Հայաստանի ընտրական նոր օրենսգիրքը. կուսակցական բաց ցուցակներն ընդդեմ փակ ցուցակների և այլ նկատառումներ
Երևանի ավագանու արտահերթ ընտրություններին ընդառաջ ԹԻՀԿ փորձնակ, Հարվարդի համալսարանի Ջոն Ֆ. Քենեդիի անվան պետական կառավարման ինստիտուտի հանրային կառավարման մագիստրոսի թեկնածու Հարություն Մանուկյանը, ով ներկա է եղել ՀՀ ընտրական օրենսդրության բարեփոխումների խորհրդարանական աշխատանքային խմբի նիստերին, «Երևան ռիփորթ» հարթակում հրապարակել է հոդվածաշար, որում ներկայացնում է Հայաստանի ընտրական համակարգն ու ընտրական խմբի առաջարկությունները: Ստորև ներկայացվում է առաջին հոդվածը:
Առաջարկներ ներկայացնող երկու մարմին
Առաջարկները հանգամանորեն քննարկելուց առաջ նախ ներկայացնենք նախապատմությունը։
Մայիսի 8-ին՝ վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու օրը, Նիկոլ Փաշինյանը խոստացավ արտահերթ ընտրություններ անցկացնել Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունից անմիջապես հետո, ինչը թույլ կտա կազմակերպել արդար մրցապայքար։
Եզրահանգումներ անելու համար, թե կոնկրետ ինչ փոփոխություններ են անհրաժեշտ, հունիսի 19-ին նա ստեղծեց վարչապետին կից Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների հատուկ հանձնաժողով՝ կազմված հետևյալ 12 անդամներից.
- Հանձնաժողովի նախագահ. Արարատ Միրզոյան, առաջին փոխվարչապետ
- Հանձնաժողովի քարտուղար. Դանիել Իոննիսյան, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ-ի հիմնադիր և ծրագրերի համակարգող
- Արտակ Զեյնալյան, Արդարադատության նախարար
- Սուրեն Պապիկյան, Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար
- Հովհաննես Քոչարյան, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ
- Տիգրան Մուկուչյան, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ
- Նունե Հովհաննիսյան, Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի անդամ
- Սոնա Այվազյան, «Թրանսփերընսի Ինթըրնեշընըլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն
- Վարդինե Գրիգորյան, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ժողովրդավարական ինստիտուտների մոնիտորինգի և զեկուցման համակարգող
- Համազասպ Դանիլյան, «Ապելլա» քաղաքականության վերլուծության և երկխոսության ինստիտուտի ավագ կրթաթոշակառու
- Աղասի Եսայան, «Ընտրական ժողովրդավարության կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ
- Վահագն Հովակիմյան, Ելք դաշինքի քաղաքական փորձագետ և նախկին լրագրող
Հաջորդ օրը՝ հունիսի 20-ին խորհրդարանի խոսնակ Արա Բաբլոյանի նախաձեռնությամբ Ազգային ժողովում ներկայացված չորս քաղաքական խմբակցությունները (կուսակցություններ կամ կուսակցությունների դաշինքներ) համատեղ հայտարարեցին Ընտրական բարեփոխումների խորհրդարանական աշխատանքային խմբի ձևավորման մասին։ Այն նույնպես բաղկացած է տասներկու անդամից, այսինքն՝ երեքական անդամ չորս խմբակցություններից յուրաքանչյուրից.
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցություն (ՀՀԿ)
Արփինե Հովհաննիսյան, պատգամավոր, ԱԺ փոխխոսնակ
Դավիթ Հարությունյան, արդարադատության նախկին նախարար
Վիգեն Սարգսյան, պաշտպանության նախկին նախարար
Ծառուկյան դաշինք
Նաիրա Զոհրաբյան, պատգամավոր
Սերգեյ Բագրատյան, պատգամավոր
Գևորգ Պետրոսյան, պատգամավոր
Ելք դաշինք
Էդմոն Մարուքյան, պատգամավոր
Լենա Նազարյան, պատգամավոր
Գրիգորի Դոխոյան, Լուսավոր Հայաստան կուսակցության անդամ
Հայ հեղափոխական դաշնակցություն (ՀՅԴ)
Արմեն Ռուստամյան, պատգամավոր, խմբակցության ղեկավար
Սպարտակ Սեյրանյան, պատգամավոր
Լուսինե Հովհաննիսյան, ՀՅԴ կուսակցության անդամ
Նշենք, որ Ընտրական օրենսգիրքը տարբերվում է Սահմանադրությունից, որը վերջին անգամ փոփոխության է ենթարկվել 2015 թվականի դեկտեմբերի հանրաքվեով։ Եթե Սահմանադրության կետերի մեծ մասի փոփոխությունները պահանջում են ազգային հանրաքվե, ապա Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները պահանջում են միայն Ազգային ժողովի բոլոր անդամների երեք հինգերորդի (60%) քվեները՝ անկախ նրանից՝ նրանք ներկա են քվեարկությանը, թե ոչ։ Ուստիև, խորհրդարանական աշխատանքային խումբը համաձայնել է շարունակել աշխատանքը չորս խմբակցությունների միջև համաձայնության հիմքի վրա։ Իրականում, եթե Հանրապետական կուսակցության պատգամավորները կարողանան միասնական ճակատով հանդես գալ, նրանց կհաջողվի արգելք դնել ցանկացած փոփոխության վրա. հանրապետականները կազմում են խորհրդարանի անդամների 40%-ից ավելին։
Ընտրական համակարգ. կուսակցական ցուցակներ
1995 թվականից Հայաստանը կիրառում էր մի համակարգ, որը կոչվում է խառը մեծամասնական կամ մաժորիտար։ Սա նշանակում է, որ խորհրդարանի անդամներն ընտրվում էին երկու եղանակով։ Թեկնածուների առաջին խումբն ընտրարշավին մասնակցում էր աշխարհագրորեն գծված ընտրատարածքներում. յուրաքանչյուրից ընտրվում էր խորհրդարանի մեկ անդամ։ Այս մոտեցումը կոչվում է «մեծամասնական», որն իրականում ապակողմնորոշող եզրույթ է։ Ինչևէ, թեև եզրույթն ուղիղ թարգմանվում է «մեծամասնական» (մաժորիտար), գործնականում անհրաժեշտ է ձայների ոչ բացարձակ մեծամասնություն։ Հաղթող է ճանաչվում այն թեկնածուն, որն առավելագույն քվեներն է ստացել տվյալ ընտրատարածքում, և պարտադիր չէ, որ այդ քվեները գերազանցեն 50 տոկոսը, եթե թեկնածուների թիվը երկուսից ավելի է։
Երկրորդ խումբն ընտրվում էր համապետական կուսակցական ցուցակներով։ Ի լրումն տեղական թեկնածուի օգտին քվե տալուն, յուրաքանչյուր քվեարկող մեկ այլ քվեաթերթիկի վրա իր ձայնն է տալիս քաղաքական կուսակցության օգտին և քվեաթերթիկը գցում էր առանձին քվեատուփի մեջ։ «Համամասնական» այս խմբին խորհրդարանական տեղեր էին հատկացվում կախված նրանց օգտին գրանցված քվեների տոկոսից։ Յուրաքանչյուր կուսակցության ցուցակ կառուցված էր այնպես, որ տասներկու մանդատ ստանալու դեպքում ցուցակի առաջին տասներկու անդամները հայտնվում էին խորհրդարանում։ Թեև պատգամավորների այս երկրորդ խումբը բաշխվում էր ըստ կուսակցությունների՝ ժողովրդական քվեարկությամբ ստացած քվեներին համարժեք, Ազգային ժողովն ամբողջությամբ, երկու խմբերի հետ մեկտեղ, չէր արտացոլում ժողովրդի ընտրությունը ըստ ընտրատարածքների։
Տարիների ընթացքում հավասարակշռությունը փոխվեց՝ գերազանցապես ընտրատարածքային մանդատներից անցում կատարելով գերազանցապես կուսակցական մանդատների, իսկ 2015 թվականի սահմանադրական հանրաքվեն պահանջեց լիարժեք համամասնական մոդել՝ ամբողջությամբ վերացնելով ընտրատարածքային տեղերը։
Վերացնելով ընտրատարածքային մանդատները՝ 2015 թվականի Սահմանադրությունն այլ մոտեցում կիրառեց աշխարհագրական սկզբունքի հարցում։ Յուրաքանչյուր ընտրատարածքից խորհրդարանի մեկ անդամ ընտրելու փոխարեն այժմ յուրաքանչյուր կուսակցություն ներկայացնում է 13 տարածքային կուսակցական ցուցակ՝ ի լրումն սովորական համապետական կուսակցական ցուցակի։ Նոր ընտրատարածքները համընկնում են մարզերի սահմանների հետ, բացի Վայոց ձորի և Սյունիքի մարզերից, որոնք միավորվել են (Վայոց ձորի մարզն ամենանոսր բնակեցվածն է)։ Մայրաքաղաք Երևանը բաժանված է ընտրական չորս շրջանների։
Օրինակ, Լոռու մարզի քվեարկողները որևէ կուսակցության օգտին ընտրություն կատարելիս կարող են նրան նույնացնել այդ կուսակցության Լոռու մարզի տարածքային ցուցակից իրենց նախընտրած թեկնածուի հետ, չնայած պետք է նշել, որ դա կամընտրական է։ Սակայն նրանք այլևս չեն կարող քվեարկել Լոռու տեղական թեկնածուի օգտին (որն ուրիշ կուսակցությունից է), իսկ համապետական ցուցակում՝ մեկ այլ կուսակցության օգտին։ Երկուսը միասին ներկայացված են մեկ քվեաթերթիկում և նետվում են նույն քվեատուփի մեջ։
Նոր օրենքով կուսակցությանը հատկացված պատգամավորական մանդատների կեսն ընտրվում էր համապետական կուսակցական ցուցակի առաջին տեղերից։ Մյուս կեսն ընտրվում էր տարածքային ցուցակներից հետևյալ կերպ.
1. նախ որոշվում է այն ընտրատարածքը, որտեղ տվյալ կուսակցությունը ստացել է քվեների մեծամասնությունը,
2. տարածքում ընտրվում է տվյալ կուսակցության թեկնածուն, որը ստացել է անհատական քվեների մեծ մասը (համեմատ նույն տարածքում նույն կուսակցության այլ թեկնածուների քվեների),
3. տվյալ ընտրատարածքում կուսակցության ընդհանուր քվեները բաժանվում են արդեն իսկ ընտրված թեկնածուների թվին գումարելով մեկ, ապա գործողությունը կրկնվում է առաջին քայլից, մինչև կուսակցությունը կլրացնի իրեն հատկացված մանդատները։
Կարևոր է նշել, որ այս մոտեցումը չի պահանջում ապահովել արդյունք, որի դեպքում ներկայացուցիչները հավասարապես կբաժանվեն շրջաններով։ Այն նաև չի երաշխավորում, որ կընտրվեն ամենաշատ անհատական քվեներ ստացած թեկնածուները։ Սակայն այն քվեարկողին հնարավորություն է տալիս իր ընտրությամբ ազդել հարցի վրա, թե որ թեկնածուն կներկայացնի իրեն։ Այս համակարգը նույնպես ապակողմնորոշող անվանում ունի Հայաստանում։ Այն կոչվում է ռեյտինգային բաղադրիչ։ Սակայն այն ընտրողին հնարավորություն չի տալիս իր նախասիրությամբ դասակարգել իր ընտրած կուսակցության թեկնածուներին։ Քվեարկողը կարող է ընտրել միայն մեկ մարդու։
Նոր առաջարկները
Ռեյտինգային տարածքային բաղադրիչը համակրանքի չարժանացավ մյուս բոլոր կուսակցությունների կողմից, բացի Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունից։ Քանի որ տեղական ընտրատարածքային թեկնածուի օգտին տրված բոլոր քվեները նաև հաշվարկվում են թեկնածուի կուսակցության համապետական ցուցակի օգտին, կուսակցությունը կարող է օգտագործել այն իր օգտին՝ հավաքագրելով մի շարք տեղական թեկնածուների, որոնք կմրցեն միմյանց դեմ՝ բարձրացնելով իրենց կուսակցության ընդհանուր մասնակցությունը և համապետական ցուցակում ներառվածներին թույլ տալով հասնել առավելագույն հաջողության։
Դրա փոխարեն ՀՅԴ-ն հանդես է եկել առաջարկությամբ, որը, թվում է, անարդյունավետ լուծում է՝ բաց ցուցակով անսահմանափակ ռեյտինգ համապետական մակարդակում։ Յուրաքանչյուր քվեարկող հնարավորություն կունենա նշել իր նախընտրած թեկնածուին բոլոր կուսակցությունների բոլոր թեկնածուների շարքից։ Կուսակցությունները ձգտում են ներկայացնել 150 թեկնածուից բաղկացած համապետական ցուցակներ։ 2017 թվականի ընտրություններում գրանցվեց ինը կուսակցություն կամ դաշինք։ Այսպիսով, ՀՅԴ առաջարկը յուրաքանչյուր քվեարկողի թույլ կտա 1-ից 1350 թեկնածուների շարքում նշել իր նախընտրած թեկնածուին։ Չնայած համակարգը (որը կոչվում է «Մեկ փոխանցելի քվե») կիրառվում է այն երկրներում, որտեղ ընտրատարածքներում կարելի է ընտրել մեկ տարածքից մինչև յոթ ներկայացուցիչ, համապետական մակարդակում 101 ներկայացուցիչ ընտրելու համար դրա կիրառումը զգալիորեն ավելացնում է թե՛ քվեարկողի բեռը, որը ստիպված է տարբերակել հարյուրավոր թեկնածուների, թե՛ ընտրական հանձնաժողովի անդամների բեռը, որոնք պետք է հաշվարկեն արդյունքները։
Ընտրական համակարգի բառապաշարով՝ կարգավորումները, որոնք ընտրողներին թույլ են տալիս ընտրել կուսակցության թեկնածուներից, կոչվում են «բաց ցուցակով» համակարգեր, իսկ երբ հերթականությունը ֆիքսված է՝ «փակ ցուցակով» համակարգ։ Վարչապետին կից հատուկ հանձնաժողովի քարտուղար Դանիել Իոննիսյանը բացատրեց խորհրդարանական աշխատանքային խմբին, որ իրենք որոշել են հավանություն տալ փակ ցուցակների համակարգին, բայց իրեն զայրանում է եզրույթի բացասական հարանշանակությունը։ Նա նախընտրում է այն կոչել «ավանդական համամասանական» համակարգ՝ հստակ նշելով, որ ցուցակները հանրայնորեն հասանելի են, և որ Հայաստանը հենց կուսակցական ցուցակի մոտեցումն է կիրառել 1995 թվականից ի վեր։ Գուցե «ֆիքսված ցուցակը» ավելի նկարագրական լինի։
Վարչապետին կից հատուկ հանձնաժողովի նախնական ամփոփումներից մեկը, որը Ելք դաշինքը ներկայացրել է խորհրդարանական աշխատանքային խմբին, փակ ցուցակներով համակարգի կիրառումն է։ Հետագա մանրամասները, օրինակ՝ գենդերային ներկայացվածությունը (ներկայում՝ 25 տոկոս) կամ տարածքային ներկայացվածությունը դեռևս որոշված չեն։
Գագիկ Ծառուկյանի Բարգավաճ Հայաստան կուսակցությունից Սերգեյ Բագրատյանը, խորհրդարանական աշխատանքային խմբին ներկայացնելով իր առաջարկությունները, համաձայնեց փակ ցուցակով մոտեցման հետ։ Նա նշեց, որ այն ամրապնդում է կուսակցությունների դերը՝ ընտրարշավը կենտրոնացնելով ոչ թե անհատների ու նրանց անձնական կապերի, այլ գաղափարների ու քաղաքականության վրա։ Այս մոտեցման շնորհիվ յուրաքանչյուր պատգամավոր մեկ կոնկրետ շրջանի շահերի վրա չափից դուրս կենտրոնանալու փոխարեն կներկայացնի պետական շահն ու աշխարհայացքը։ Նա առաջարկում էր ցուցակներում ներգրավել թեկնածուների, որոնք Երևանից դուրս են՝ պահանջելով, որ կուսակցության ցուցակում յուրաքանչյուր վեցերորդը վերջին հինգ տարիների ընթացքում բնակված լինի որևէ մարզում։ Մարզերը կդասավորվեն ըստ բնակչության՝ վերջին ազգային մարդահամարի տվյալների։ Ենթադրվում է, որ կուսակցությունից չի պահանջվի թեկնածու ունենալ Վայոց Ձորի մարզից մինչև ցուցակի 60-րդ անունը. ներկայում ոչ մի կուսակցություն 60 անդամ չունի 105 պատգամավորից կազմված Ազգային ժողովում։ Հարաբերակցությունը խախտված է, քանի որ գրանցված քվեարկողների երկու երրորդը (67 տոկոս) Երևանից դուրս են։
ՀՀԿ անդամների մեկնաբանությամբ՝ բնակության վայրի պահանջը խնդրահարույց է։ Պատգամավորների մեծ մասն ընտրվելուց հետո տեղափոխվում է Երևան՝ Ազգային ժողովում աշխատանքի անցնելու նպատակով։ Դեռևս պարզ չէ, թե ինչ գործընթացով է վավերացվելու թեկնածուի մասնակցության իրավունքը մարզային ցուցակում՝ ըստ ԲՀԿ կուսակցության առաջարկության։
Կուսակցական ցուցակներից զատ կան բազմաթիվ հարցեր, որոնք պետք է քննարկվեն Ընտրական օրենսգրքի փոփոխության գործընթացում։ EVN Report-ը կշարունակի հանգամանորեն անդրադառնալ այս քննարկումներին։

Ahead of Yerevan City council elections TIAC intern Harout S. Manougian, a Master in Public Administration candidate at Harvard University's John F. Kennedy School of Government, had been sitting in on the meetings of Armenia's Parliamentary Working Group on Electoral Reform. In a series of articles published in EVN report, Harout broke down Armenia's sometimes complicated Electoral System and presented the group's proposals. See his first article below.
July 5 is Constitution Day in Armenia and government offices are normally closed. This year, however, one conference room in the National Assembly kept the lights on as Lena Nazaryan, member of the Yelk Alliance, presented her faction’s proposals for amending Armenia’s Electoral Code to the Parliamentary Working Group on Electoral Reform.
Two Bodies Forming Recommendations
Before diving into those proposals, first some background is required. Upon his election as Prime Minister on May 8, Nikol Pashinyan promised snap elections as soon as the Electoral Code could be amended to allow for a fair race.
To bring forward conclusions on what specific changes are necessary, he appointed the PM’s Special Commission on Electoral Reform on June 19 with the following 12 members:
- Chair of the Commission: Ararat Mirzoyan, First Deputy Prime Minister
- Secretary of the Commission: Daniel Ioannisyan, Founder and Program Coordinator of the Union of Informed Citizens NGO
- Artak Zeynalyan, Minister of Justice
- Suren Papikyan, Minister of Territorial Administration and Development
- Hovanes Kocharyan, Deputy Head of Police
- Tigran Mukuchyan, Chair of the Central Electoral Commission
- Nune Hovhannisyan, Member of the Central Electoral Commission
- Sona Ayvazyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center
- Vardine Grigoryan, Democracy Monitoring and Reporting Coordinator at Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor
- Hamazasp Danielyan, Senior Fellow at Apella Institute for Policy Analysis and Dialogue
- Aghasi Yesayan, Center for Electoral Democracy NGO Chairman
- Vahagn Hovakimyan, Yelk Alliance Policy Expert and former journalist
The following day, June 20, on the initiative of Parliamentary Speaker Ara Babloyan, the four factions (parties or alliance of parties) represented in the National Assembly jointly announced the formation of a Parliamentary Working Group on Electoral Reform. It would also consist of twelve members, three from each of the four factions, as follows:
Republican Party of Armenia (RPA)
Arpine Hovhannisyan, MP, Deputy Speaker of NA
Davit Harutyunyan, Former Minister of Justice
Vigen Sargsyan, Former Minister of Defense
Yelk Alliance (YLK)
Edmon Marukyan, MP
Lena Nazaryan, MP
Grigori Dokhoyan, Bright Armenia Party member
Tsarukyan Alliance (PAP)
Naira Zohrabyan, MP
Sergey Bagratyan, MP
Gevorg Petrosyan, MP
Armenian Revolutionary Federation (ARF)
Armen Rustamyan, MP, Faction Leader
Spartak Seyranyan, MP
Lusine Hovhannisyan, ARF Party Member
Note that the Electoral Code is distinct from the Constitution, which was most recently amended in the December 2015 referendum. Whereas amendments to most articles of the Constitution require a national referendum, amendments to the Electoral Code only require a three-fifths (60%) majority of all members of the National Assembly – whether they are present to vote or not. For that reason, the Parliamentary Working Group has agreed to proceed on the basis of consensus between the four factions. In actuality, if the Republican Party MPs can maintain a united front, they would hold an effective veto over any changes as they represent more than 40 percent of the seats in parliament.
The Electoral System: Party Lists
Since 1995, Armenia had used a system called mixed member majoritarian. That is, members of parliament were elected in one of two ways. The first group ran as candidates in geographic constituencies, which elected one member each. The approach has a misleading name in Armenian: “metsamasnakan.” However, whereas that term directly translates to “majority,” in practice only a plurality was required. The winner would be the candidate who received the most votes in a given district, which did not necessarily need to be more than 50 percent if there were more than two candidates.
The second group was selected in parallel from nationwide party lists. In addition to casting a vote for their local candidate, each voter also cast a vote for a political party on a different piece of paper and dropped it into a different ballot box. This “hamamasnakan” (“proportional”) group was allocated seats depending on the percentage of votes collected. Each party’s list was ordered such that if they earned twelve seats, the first twelve names on their list would be elected to parliament. Though this second batch of MPs was allocated to parties in proportion to their share of the popular vote, the National Assembly as a whole, with both groups together, did not reflect the national vote share due to the constituency seats.
Over the years, the balance shifted from mostly constituency seats to mostly party list seats until the 2015 constitutional referendum required a fully proportional model, abolishing constituency seats completely.
.png)
In abolishing constituency seats, the 2015 Constitution approached territorial representation in a different way. Instead of single-member plurality-elected districts, each party would now present 13 territorial party lists in addition to their usual national party list. The new electoral districts corresponded with the borders of each marz, except for Vayots Dzor and Syunik, which were merged into one (Vayots Dzor being the least populous marz). The Yerevan Capital Region was divided into four separate districts.
Voters in, say, Lori marz in choosing to vote for a given party, could also identify their favorite candidate from that party’s Lori territorial list, though this was optional. They could no longer, however, vote for a local Lori candidate from one party and the national list of another party. The two had been merged into one piece of paper cast into one ballot box.
Graphic Source: Central Electoral Commission
Under the new rules, half of a party’s allocated MPs were selected off the top of the national party list. The other half were taken from the territorial lists as follows:
1- Find the electoral district in which that party received the most votes
2- Within that district, the candidate for that party who received the most individual votes (compared to the other candidates of the same party in the same district) is elected
3- Divide the party’s vote total in that electoral district by 1 plus the number of candidates already elected and repeat from step 1 until the party has filled all its allocated seats.
It is important to note that this approach does not claim to provide a result that will divide representatives evenly across the districts. Neither does it claim to guarantee that the candidates with the most individual votes will be elected. It does, however, offer some choice to the voter to impact which individual candidate may get to represent them. This system also has a misleading term in Armenian. It is referred to as the “ratingayin” component. However, it does not provide an opportunity for the voter to rank every candidate from their chosen party in order of their preference. They can select only one person.
The New Proposals
The ratingayin territorial component is unpopular with all parties except the Republican Party of Armenia. Since all votes cast for a local district candidate also count for that candidate’s party’s national list, an incumbent established party can use it to its advantage by recruiting several local candidates to compete against each other, driving up the total turnout for their party, allowing those on its national list to reap the rewards.
To replace it, the ARF has proposed what seems to be an unworkable solution: unlimited open-list ranking at a national level. Each voter would get to indicate their order of preference among all candidates from all parties. Parties tend to submit national lists of 150 candidates. The 2017 election saw nine parties or alliances register. Thus, the ARF proposal would be to allow each voter to indicate in order from 1 to as much as 1350 which candidates they prefer. Although the system (known as Single Transferable Vote) is used in countries with territorial districts to elect as many as seven representatives from an area, using it at a national scale to elect 101 representatives puts an exponentially higher burden on both the voter, who would need to differentiate between hundreds of candidates, and the poll officials who need to tally the results.
In electoral system parlance, arrangements that allow voters to choose from among a party’s candidates are called “open-list” systems, while those where the order is fixed are called “closed-list” systems. Daniel Ioannisyan, Secretary of the PM’s Special Commission, explained to the Parliamentary Working Group that they have settled on recommending a closed-list system but that he resents the negative connotation of that term. He prefers calling it the “traditional proportional” system to make it clear that the lists are publicly available and that it is the party list approach Armenia has been using since 1995. Perhaps “fixed-list” would be more descriptive.
One of the preliminary conclusions of the PM’s Special Commission already brought to the Parliamentary Working Group by the Yelk Alliance is to use a closed-list system. Further details such as requirements for gender representation (currently 25 percent) or territorial representation have not yet been concluded.
Sergey Bagratyan, from Tsarukyan’s Prosperous Armenia Party, in presenting his recommendations to the Parliamentary Working Group, agreed with one national closed-list approach. He said that it strengthens the role of parties, centring campaigns on ideas and policies instead of individuals and their personal connections. It also gives every MP a national outlook instead of overly focusing on the interests of one specific district. He suggested incorporating candidates from outside of Yerevan by requiring every sixth name on a party’s list to have been resident in a marz for the last five years. The marzes would be ordered by population, according to the most recent national census. The implication is that a party would not be required to have a candidate from the Vayots Dzor marz until the 60th name on their list – no party currently has 60 members in the 105 member National Assembly The ratio is skewed as two thirds (67 percent) of registered voters are from outside Yerevan.
RPA members commented that the residency requirement was problematic. Most MPs move to Yerevan to serve in the National Assembly upon their election. It was not immediately clear what verification procedure would certify a candidate’s eligibility for a marz spot on the list under the PAP proposal.
Beyond the party list system, there are many other aspects being examined as part of the Electoral Code amendment process. EVN Report will provide you with the latest analysis in future features.