Մեկնարկում է «Ականատես» դիտորդական առաքելությունը
2021թ․ ԱԺ արտահերթ ընտրություններին ընդառաջ «Ականատես» նախաձեռնությունը մեկնարկում է դիտորդական առաքելություն, որի շրջանակներում նախատեսվում է դիտարկել ԱԺ ընտրությունների նախընտրական, քվեարկության օրվա և հետընտրական գործընթացները։
Նախընտրական փուլի դիտարկումը կիրականացվի ՀՀ ողջ տարածքում գործող 60 երկարաժամկետ դիտորդների կողմից, ովքեր այս պահից սկսած կհետևեն նախընտրական գործընթացների համապատասխանությանը ՀՀ օրենսդրությանը և միջազգային ստանդարտներին։
Քվեարկության օրվա դիտարկման համար կարճաժամկետ դիտորդների հավաքագրումը ընթացի մեջ է։ Նախաձեռնությունը հրավիրում է բոլոր անաչառ և չեզոք քաղաքացիներին միանալ դիտորդական խմբին: Դիտորդական առաքելությանը միանալու պահանջներին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ
Նախաձեռնությունն իր գործունեության ողջ ընթացքում հանդես կգա միջանկյալ և ամփոփիչ զեկույցներով և հայտարարություններով՝ հիմնված իր դիտարկումների վրա։
----
«Ականատես» դիտորդական առաքելության մասին
«Ականատես» դիտորդական առաքելությունը հիմնադրվել է 2018 թ.՝ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն», «Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբ» ՀԿ-ների, «Ռեստարտ» և «Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության» հիմնադրամների կողմից:
Առաքելության նպատակն է նպաստել ազատ և արդար ընտրությունների անցկացմանը, ընտրական գործընթացների օրինավորությանը, դրանց նկատմամբ հանրային վերահսկողության հաստատմանը, ինչպես նաև բարձրացնել ընտրական գործընթացների հանդեպ հանրային վստահության մակարդակը։
«Ականատեսը» գործում է անկախ՝ պահպանելով անկողմնակալության սկզբունքը և զերծ մնալով այնպիսի գործողություններից, որոնք կարող են մեկնաբանվել որպես աջակցություն, քարոզչություն կամ հակաքարոզչություն ընտրություններին մասնակցելու հայտ ներկայացնող որևէ կուսակցության/կուսակցությունների դաշինքի օգտին կամ դեմ:

The Launch of "Akanates" Observation Mission
Ahead of the parliamentary snap elections, the "Akanates" initiative is launching an observation mission, within the framework of which it is planned to observe the pre-election, election and post-election processes.
The observation of the pre-election stage will be carried out by 60 long-term observers operating in the whole territory of the Republic of Armenia, who from now on will monitor the compliance of the pre-election processes with the legislation of the Republic of Armenia and international standards.
The recruitment of short-term observers for the observation of the voting day is in progress. The initiative invites all impartial and neutral citizens to join the monitoring team. You can get acquainted with the requirements for joining the observation mission here
Throughout its activity, the initiative will come up with interim reports and announcements based on its observations.
The Akanates (Eyewitness) is a domestic, non-partisan observation initiative founded in 2018 by Transparency International Anticorruption Center, Journalists’ Club Asparez, “Restart” Scientific and Educational Foundation and Law Development and Protection Foundation.