Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունների առջև ծառացած մարտահրավերները
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ-Լիտվայի համագործակցությամբ անց է կացրել սեմինար-քննարկում` արծարծելու Հայաստանի հասարակական կազմակերպությունների զարգացման հնարավորություններն ու ռիսկերը: Սեմինարը տեղի է ունեցել ս.թ. մարտի 31-ին Հայաստանի ՀԿ-ների մասնակցային կարողությունների զարգացում ծրագրի շրջանակում` Ժողովրդավարության զարգացման ազգային հիմնադրամի աջակցությամբ: Ելույթների արդյունքում աշխույժ բանավեճ է ծավալվել միջոցառմանը մասնակից տասնյակ ՀԿ-ների ներկայացուցիչների միջև:
Հանդես գալով բացման խոսքով` ԹԻՀԿ նախագահ Ամալյա Կոստանյանը ողջունել է մասնակիցներին: Ծրագրի ղեկավար, ԹԻՀԿ խորհրդի անդամ Սոնա Այվազյանն իր զեկուցման մեջ արտացոլել է Հայաստանում հասարակական կազմակերպությունների վերաբերյալ ուսումնասիրության արդյունքները: Զեկուցմանը հետևել են Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Լիտվան ներկայացնող Սերգեյ Մուրավյովի և Ագնե Կազլաուսկայտեի բանախոսությունները, ովքեր արծարծել են Լիտվայի և տարածաշրջանի լավագույն փորձը: Նրանք անդրադարձել են քաղաքացիական քարոզարշավների իրականացմանն ու առավել լայն հանրային աջակցությանը, սոցիալական մեդիայի օգտագործմանը արդյունավետ կառավարմանն ուղղված շահերի պաշտպանության նպատակով, ինչպես նաև ֆինանսների հայթայթման նորարարական եղանակներին:
ԹԻ-Լիտվայի գործադիր տնօրեն և ԹԻ խորհրդի անդամ Սերգեյ Մուրավյովն, ամփոփել է սեմինարը եզրափակիչ ելույթով:

Challenges for NGOs in Armenia
Transparency International Anti-corruption Center in cooperation with Transparency International Lithuania convened a workshop to discuss risks and opportunities for NGOs in Armenia. The workshop was held on March 31, 2010 within the framework of Boosting NGO Participatory Capacity in Armenia project with the assistance of The National Endowment for Democracy. The presentations stimulated robust exchange among dozens of NGO representatives participating in the event.
TIAC Chairwoman Amalia Kostanyan welcomed the audience with opening remarks. Project Director, TIAC Board Member Sona Ayvazyan delivered a keynote address by presenting findings of the study on NGO sector in Armenia. It was followed by presentations of Sergey Muravjov and Ange Kazlauskaite of Transparency International Lithuania who examined best practice from Lithuania and the region. They focused on organizing civic campaigns and gaining more public support, use of social media in good governance advocacy, as well as innovative ways to fundraise.
Sergey Muravjov, the Executive Director of TI Lithuania and TI Board Member summed up the workshop with closing remarks.