ՀՀ Ազգային ժողովի հաղորդագրության համաձայն՝ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը մարտի 25-ին հանդիպել է Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) փոխտնօրեն Սոնա Այվազյանի, իրավախորհրդատու Հերիքնազ Տիգրանյանի և Ոչ առևտրային իրավունքի եվրոպական կենտրոնի իրավախորհրդատու Էսթեր Հարթեյի հետ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի և կից օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթին, ներկայացրել որոշ դրույթների վերաբերյալ իրենց առաջարկները, որոնք վերաբերում էին հասարակական կազմակերպությունների ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքին, կամավորների վերաբերյալ հոդվածին, դատարան դիմելու հնարավորությանը, ինչպես նաև հասարակական կազմակերպություններ ստեղծելու սահմանափակումներին:
Էլինար Վարդանյանը տեղեկացրել է, որ առաջարկները հանձնաժողովում քննարկվել են: Ըստ հանձնաժողովի նախագահի` հանձնաժողովի անդամների կարծիքով ևս մի շարք դրույթներ խնդրահարույց են և հստակեցման կարիք ունեն: Շնորհակալություն հայտնելով առաջարկների համար՝ Էլինար Վարդանյանը նշել է, որ պատրաստակամ են ևս մեկ անգամ քննարկելու՝ արդյունքում ունենալու համար այնպիսի փաթեթ, որն ընդունելի կլինի հասարակական կազմակերպությունների կողմից և կնպաստի նրանց գործունեությանը:

Meeting at the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs
According to RA National Assembly's release on March 25, 2016 Elinar Vardanyan, Chair of the National Assembly's Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs met with Sona Ayvazyan, Deputy Director and Heriknaz Tigranyan, Legal Adviser of Transparency International Anticorruption Center (TIAC) and Eszter Hartay, Legal Advisor of The European Center for Not-for-Profit Law.
In the course of the meeting the interlocutors touched upon the package of the RA Law on NGOs and the enclosed legislative amendments, presented their proposals in some provisions, which related to the right to being involved in the entrepreneurship activities of the NGOs, the article on volunteers, the possibility of applying to court, as well as the restrictions of creating NGOs.
Elinar Vardanyan informed the attendees that the proposals were debated in the Committee. According to the Committee Chair, in the Committee members' opinion a number of recommendations were controversial and need to be specified. Thanking the participants for proposals Elinar Vardanyan has noted that they are ready to once again discuss the matter to have a package as a result, which will be admissible by the NGOs and will promote their activities.