«Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի գոյությունը վտանգված է
Ս.թ. հոկտեմբերի 29-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի նախագահ Սոնա Այվազյանը մասնակցել է Էկոլոգիական հասարակական դաշինքի կազմակերպած աշխատանքային քննարկմանը և հադես է եկել ելույթով: Միջոցառումը նվիրված էր «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի կենտրոնական հատվածի կարգավիճակը իջեցնելու և արգելավայր հիմնելու խնդրին: Բնապահպան հասարակայնությունը խիստ մտահոգված է «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի գոյությանը սպառնացող խնդիրներով, որոնք ծագել են ՀՀ կառավարության կողմից 2007 թ. ընդունված մի շարք որոշումների արդյունքում:
ՀՀ կառավարության որոշմամբ (ՀՀ կառավարության 24.05.2007թ. N 673-Ն որոշում) «Գիլան» պետական արգելավայրի հիմնումից հետո 118 հա տարածքը 60 տարի ժամկետով հանձնվել է վարձակալության: Արգելավայրի տարածքում իրականացվում են լայնածավալ կառուցապատման աշխատանքներ: ՀՀ կառավարության որոշումներն ընդունվել են առանց համապատասխան գիտական հիմնավորման, առանց համաձայնեցնելու շահագրգիռ հասարակայնության հետ: Չնայած որ տարածքում առկա են պատմամշակութային հուշարձաններ, ՀՀ կառավարության որոշումները համաձայնեցված չեն նաև ՀՀ մշակույթի նախարարության հետ:
Անկախ փորձագետների և հասարակական կազմակերպությունների կարծիքով` նշված որոշումը հակասում է ՀՀ օրենսդրությանը, ինչպես նաև` միջազգային բնապահպանական կոնվենցիաներով ամրագրված սկզբունքներին ու պարտավորություններին:

The existence of Khosrov Forest State Reserve is at stake
Sona Ayvazyan, Chair of Transparency International Anti-corruption Center attended and addressed a workshop, organized by the Environmental Public Alliance on October 29, 2010. The event focused on the issue of lowering the status of the central part of Khosrov from a reserve to that of a wildlife national preserve. The environmentalists and eco-activists are concerned about the threats posed to Khosrov Forest State Reserve as a result of a number of decisions adopted in 2007 by the Armenian Government.
Soon after adopting a decision (RA Governmental decision No. 673-N of 24.05.2007) to create Gilan National Preserve, the government allowed 118 ha site to be leased for a period of sixty years. Large-scale construction is carried out in the area of the preserve. The government decisions were adopted without relevant scientific foundation and agreement with interested parties. Though there are historic-cultural monuments in the area, the government decisions are not even in compliance with the Ministry of Culture.
In the opinion of independent experts and NGOs the mentioned decision contradicts the Armenian legislation, as well as principles and obligations stipulated by international environmental conventions.