանդների կառավարող կոալիցիան ներկայում բաղկացած է չորս կուսակցությունից և ձևավորվել է ռեկորդային ժամանակահատվածում՝ 225 օր տևած բանակցություններից հետո։
Ընտրական բարեփոխումների խորհրդարանական աշխատանքային խմբի Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) անդամ Դավիթ Հարությունյանը ոգևորված չէր Հայաստանում այսպիսի ճեղքված համակարգի ներդրման հեռանկարով, երբ Ելք դաշինքից Լենա Նազարյանն առաջարկում էր կուսակցությունների համար շեմը իջեցնել մինչև 4 տոկոս, դաշինքների համար՝ 6 տոկոս։ Ի հակադրություն այս առաջարկի՝ Հայ հեղափոխական դաշնակցության (ARF) պատվիրակությունը կարծում է, որ հնարավոր է էլ ավելի իջեցնել շեմը՝ հասցնելով 3 տոկոսի։ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանին մտահոգում է, որ փոշիացող ձայները վնասում են հատկապես փոքր կուսակցություններին։ 2017 թվականի ընտրություններում ՀՅԴ-ին բաժին ընկավ ընդհանուր քվեների 49 տոկոսը, բայց այն ի վերջո ստացավ 101 համամասնական մանդատների 54 տոկոսը (հոդվածաշարի հաջորդ մասում կքննարկենք, թե ազգային փոքրամասնություններին տրվող չորս լրացուցիչ տեղերն ինչպես են խեղաթյուրում պատկերը), երբ ընտրապայքարի մասնակից 9 կուսակցություններից 5-ի օգտին տրված քվեները (որոնք ընդհանուրի 9 տոկոսն են) փոշիացան անցողիկ շեմը չհաղթահարելու պատճառով։
Հուլիսի 6-ին վարչապետին կից հատուկ հանձնաժողովը խորհրդակցություն անցկացրեց այդ կուսակցություններից մի քանիսի ներկայացուցիչների, ինչպես նաև արտախորհրդարանական կուսակցությունների հետ։ «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցությունից Անժելա Խաչատրյանն աջակցություն հայտնեց ավելի ցածր՝ 4 և 6 տոկոսանոց շեմին։ Արմեն Մարտիրոսյանը «Ժառանգություն» կուսակցությունից և Անի Զախարյանը «Հայաստանի նոր քաղաքական մշակույթ» կուսակցությունից առաջարկեցին էլ ավելի իջեցնել շեմը՝ հասցնելով 3 և 5 տոկոսի համապատասխանաբար։
Ամեն դեպքում, քննարկման առարկա չէ, որ դաշինքների համար նախատեսված շեմը պիտի լինի ավելի բարձր, քան առանձին կուսակցությունների դեպքում է։ Ընդհանրապես, այս երկուսի տարբերակումն ավելի տարածված է արևելաեվրոպական երկրներում։ Սակայն եթե ընտրական անցողիկ շեմ սահմանելու նպատակը ավելի մեծ քաղաքական միավորների խթանումն է, ապա դաշինքներին ավելի բարձր շեմով սահմանափակելն անտրամաբանական է թվում։ Հակասության հավանականություն կա, եթե ընտրություններում կուսակցությունների դաշինքը հայտնվի առանձին կուսակցության և դաշինքի շեմերի միջակայքում։ Խորհրդածելու տեղիք է տալիս նաև, թե արդյոք դաշինքի մաս կազմող կուսակցություններից մեկը ավելի ցածր շեմ կապահովեր, եթե առանձին մասնակցեր ընտրապայքարին։
Գործող օրենսդրությամբ դաշինքները կարևոր են, որովհետև կուսակցությունները միավորում են խորհրդարանական «խմբակցություններում»։ Ներկայում առավելագույնը երեք խմբակցություն կարող է միավորվել՝ ձևավորելու կոալիցիոն կառավարություն և ընտրելու վարչապետ։ Նկատի առնելով հանգամանքը, որ ցածր շեմի պարագայում ավելի մեծ թվով կուսակցություններ կկարողանան հայտնվել խորհրդարանում, վարչապետին կից հատուկ հանձնաժողովը ցանկանում է վերացնել այդ սահմանագիծը, որպեսզի ցանկացած թվով խմբակցություններ կարողանան միավորվել և ձևավորել իշխող կոալիցիա, եթե ներկայացնում են խորհրդարանական մանդատների կեսից ավելին։ ՀՀԿ անդամ Դավիթ Հարությունյանը զգուշացնում է, որ նման քայլը կարող է հանգեցնել անկայունության՝ վկայակոչելով Իտալիայի փորձը, որտեղ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո կառավարության գործունեության միջին տևողությունը չի գերազանցել մեկ տարին. թեև հարկ է նշել, որ Իտալիայի երկպալատ խորհրդարանը լրացուցիչ բարդություններ է ստեղծում, ինչն ակտուալ չէ Հայաստանի միապալատ Ազգային ժողովի պարագայում։ Քննարկումներում Հարությունյանը այնուամենայնիվ զիջեց՝ նշելով, որ սահմանաչափը կարելի է հասցնել չորսի, բայց չի կարելի ամբողջությամբ վերացնել։ Նրա գործընկեր Արփինե Հովհաննիսյանին մտահոգում էր, որ սահմանափակման վերացման դեպքում կունենանք 40 տոկոս աջակցությամբ խոշոր կուսակցություն, որը կմնա ընդդիմադիր դաշտում. նա այս երևույթը կոչեց «փոթորկուն իրավիճակ»։ Ծառուկյան դաշինքից Սերգեյ Բագրատյանը չպաշտպանեց կոալիցիայի սահմանափակումը երեք խմբակցությամբ։ Ըստ նրա՝ ներկայացուցչական սկզբունքների պահպանումը պահանջում է միայն, որ իշխող կոալիցիան արժանանա մեծամասնության աջակցությանը, և որ 40 տոկոս աջակցությամբ կուսակցության ընդդիմադիր դաշտում մնալը միանգամայն ընդունելի է։
Ամփոփելով կարող ենք ասել, որ շեմերը կարևոր են։ 2017 թվականին Ելք դաշինքը, որը բաղկացած էր Լուսավոր Հայաստան, Քաղաքացիական պայմանագիր և Հանրապետություն (ոչ Հանրապետական) կուսակցություններից, ստացավ ընդհանուր քվեների 7.8 տոկոսը։ Եթե նրանց օգտին 122,065 քվեարկողներից 13,000-ը չմասնակցեր 2017 թվականի ապրիլի 2-ի ընտրություններին, նրանք դուրս կմնային խորհրդարանից, նույնիսկ եթե ստանային ավելի շատ քվեներ, քան ՀՅԴ-ն, որը ներկայացել էր առանձին կուսակցական ցուցակով։ Եթե կուսակցությունների դաշինքի շեմը լիներ ոչ թե 7, այլ 8 տոկոս, արդյո՞ք Թավշյա հեղափոխություն տեղի կունենար։
Հոդվածաշարի հաջորդ մասում կքննարկենք Ազգային ժողովում գենդերային քվոտաների և ազգային փոքրամասնությունների ներկայացվածության խնդիրը»։

In this second part of the series on Electoral Code reforms in Armenia, published in EVN Report, an English-language digital media platform, TIAC intern Harout Manougian looks at the debate taking place regarding the minimum threshold of the total popular vote political parties need to secure to enter the country’s parliament.
When it comes to political parties in national parliaments, two is definitely better than one. Single party states, whether they are communist, nationalist or just kleptocratic, are well-known for cracking down hard against civil liberties. But is there such a thing as too many parties?
That question is up for debate at Armenia’s Parliamentary Working Group and the Prime Minister’s Special Commission on Electoral Reform, the two groups looking to bring forward recommendations on amending the Electoral Code ahead of snap elections promised by Prime Minister Nikol Pashinyan.
In Part I, we explained the party list system of proportional (“hamamasnakan”) representation. For any party to get a single seat under the system, however, they need to surpass a minimum threshold of the total popular vote. Under the current electoral code, that threshold is 5 percent for a single party. Multiple parties can combine forces to present a single list during the election. If they form such an alliance, their threshold is higher, at 7 percent.
Nikol Pashinyan’s Yelk Alliance has proposed lowering those thresholds to 4 percent and 6 percent respectively. Daniel Ioannisyan, Secretary of the PM’s Special Commission, explained that a study of the world’s “most democratic” countries, as defined by The Economist Intelligence Unit, yielded an average minimum threshold of 3.9 percent.
Such thresholds are used to encourage political actors to combine into larger parties.
Theoretically, “fringe” parties at the extremes of the political spectrum would be excluded from parliament if they can’t find partners that are comfortable with their ideology. When a threshold is set too high, however, leaving a significant part of the population unrepresented can become problematic.
Armenia’s neighbour Turkey is famous for having the highest such threshold, at 10 percent. For years, it was effective at preventing Kurdish-sympathetic parties from gaining proportional list seats (though associated independents were still able to get elected). In June 2015, the Kurdish-sympathetic Peoples’ Democratic Party (HDP) finally surpassed the threshold, gaining 13 percent of the vote after its acceptance in western Turkish urban centers as a new progressive alternative (their policies included recognition of the Armenian Genocide).
The impact of Turkey’s 10 percent threshold was most notable in their 2002 election. That year, because there were many parties contesting, 45 percent of the vote went to parties who did not meet the 10 percent threshold. In consequence, Recep Tayyip Erdogan’s Justice and Development Party (AKP) took 66 percent of the seats, despite only winning 34 percent of the votes cast.
At the opposite end of the spectrum, the Netherlands has no official threshold. Any party that collects enough votes for at least one of their House of Representatives’ 150 seats (0.67 percent) is entitled to it. Currently, 13 different parties are represented. Under such a competitive landscape, it is not expected that any single party would be able to gain a majority of the seats. Coalition governments, where groups of two or more parties share power, are the usual way of doing things. The Netherlands’ governing coalition currently consists of four parties and was formed after a record 225 days of negotiation.
In Armenia’s Parliamentary Working Group on Electoral Reform, Republican Party of Armenia (RPA) member Davit Harutyunyan was not enthusiastic about the prospect of such a fractured system for Armenia when he heard Lena Nazaryan of the Yelk Alliance propose lowering the threshold to 4 percent for parties and 6 percent for party alliances. In contrast, the Armenian Revolutionary Federation (ARF) delegation opined that there was room to lower it even further to 3 percent. ARF faction leader Armen Rustamyan was concerned at the distortion that disregarding votes to smaller parties causes. In the 2017 election, the RPA collected 49 percent of the total vote but ultimately gained 54 percent of the 101 proportional seats (we will discuss the further distortion caused by an additional four ethnic minority seats in a future article) after the votes to 5 of the 9 contesting parties (representing 9 percent of the total votes cast) were disregarded due to their failure to reach the threshold.
On July 16, the PM’s Special Commission held a consultation with representatives of several of those parties as well as other Armenian political parties not currently represented in parliament. Anjela Khachatryan of the Free Democrats Party expressed support for the new lower 4 percent/6 percent thresholds. Armen Martirosyan of the Heritage Party and Ani Zakharyan of the New Political Culture Party of Armenia wanted it lowered further to 3 percent/5 percent.
No one has yet questioned the assumption that party alliances should have a higher threshold than lists put forward by a single party. In general, differentiating between the two is a feature more commonly found in eastern European countries. However, if the purpose of thresholds is to incentivize larger political groupings, it seems counterintuitive to then punish alliances with a higher threshold. There is a potential for controversy if a party alliance finds itself in the expanse between the single party threshold and the alliance threshold in a future election. It would be left to speculation whether one of its members could have reached the lower threshold if they contested alone.
Under the current rules, alliances are important because they group multiple parties into one parliamentary “faction.” Currently, a maximum of three factions are allowed to combine to form a coalition government and elect a Prime Minister. Especially with a lower threshold opening the door to a larger number of parties in parliament, the PM’s Special Commission wants to remove that upper limit so that any number of factions can combine to form a governing coalition as long as they represent more than half of the seats. Davit Harutyunyan of the RPA warned against the instability that could result. He pointed to Italy, which, since World War II, has had an average government lifespan not much longer than a year - though, it is worth mentioning Italy’s bicameral parliament adds another layer of complication that would not apply to Armenia’s unicameral National Assembly. Harutyunyan ceded that the limit could be raised to four but should not be removed entirely. His colleague Arpine Hovhannisyan expressed concern that removing the limit could result in a large party with 40 percent support being left in the opposition, which she described as a “turbulent situation”. Sergey Bagratyan of the Tsarukyan Alliance did support removing the 3-faction coalition limit. He added that following representative principles only required the governing coalition to have majority support and that leaving a party with 40 percent support in opposition was totally fine.
In conclusion, thresholds matter. In 2017, the Yelk Alliance, consisting of the Bright Armenia Party, Civil Contract Party, and Republic (distinct from “Republican”) Party, collected 7.8 percent of the popular vote. If only 13,000 of their 122,065 voters had not shown up on April 2, 2017, they would have been completely shut out of parliament, despite still collecting more votes than the ARF, which presented a single-party list. Had the party alliance threshold been 8 percent instead of 7 percent, would there have been a Velvet Revolution?