Հրապարակվել է 2024թ․ Կոռուցիայի ընկալման համաթիվը (ԿԸՀ)
Բեռլին, 11 փետրվարի, 2025 թ. - Համաձայն Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ կազմակերպության կողմից այսօր հրապարակված 2024 թ. Կոռուպցիայի ընկալման համաթվի (ԿԸՀ)՝ կոռուպցիայի համաշխարհային մակարդակը շարունակում է մնալ անհանգստացնող բարձր, իսկ այն նվազեցնելու ջանքերը՝ գնալով թուլացող։ Զեկույցը բացահայտել է կոռուպցիայի անհանգստացնող մակարդակներ ամբողջ աշխարհում. երկրների ավելի քան երկու երրորդի ԿԸՀ արժեքները 0-ից (բացարձակապես կոռումպացված) 100 (բացարձակապես մաքուր) սանդղակի վրա 50 միավորից ցածր են։ Համաթվի համաշխարհային միջին ցուցանիշը մնացել է անփոփոխ՝ 43 միավոր, ինչն ընդգծում է կոռուպցիայի դեմ հրատապ գործողությունների անհրաժեշտությունը և ահազանգում կլիմայական արդյունավետ գործողությունների իրականացման գլոբալ որոշիչ խոչընդոտի մասին։
Ջերմաստիճանային նորանոր ռեկորդներով ուղեկցվող գլոբալ տաքացման և անոմալ եղանակային երևույթների, ժողովրդավարության քայքայման և կլիմայական գլոբալ առաջնորդության անկման պայմաններում աշխարհը կլիմայական ճգնաժամի դեմ իր պայքարում հայտնվել է փակուղում։ Կոռուպցիան այս պայքարը դարձնում է շատ ավելի դժվար, և միջազգային հանրությունը պետք է անդրադառնա կոռուպցիայի և կլիմայական ճգնաժամի միջև եղած կապին։
ԿԸՀ 2024-ի տվյալները ցույց են տալիս, որ միջազգային կլիմայական գործողություններում առավել ակտիվ ներգրավված երկրների մեծ մասը՝ ներառյալ կլիմայի փոփոխությունից խոցելի երկրները և միջազգային գագաթնաժողովները, մասնավորապես ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովը (COP) հյուրընկալող երկրներն ունեն ցածր և/կամ նվազող ԿԸՀ ցուցանիշներ։ Կոռուպցիան խոչընդոտում է կլիմայական արդյունավետ գործողություններին՝ սահմանափակելով հավակնոտ քաղաքականությունների որդեգրումը։ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլի վերջերս հրապարակված զեկույցն ընդգծում է նավթային և գազային ոլորտի լոբբիստների նշանակալի ազդեցությունը COP-ի նման միջոցառումներում, որն իր ազդեցությունն է ունենում նաև աշխարհի քաղաքական կենտրոնների վրա։

The 2024 Corruption Perceptions Index (CPI) has been published
Berlin, 11 February 2025 - Global corruption levels remain alarmingly high, with efforts to reduce them faltering, according to the 2024 Corruption Perceptions Index (CPI), released today by Transparency International. The report has exposed serious corruption levels across the globe, with more than two-thirds of countries scoring below 50 out of 100. The global average on the index has remained unchanged at 43, highlighting the need for urgent action against corruption and warning of a critical global obstacle to implementing successful climate action.
Against a backdrop of record-breaking global warming and extreme weather events, erosion of democracy and a decline in global climate leadership, the world has its back against the ropes in its fight against the climate crisis. Corruption is making that fight much harder, and the international community must address the link between corruption and the climate crisis.
The latest data shows that many of the countries most heavily involved in international climate action - including climate-vulnerable nations and hosts of international summits such as the United Nations Climate Change Conference (COP) - have low and/or declining CPI scores. Corruption is obstructing effective climate action by hindering the adoption of ambitious policies. A recent Transparency International report highlighted the significant influence of oil and gas lobbyists at events like COP, an activity that also affects political centres around the world.