ԹԻՀԿ-ի դիմումի հիման վրա ոստիկանությունը քննում է պաշտոնի չարաշահման հարցը
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի կողմից ՀՀ գլխավոր դատախազություն ներկայացրած դիմումի հիման վրա ՀՀ Ոստիկանության Քննչական գլխավոր վարչության Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոնականի քննչական բաժնում նախախատրաստվում են նյութեր՝ Երևան քաղաքի կենտրոնի կառուցապատման և դրա հետևանքով պատմա-մշակութային հուշարձանների ոչնչացման գործընթացում Երևանի գլխավոր ճարտարապետ Նարեկ Սարգսյանի անմիջական ներգրավվածության պարագայում շահերի բախման և նրա կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու կամ իշխանազանցության դեպքերը բացահահայտելու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ Նարեկ Սարգսյանը, որպես Երևանի գլխավոր ճարտարապետ, պաշտոնավարել է 1999-2004թթ. և 2011-ից մինչ օրս զբաղեցնում է այդ պաշտոնը: Ն. Սարգսյանի օրոք և նրա անմիջական մասնակցությամբ սկիզբ է դրվել Երևանի կենտրոնի խոշորածավալ կառուցապատմանը, որի շինարարական-նախագծային աշխատանքներում ներգրավված է նրան պատկանող ««Նարեկ Սարգսյան» ճարտարապետական արվեստանոց» ՍՊ ընկերությունը: Մասնավորապես, նշված ըներությունն է նախագծել նաև Աբովյան փողոցի 3 հասցեում գտնվող Արտասահմանյան երկրների հետ մշակութային կապերի և համագործակցության հայկական ընկերակցության (ԱՕԿՍ) շենքի և դրան հարակից տարածքում կառուցվելիք հյուրանոցային համալիրը, ինչը նշանակում է, որ քանդման վտանգի տակ են հիշյալ շենքը և դրան հարակից տարածքը, որոնք ՀՀ կառավարության որոշմամբ համարվում են հանրապետական նշանակության հուշարձաններ:
Հարկ է նկատել, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը դեռևս 2005թ. հայտնաբերել է Երևան քաղաքում հուշարձանների ոչնչացման փաստերը, սակայն մինչ օրս որևէ մեկը ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով պատասխանատվության չի ենթարկել, մինչդեռ ՀՀ քրեական օրենսգիրքը սահմանում է պատասխանատվություն պատմության և մշակույթի հուշարձանները ոչնչացնելու կամ վնասելու համար:
2008-2011 թթ. Ն. Սարգսյանն, աշխատելով որպես ՀՀ գլխավոր ճարտարապետ, քաղաքաշինության նախարարի տեղակալ, համատեղել է իր պաշտոնն ու բիզնեսը և ներգրավվել արդեն իսկ կառուցված կամ կառուցապատման ընթացքում գտնվող մի քանի շենքերի նախագծային աշխատանքներում: Նույն գործելաոճը շարունակել է 2011-ից ի վեր՝ կրկին աշխատելով որպես Երևանի գլխավոր ճարտարապետ:
Երևանի գլխավոր ճարտարապետը հանդիսանում է հանրային ծառայող: Համաձայն «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 24-րդ հոդվածի՝ «Հանրային ծառայողը և բարձրաստիճան պաշտոնատար անձը չեն կարող անձամբ զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ»:
Վերոնշված փաստերի պարագայում ողջամիտ կասկածներ են ծագել Երևան քաղաքի գլխավոր ճարտարապես Նարեկ Սարգսյանի կողմից հովանավորչության դրսևորման և պաշտոնի հնարավոր չարաշահումների վերաբերյալ:

Police examine the issue of abuse of power based on TIAC application
Based on the application of Transparency International Anti-corruption Center filed to RA Prosecutor Generals Office, Yerevan City Department Central Division of General Department of Investigations of RA Police prepares materials. They refer to exposing conflict of interest situation and abuse of official authorities or misfeasance with regard to direct involvement of Narek Sargsyan, Chief Architect of Yerevan in Yerevan City Center construction that resulted in destruction of monuments of history and culture.
As a reminder, Narek Sargsyan was Chief Architect of Yerevan in 1999-2004 and from 2011 to present. Large-scale construction in Yerevans Center was launched when he was in office with his direct participation. Moreover, it was "Narek Sargsyan Architectural Studio" LLC that was involved in its construction-design work. In particular, that company designed the hotel complex to be built in the area of the Armenian Society for Cultural Relations and Cooperation with Foreign Countries (AOKS) in 3 Abovian Street and in its vicinity. It means that AOKS building and the area in its vicinity are under a threat to be demolished. By RA Government decision, they are considered as monuments of republican significance.
It should be noted that RA Prosecutor Generals Office discovered destruction of monuments of history and culture in Yerevan City still in 2005, however no one incurred liability in the manner prescribed by the Armenian legislation, whereas the Criminal Code of Armenia stipulates liability for destruction or damage of monuments of history and culture.
In 2008-2011 in his tenure of Chief Architect and Deputy Minister of Urban Development N. Sargsyan combined his office and business and was involved in design of a number of buildings that were constructed or were in the process of construction. He continued working in the same style since 2011 by working as Chief Architect of Yerevan yet again.
Chief Architect of Yerevan is considered to be public servant. According to article 24 of RA Law on Public Service, "Public servant and high ranking official shall not have the right to be personally engaged in entrepreneurial activity."
Given the above-mentioned facts there are reasonable doubts on manifestation of patronage and possible abuse of power.