Պատասխան Տարածքային կառավարման նախարարության հասարակայնություն հետ կապերի բաժնի հայտարարությանը
Կոռուպցիոն գործերի վերաբերյալ իրավապաշտպան կազմակերպությունների տեսակետները հիմնվում են քաղաքացիների կողմից ներկայացվող հաղորդումների, հաղորդմանն առնչվող անձանց արձագանքի և իրավապահ մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների վրա:
Տարածքային կառավարման նախարար, փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի դեպքն, ի թիվս այլոց, բացահայտվել է սփյուռքահայ ներդրող, «Վիզկոն» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Պավել Անդերսոնի կողմից, որը հանցագործության մասին հաղորդումը տվել է հեռարձակմամբ՝ արդեն իսկ գտնվելով ԱՄՆ-ում, որտեղ նա իրեն զգացել է ավելի ապահով և կարողացել է ներկայացնել իր կառուցապատման բիզնեսի պատմությունը: Հարկ է նշել, որ գործարարն իր հայտարարությունում ներկայացրել է փաստեր նաև այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասին՝ ներառելով միևնույն անիմացիոն հոլովակում նկարագրված՝ Երևանի նախկին քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի դեպքը:
Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինները որոշել են ընթացք չտալ Պավել Անդերսոնի կողմից ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդմանը՝ պատճառաբանելով, որ տեսանյութը չի կարող դիտվել որպես պատշաճ հաղորդում: Հաշվի առնելով իրավապահ մարմինների սովորական դարձած գործելաոճը՝ կոծկել և ընթացք չտալ բարձրաստիճան պաշտոնյաների ներգրավմամբ տեղ գտնող հանցագործություններին և տվյալ՝ փաստերով լի հաղորդման հետքերով ուսումնասիրություն կատարելու կամքի բացակայությունը՝ կարելի է հանգել միայն մեկ եզրակացության, որ իրավապահները խուսափել են Կենտրոնի կառուցապատման խոշոր կոռուպցիոն գործարքներին լրացուցիչ հանրային հնչեղություն տալու ռիսկից՝ դրանով նաև պաշտպանելով գործարքներում ներգրավված ներկա և նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյաներին:
Ի դեպ, կոռուպցիոն հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացրած սփյուռքահայ գործարարի դեմ նաև չեն ներկայացվել զրպարտության մեղադրանքով դատական հայցեր նրա կողմից հիշատակված անձանց, այդ թվում և Արմեն Գևորգյանի կողմից, ինչից կարելի է ենթադրել, որ նկարագրված դեպքերը համապատասխանում են իրականությանը: Հակառակ դեպքում, կարծում ենք, որ Պավել Անդերսոնի կողմից ներկայացված հանցագործության մասին հաղորդման մեջ մատնանշված պաշտոնատար անձինք պետք է հոգ տանեն իրենց վարկաբեկման մասին և դիմեն համապատասխան մարմիններին:

Human rights organizations standpoints on corruption cases are based on the reports filed by citizens, the peoples respond related to the report and the measures taken by law enforcement bodies.
Among others, the case of Armen Gevorgyan, Minister of Territorial Administration and Deputy Prime Minister of Armenia, was revealed by Diaspora Armenian investor Pavel Anderson, Founding Director of Vizkon Ltd., who reported the crime through broadcasting already from USA, where he felt more secure and was able to tell the story of his construction business. It should be mentioned that in his statement the businessman presented facts about other high ranking officials as well, including the case on Yervand Zakharyan, former Yerevan Mayor described in the same animation clip.
The law enforcement bodies of the Republic of Armenia chose not to take actions on crime report presented by Pavel Anderson, substantiating that the video cannot be considered as a proper crime report. Taking into account the law enforcement bodies commonplace behavior, indicating concealing and failure to take actions regarding crime reporting with high-ranking officials involvement and the given case - in view of lack of will to study the case full of facts, it can be inferred that the law enforcement officials avoided facing the risk of giving wide public resonance to big corruption transactions during construction of Yerevan city center, thus shielding the incumbent and former high-ranking officials involved in the transactions.
By the way, no claim was lodged against the Diaspora Armenian businessman who reported on corruption crime, including on defamation, by the people mentioned by him, including by Armen Gevorgyan, thus allowing to assume that the described cases corresponded to reality. Otherwise, we think that the officials mentioned in crime reporting by Pavel Anderson should have cared about being discredited and should have applied to corresponding bodies.