Փետրվարի 14-ին ԹԻ ՀԿ գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը Մեդիա կենտրոնում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ներկայացրեց 2013 թ. Հանրապետության Նախագահի ընտրությունների ընտրական թվերի էլեկտրոնային մոնիտորինգի նախնական արդյունքները: Ծրագիրն իրականացվում է Բաց հասարակության հիմնադրամներ ? Հայաստանի աջակցությամբ և նպատակ ունի ընտրական գործընթացը նկարագրող և օրենքով սահմանված մի շարք թվերի (օրինակ, ընտրողների թիվ, ընտրություններին մասնակցած ընտրողների թիվ, անճշտություններ և այլն) համադրման միջոցով վեր հանել ընտրությունների ժամանակ տեղ գտած հնարավոր խախտումները և հանդես գալ դրանց վերացմանն ուղղված առաջարկություններով:
Մոնիտորինգի այս փուլում վեր են հանվել ՀՀ մարզերի և Երևան քաղաքի մշտական բնակչության և 2013 թ. հունվարի 9-ից ՀՀ ոստիկանության կայքում տեղադրված ՀՀ ընտրողների ցուցակի ընտրողների թվերը, հասցեների թվերն ըստ նրանցում հաշվառված ընտրողների թվի, ոչ ստանդարտ հասցեներով կամ առանց հասցեների ընտրողների թիվը, այն ընտրողների թիվը, որոնց ծննդյան օր/ամսաթվերը չեն նշված, ինչպես նաև տարբեր տեղամասերում լրիվ համընկնող տվյալներով ընտրողների թիվը:
Վարուժան Հոկտանյանը տեղեկացրեց, որ համաձայն 2001 և 2011 թվականների մարդահամարների տվյալների, ՀՀ մշտական բնակչությունը նվազել է 194,157 մարդով: Միևնույն ժամանակ, համեմատելով 2003 և 2013 թվականների ընտրողների թվերը, արձանագրվել է ընտրողների թվի աճ 202,346-ով: Հանրապետությունով մեկ առկա է առանց հասցեի կամ առանց տան/շենքի և բնակարանի հասցեի 5,715 ընտրող: Եվ վերջապես, 49,843 ընտրողների մոտ բացակայում են ծննդյան օրվա և ամսվա տվյալները:
Վարուժան Հոկտանյանը նշեց, որ սրանք ընտրախախտումների մասին փաստեր չեն, բայց մտահոգություններ են առաջացնում, որ բազմակի քվեարկությունների հնարավորությունն է մեծանում: Միակ լուծումը, նրա համոզմամբ, ընտրություններից հետո քվեարկողների ցուցակները հրապարակելն է` հասկանալու ովքեր են իրականում եկել ընտրատեղամաս:
Ելնելով այս և քվեարկության օրը հավաքագրված տվյալներից (քվեարկության օրն ընտրողների մասնակցություն 3-ժամյա պարբերականությամբ, Ընտրական օրենսգրքով սահմանված անճշտությունների չափեր), ինչպես նաև ԹԻՀԿ-ի կողմից 2012 թ. խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ իրականացված նույն ուսումնասիրության տվյալների վերլուծությունից` ԹԻՀԿ-ը կներկայացնի իր առաջարկություններն` ուղղված հնարավոր խախտումները չեզոքացնելուն և ընտրություններն ավելի թափանցիկ և օրինական անցկացնելուն:

Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-corruption Center presented preliminary findings of electronic monitoring of 2013 presidential elections' voting numbers in Media Center on February 14, 2013. Assisted by Open Society Foundations - Armenia, the project aims to reveal possible violations through comparative analysis of some voting numbers describing election process and prescribed by law (for example, number of registered voters, number of voters who actually voted, inaccuracies, etc.), as well as come up with recommendations, aimed to eliminate those violations.
In the current stage of monitoring the following data was revealed: the number of permanent population in Armenia's marzes and in the city of Yerevan and the number of voters according to voters' list posted on RA Police website since January 9, 2013; the number of addresses in accordance with voters registered in them; the number of voters with non standard addresses or without any addresses, the number of voters whose birth (day/month) data are not missing, as well as the number of voters in different precincts with fully coinciding data.
Varuzhan Hoktanyan informed that according to 2001 and 2011 census data Armenia's permanent population was reduced by 194,157 people. Meanwhile, increase in the number of population by 202,346 was registered by comparing numbers of voters between 2003 and 2013. It was exposed that 10,773 addresses in voter lists had 10 and more voters registered; 5,715 voters were revealed countrywide without any address or with no mention of their houses/buildings and apartments. Finally, 49,843 voters' birthday and birth month data were missing.
Varuzhan Hoktanyan noted that though those were not facts on election violations, they raised concern on increase over multiple voting. He was of the opinion that the only solution was to publicize the voter's lists after elections in order to reveal the actual voters who came to the precinct.
In order to eliminate possible violations and to hold more transparent and legitimate elections TIAC will present its recommendations based on these and other data gathered on election day (data on voters' participation in election day informed every 3 hours, sizes of inaccuracies), as well as based on similar analysis of the data during 2012 parliamentary elections.