Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնն Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամի հետ համատեղ կազմակերպել էր վերապատրաստման դասընթաց Երևանի և մարզերի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների և մեդիա ներկայացուցիչների համար՝ նվիրված ընտրական գործընթացներում վարչական ռեսուրսների չարաշահման խնդիրներին։
Դասընթացի ընթացքում մասնակիցները ծանոթացել են վարչական ռեսուրսների չարաշահման հիմնական տեսակներին և դրսևորումներին ընտրական գործընթացներում, ուսումնասիրել են դրանց ճանաչման, կանխարգելման և արձագանքման մեխանիզմները՝ հիմնվելով Հայաստանի իրավական դաշտի և միջազգային սկզբունքների վրա։
Տեսական հատվածը ներառել է վարչական ռեսուրսների տեսակների, դրանց կիրառման հիմնական ձևերի, ինչպես նաև միջազգային չափանիշների և ազգային օրենսդրական կարգավորումների ներկայացում։ Գործնական հատվածի ընթացքում մասնակիցները մասնակցել են խմբային և գործնական աշխատանքների, որոնց շրջանակում վերլուծել են վարչական ռեսուրսների չարաշահման կոնկրետ դեպքեր, սովորել են տարբերակել վարչական ռեսուրսների չարաշահման ձևերը։
Դասընթացի ավարտին մասնակիցները ձեռք են բերել գործնական գիտելիքներ և հմտություններ վարչական ռեսուրսների չարաշահման դեպքերի ճանաչման, փաստագրման և մոնիթորինգի իրականացման, ինչպես նաև նման դեպքերին արձագանքելու արդյունավետ մեխանիզմների վերաբերյալ։
Դասընթացը ֆինանսավորվել է Միացյալ Թագավորության միջազգային զարգացման աջակցության շրջանակում Միացյալ Թագավորության կառավարության կողմից։

Transparency International Anticorruption Center, in cooperation with the Law Development and Protection Foundation, organized a capacity-building training for civil society organizations and media representatives from Yerevan and the regions, dedicated to the issue of misuse of administrative resources in electoral processes.
During the training, participants were introduced to the main types and manifestations of the misuse of administrative resources in electoral processes and explored mechanisms for identifying, preventing, and responding to such cases, based on Armenia’s legal framework and international principles.
The theoretical component covered the types of administrative resources, their main forms of application, as well as international standards and national legal regulations. The practical component included group and hands-on exercises, during which participants analyzed specific cases of misuse of administrative resources, learned to distinguish different forms of misuse․
By the end of the training, participants had acquired practical knowledge and skills related to identifying, documenting, and monitoring cases of misuse of administrative resources, as well as effective response mechanisms.
The training was funded by the Government of the United Kingdom under the UK International Development assistance.