Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի փոխտնօրեն Սոնա Այվազյանը 2012 թ. դեկտեմբերի 7-ին մասնակցել և ելույթ է ունեցել Հայաստանում հակակոռուպցիոն միջոցառումների շրջանակի մշակմանը նվիրված ԵՄ խորհրդատվական խմբի հրավիրած կլոր սեղանին, որի ընթացքում քաղաքացիական հասարակության, միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն ու պետական պաշտոնյաները քննարկել են ապագա ռազմավարությունների մշակման տարբերակներ: Նրանք փորձել են համաձայնության գալ այն հարցի շուրջ, թե Հայաստանն ինչպես կարող է առաջ շարժվել գալիք ամիսների և տարիների ընթացքում:
Կլոր սեղանի ընթացքում մասնակիցները քննարկել են կոռուպցիայի պատճառների վերլուծության, ռազմավարությունների ձևավորման և հակակոռուպցիոն շրջանակն ամրապնդելուն ուղղված միջոցառումների հետ կապված լավագույն գործելակերպեր: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել հակակոռուպցիոն շրջանակի և ռազմավարության մշակման գործում քաղաքացիական հասարակության ներգրավման հետ կապված ԵՄ հեռանկարներին:
ԵՄ փորձագետը ներկայացրել են դեռևս մշակման փուլում գտնվող խորհրդատվական փաստաթղթի ուրվագիծը: Այն ուսումնասիրում է Հայաստանի հակակոռուպցիոն ներկայիս շրջանակը և ներկայացնում հակակոռուպցիոն ռազմավարություններ մշակելու լավագույն գործելակերպեր: Փաստաթղթում վեր են հանվել այն խնդիրները, որոնք ուղեկցում են հակակոռուպցիոն ռազմավարությունների մշակման գործընթացներին, և դիտարկվում է հակակոռուպցիոն ռազմավարությունների կառուցվածքների միջազգային լավագույն փորձը, ինչպես նաև ավելի լայն քաղաքական համատեքստի կարևորությունը ռազմավարության մշակման գործընթացում: Փաստաթուղթը կներկայացվի 2013 թ. ընթացքում հրապարակային միջոցառման ժամանակ:
Կլոր սեղանին ելույթ են ունեցել նաև դեսպան ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Տրայան Հրիստեան, ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի ժամանակավոր Մշտական ներկայացուցիչ Պատրիս Կյող-Բիզոն, ՀՀ Նախագահի աշխատակազմից Գեորգի Կուտոյանը, Էթիկայի հանձնաժողովից և Հայաստանի երիտասարդ իրավաբանների ասոցիացիայից ներկայացուցիչներ:

Discussion to develop an anti-corruption strategy for Armenia
On 7 December 2012, Sona Ayvazyan, Deputy Director of Transparency International Anti-corruption Center attended and addressed a roundtable discussion dedicated to the development of the framework of anti-corruption actions in Armenia, hosted by the EU Advisory Group. Representatives of civil society, international organizations and state officials debated the options for developing future strategies and sought a consensus on how Armenia could proceed over the next months and years.
During the round table, participants discussed the best practices related to the analysis of the causes of corruption, strategy formulation and measures to strengthen the anti-corruption framework. They focused on the EU perspective on anti-corruption framework and civil society participation in the strategy formation.
The EU expert presented an outline of a future policy paper on a review of the current framework in Armenia, identifying best practices in developing an anti-corruption strategy. The policy paper set out issues on the development of anti-corruption strategies and looked at the international best practice concerning the design of anti-corruption strategies. Moreover, it would consider the importance of the wider political context during the development of a strategy. The paper would be presented during a public event in 2013.
Ambassador Traian Hristea, Head of the EU Delegation, Patrice Coeur-Bizot, UNDP Resident Representative ad interim, Georgi Kutoyan from Presidential Administration, representatives from Ethics Commission and Armenian Young Lawyers Association also addressed the discussion.