ՀԿ-ները կոչ են անում փոփոխություններ կատարել ՀՀ ընտրական օրենսգրքում
Ազատ և արդար ընտրությունները ժողովրդավարության հիմքն են, սակայն ինչպես Հայաստանի բնակչության, այնպես էլ միջազգային կազմակերպությունների ընկալմամբ, Հայաստանի իշխանությունները պարբերաբար ձախողում են ազատ և արդար ընտրությունների իրականացումը: Ընտրական համակարգի նկատմամբ վստահության բացակայությունն արտացոլված է 2012 թ. խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելության զեկույցում: Գելափ կազմակերպության` վերջերս հրապարակված սոցիոլոգիական հարցման տվյալներով Հայաստանում ընտրությունների ազնվությանը հավատում է հարցման ենթարկված տղամարդկանց և կանանց ոչ ավել քան 13 տոկոսը, ընդ որում, Հայաստանը ընտրությունների արդյունքներին թերահավատորեն վերաբերվող քաղաքացիների թվաքանակով 125 երկրների շարքում զբաղեցնում է վերջից երրորդ տեղը:
ԱՄՆ-ում գործող Policy Forum Armenia (PFA)-ի զեկույցի վերլուծությունները վեր են հանել ընտրակեղծիքների լայն տարածվածությունը Հայաստանում: Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի մոնիտորինգը բացահայտել է ընտրական թվերի և ընտրողների «ծայրահեղ ակտիվ» մասնակցության մասին հակասական տվյալների հազարավոր անհամապատասխանություններ: Այս ամենին զուգահեռ, հասարակության հավատը ընտրությունների նկատմամբ սասանում են վարչական ռեսուրսի համատարած չարաշահումը իշխանության ղեկը զբաղեցնող կուսակցության կողմից, այդ թվում` ընտրողների ահաբեկումն ու կաշառումը, ընտրացուցակների ուռճացումը երկրից բացակայող քաղաքացիների հաշվին ու նրանց անունների հնարավոր օգտագործման հետ կապված կասկածները, ինչպես նաև ընտրատեղամասերում ընտրական գործընթացների անօրինականությունների՝ սովորական դարձած անպատժելիության բազմաթիվ դեպքերը:
Հայաստանի մի խումբ հասարակական կազմակերպությունների` «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի», «Իրավունքի Եվրոպա միավորման», «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» կազմակերպության, «Իրավունքի գերակայություն» կազմակերպության և «Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի», հետազոտության և մոնիտորինգի արդյունքում բացահայտվել է, որ ազատ և արդար ընտրությունների անցկացումն ու լեգիտիմությունը հարցականի տակ դնող բազմաթիվ հիմնախնդիրներ պայմանավորված են հենց ՀՀ ընտրական օրենսգրքով: 2012 թ. նոյեմբերին վերոնշյալ ՀԿ-ները ՀՀ ազգային ժողով են ներկայացրել ՀՀ ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու վերաբերյալ առաջարկությունների փաթեթ, ինչը պատշաճ կերպով քննության չի առնվել: Իշխող կուսակցությունն ակնհայտորեն շահագրգիռ չէր վերանայելու հակասական օրենսդրությունը, ինչի մասին է վկայում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի հանձնարարականների կատարման թերացումը և ընդդիմադիր կուսակցությունների ներկայացրած առաջարկների դիտարկման նպատակով հրավիրված ազգային ժողովի նիստի վիժեցումը:
Որոշ պաշտոնյաների արդարացումը, թե միջազգային լավագույն փորձը չի խրախուսում ընտրական օրենսդրության փոփոխությունները ընտրություններին անմիջապես նախորդող ժամանակահատվածում, միանգամայն անտեղի է ընտրություններից հանրության համատարած հիասթափության պարագայում: Առաջարկվող փոփոխությունների մի մասը չէր խաթարի ընտրությունների անցկացումը, այլ հնարավորություն կընձեռեր ապահովելու քաղաքացիների ազատ կամարտահայտումը և կվերականգներ ընտրությունների նկատմամբ հանրային վստահությունը: Մինչդեռ, հասարակության համատարած անվստահության և անտարբերության, ինչպես նաև լուրջ քաղաքական մրցակցության բացակայության պարագայում հարցականի տակ է դրվում ոչ արժանահավատ ընտրական գործընթացների արդյունքում իշխանության եկած ցանկացած անձի լեգիտիմությունը:
Հաշվի առնելով այն, որ կարճ ժամանակ է մնացել բարձրացված մյուս խնդիրներին անդրադառնալու համար, ՀԿ-ներն այդուհանդերձ պնդում են, որ անհրաժեշտ է ձեռք առնել միջոցներ առնվազն փարատելու ընտրացուցակների չարաշահումների հետ կապված կասկածները: Ս. թ. հունվարի 11-ին ՀԿ-ները դարձյալ դիմել են ՀՀ ազգային ժողովում ներկայացված խմբակցություններին և որոշ պատգամավորների` կոչ անելով ցուցաբերել քաղաքական կամք և պատասխանատվություն իրենց ընտրողների առջև և հրավիրել արտահերթ նստաշրջան` ՀՀ ընտրական օրենսգրքում համապատասխան փոփոխություններ կատարելու նպատակով` հրապարակելու ստորագրված ընտրացուցակները:
ՀԿ-ների կողմից ներկայացվող առաջարկություները նախատեսում են կատարել փոփոխություններ ՀՀ ընտրական օրենսգրքի հոդված 11-ի 1-ին մասում (ապահովել ընտրողների ցուցակների հրապարակումը համապատասխան տեղամասերում և ինտերնետի միջոցով` ներառյալ գրանցումից դուրս եկածներինը և լրացուցիչ ցուցակները), հոդված 13-ում (կազմել և հրապարակել ցուցակներ և՛ իրենց նախկին հասցեից դուրս գրված, և՛ նոր հասցեում գրանցված ընտրողների համար), հոդված 31-ի 1-ին մասում (դիտորդների և լրատվամիջոցների համար ապահովել ընտրողների ստորագրած ցուցակների մատչելիությունը) և 33-րդ հոդվածի 1-ին մասում (վստահված անձանց համար ապահովել ընտրողների ստորագրած ցուցակների մատչելիությունը): Սույն միջոցառումները չեն պահանջում նախապատրաստական մեծածավալ աշխատանք և չեն կարող առաջացնել ցնցումներ ընտրական գործընթացներում: Դրանք ընդամենը պահանջում են քաղաքական կամքի դրսևորում՝ վերականգնելու ընտրական գործընթացների նկատմամբ խաթարված վստահությունը Հայաստանում:

NGOs urge to make amendments to the Electoral Code
Free and fair elections are the keystone of any democracy, however in the perception of population as well as international organizations the Armenian authorities have recurrently failed to hold such elections. Lack of trust of people in the electoral system is reflected in the OSCE/ODIHR Election Observation Mission Report on Parliamentary Elections 2012. A recent Gallop poll revealed that only up to 13% of men and women trust in the honesty of elections that places Armenia as one of the three lowest ranking countries among 125.
Policy Forum Armenia's analysis revealed widespread falsifications of electoral results. Transparency International Anticorruption Center's monitoring indicated thousands of discrepancies between electoral numbers and controversial figures of "active" participation. This picture of Armenian elections is further enriched with extensive abuse of administrative resources by the ruling political party, including intimidation and vote-buying, inflation of voter lists on behalf of Armenian citizens living abroad and their potential manipulation and the impunity of various electoral illegalities taking place in electoral precincts.
Research and monitoring of a group of Armenian NGOs, including Transparency International Anti-corruption Center, Europe in Law Association, Protection of Rights without Borders, Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor Office and Rule of Law, revealed that many problems related to the legitimacy and failure of holding free and fair elections are rooted in the Electoral Code. In November 2012, the mentioned NGOs submitted a proposal to the National Assembly to make amendments to the Electoral Code, however the proposed amendments were not duly taken into consideration. There was apparently no interest of the ruling party to change the controversial legal framework that is proved by the failure to follow recommendations of OSCE/ODIHR and the boycott of the National Assembly session to consider proposals of oppositional parties.
Justification of some officials on that international best experience does not encourage legal changes in the period immediately preceding elections was completely inappropriate given the current public frustration with the elections. Some of the proposed amendments would not distract the administration of elections, but would rather provide a chance to promote the expression of free will of citizens and restore the public trust in the electoral system. Meanwhile, in view of total public distrust and apathy as well as absence of serious political contest, the legitimacy of any person who comes to power in 2013 presidential elections will be called into question.
Considering that little time is left for addressing other issues, Armenian NGOs still urge to take measures at least to dispel suspicions regarding misuse of voter lists. On January 11, 2013 NGOs again appealed to the National Assembly factions and some MPs to demonstrate a political will and responsibility toward their voters and call for special session to make respective changes to the Electoral Code to publicize the signed voters' lists.
NGOs' proposal specifically suggests amendments to Electoral Code Articles 11 par. 1 (to mandate publicity of voter lists, including deregistration, and supplementary ones, in respective precincts and via internet), Article 13 (to develop and publicize a list of both types of voters ? those that deregister from their previous address and reregister at a new address), Article 31 par. 1 (to provide access to voter lists with signatures for observers and media representatives) and Article 31 par. 1 (to provide access to voter lists with signatures for proxies). These measures will not require much preparatory work and will not paralyze the electoral processes. They will merely require a political will to develop the public trust in the electoral system in Armenia.