Հայաստանի կողմից ԲԿԳ իրականացման գործընթացի մշտադիտարկման արդյունքները
Ս. թ. հոկտեմբերի 15-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը և գործընկերներ՝ Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանն ու Գյումրիի Ժուռնալիստների «Ասպարեզ» ակումբի խորհրդի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը ներկայացրել են իրենց իրականացրած մշտադիտարկման արդյունքները, Հայաստանի ձեռնարկած քայլերը ԲԿԳ պարտավորությունների ուղղությամբ, Հայաստանի 2014-2016 թթ. գործողությունների ծրագիրը, ինչպես նաև ՀԿ-ների պատրաստած այլընտրանքային գործողությունների ծրագիրը:
Ըստ Վարուժան Հոկտանյանի՝ Հայաստանը 2011 թ. նոյեմբերին պաշտոնապես միացել է Բաց կառավարման գործընկերության (ԲԿԳ) նախաձեռնությանը: 2012 թ. փետրվարին ստեղծվել է ԲԿԳ գործողությունների ծրագրի մշակման աշխատանքային խումբ և՛ քաղաքացիական հասարակության և՛ պետական մարմինների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: ՀՀ գործողությունների ծրագրի կիրարկումը պետք է սկսվեր 2012 թ. ապրիլին Բրազիլիայում գագաթաժողովին ընդունվելուց հետո: ԹԻՀԿ-ը ստանձնել է երկու պարտավորություններ՝ պետական գնումների համակարգի և հակակոռուպցիոն պարտավորությունների ուղղություններով ոչ թե այն բանի համար, որ կար կոորդինացված, աշխատանքային խմբի կողմից որոշված մեխանիզմ, այլ քանի որ դրանք մշտադիտարկում է իր ծրագրերով: ԹԻՀԿ ջանքերով այդ պարտավորությունները ներառվել են գործողությունների ծրագրում:
Ինչ վերաբերում է գնումների համակարգով ՀՀ ստանձնած պարտավորություններին՝ Հոկտանյանն ասել է, որ ֆորմալ առումով դրանք կատարվել են: Առկա է էլեկտրոնային գնումների համակարգ, բայց այն թերի է: ԹԻՀԿ ինտերնետային կայքում տեղադրված է 3 հրապարակում՝ էլեկտրոնային գնումների, մեկ անձից գնումների և բողոքարկման գործընթացի վերաբերյալ: Այսպիսով, էլեկտրոնային գնումները ֆորմալ առումով կան, բայց, դեռ խնդիր է, թե ինչպես է աշխատում համակարգը: Երկրորդ՝ գնումների համակարգի տարբեր մասնակիցների համար վերապատրաստման դասընթացներ իրականացվել են, խնդիր է, թե բովանդակության առումով որքանով արդյունավետ են եղել: Երրորդ՝ վարքագծի կանոններ. դա փոխարինվել է Հանրային ծառայության մասին ՀՀ օրենքի ընդունումով. նախարարությունների գնումների մասնագետները որպես հանրային ծառայողներ պետք է հետևեն էթիկայի կանոններին: Գնումների աջակցման կենտրոնին դա չի վերաբերում:
Ներկա դրությամբ եղել է աշխատանքային խմբի ընդամենը 1 աշխատանքային նիստ՝ քննարկվելու 2014-16 թթ. գործողությունների ծրագիրը, որով հարցերը չեն լուծվել: Այդ նիստին հրավիրվել էին տարբեր նախարարությունների ներկայացուցիչներ և ՀԿ-ներ, որոնց առաջարկները համարյա չեն ընդունվել: Ծրագիրը դեռևս չկա: Ուղղվածությունը էլեկտրոնային կառավարումն է: Իշխանությունները պատկերացնում են, որ կառավարությունը պետք է ընդլայնի էլեկտրոնային կառավարման գործածությունը Հայաստանում, և այն, ինչ, ըստ իրենց, դուրս է գտնվում այդ ոլորտից, երևի չարժե նույնիսկ ընդգրկել:
Բաց կառավարման մոդելը լիովին տեղավորվում է այն դեկլարացիայի մեջ, որը ընդունվել է Նյու Յորքում 2011 թ. սեպտեմբերի 20-ին այդ նախաձեռնության ստեղծման գլխավոր ասամբլեայի կողմից: Այնտեղ ընդգրկված է 4 հիմնարար սկզբունք, որոնց օրգանական միացումն է, որ տալիս է բաց կառավարում: Մեր պետությունը 4-ից հետևել է միայն մեկին՝ բացություն և հաշվետվողականություն ապահովելու նպատակով նոր տեխնոլոգիաների մատչելիության ավելացմանը: Էլեկտրոնային կառավարման գաղափարը այս սկզբունքի մեջ է: Բայց երեք այլ սկզբունքներ էլ կան, որոնք եթե չեն պահպանվում, իսկապես հարցականի տակ է դրվում բաց կառավարման կոնցեպցիան: Մի սկզբունքն է պետական մարմինների կողմից իրենց գործունեության վերաբերյալ տեղեկատվության մատչելիության ընդլայնումը: Հասարակությունը պետք է ավելի շատ իմանա, թե ինչ են անում պետական մարմինները: Երկրորդը քաղաքացիական մասնակցությանն աջակցելն է, այսինքն՝ պետական կառավարումը պետք է շատ ավելի մասնակցային լինի, որպեսզի իսկապես կիրառվի բաց կառավարման սկզբունքը: Եվ վերջապես, երրորդը պետական կառավարման համակարգի օրինավորության բարձրագույն ստանդարտների ապահովումն է: Այսինքն՝ այդ համակարգը պետք է բարեխիղճ, էթիկայի սկզբունքներին հետևող համակարգ լինի: Այնպես որ միայն մեկ սկզբունքով սահմանափակվելը շատ քիչ է:

On September 15, 2013 Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center and partners Ashot Melikyan, Chairman of Committee to Protect Freedom of Expression and Levon Barseghyan, Board Chairman of Journalists' Club "Asparez" of Gyumri presented the results of monitoring carried out by their organizations. They also reflected on the steps undertaken by Armenia to meet its OGP commitments, action plan for 2014-2016 by the Republic of Armenia, as well as alternative action plan developed by NGOs.
According to Varuzhan Hoktanyan Armenia officially joined the Open Government Partnership (OGP) initiative in November 2011. A working group to develop OGP Action Plan was set up in February 2012 comprised of both state institutions and civil society representatives. Upon adoption in Brazil Summit in April 2012, RA Action Plan was to take effect. TIAC undertook two commitments regarding public procurement system and anti-corruption obligations not due to a mechanism by a coordinated, defined working group but because it monitored them in the course of its projects. Those commitments were included in Actions Plan thanks to TIACs efforts.
As for Armenias commitments undertaken by procurement system Hoktanyan noted that they were formally implemented. Though electronic procurement system is operating, it is incomplete. TIAC posted three publications on its website on electronic procurements, single source procurement and appeals process. Thus, formally electronic procurement is existent but the way the system works is problematic. Second, trainings were held for various participants in procurement system. However the issue is effective they were from the point of view of their content. Third, codes of conduct were substituted considering adoption of RA Law on Public Service. In Ministries procurement specialists as public servants should apply rules of ethics. However, it does not refer to Procurement Support Center.
As of present, only one working group meeting was held so far to discuss 2014-16 Action Plan, which failed to settle issues. Representatives of various ministries and NGOs were invited to that meeting. The NGOs recommendations were practically not adopted. There is no project yet. It refers to electronic government. The authorities think that the government should extend the application of electronic government in Armenia and there was no need to include whatever was out of that sphere.
Open government model entirely complies with the declaration, which was adopted in New York on September 20, 2011 by General Assembly of the initiative. It includes four fundamental principles, the organic union of which comprises open government. RA government met only one principle out of the four - increase access to new technologies for openness and accountability. The idea of electronic government is implied in that principle. However, there are three more principles, which in case of failing to meet put the concept of open government into question. One principle is increase the availability of information about governmental activities. The public should be more informed on what the governments do. Second - support civic participation, i.e. state government should be more participatory for the principle of open government to be truly implemented. Finally, the third principle is implement the highest standards of professional integrity throughout our administrations. This implies that the system should be conscientious and meet ethics principles. Thus, it is wrong to be circumscribed by only one principle.