Հայտարարություն մայիսի 27-ի ոստիկանության գործողությունների վերաբերյալ
2024թ մայիսի 27-ին բողոքի ակցիաների ժամանակ ՀՀ ոստիկանության ծառայողների կողմից հասարակական կարգի պահպանմանն ուղղված գործողություններն ուղեկցվել են մասնակիցներին զանգվածային բերման ենթարկելով, որոշ մասնակիցների նկատմամբ բռնություններով, միջոցների ոչ իրավաչափ կիրառման դեպքերով։ ՀՅԴ կուսակցության գրասենյակի մոտ բռնություններ են կիրառվել նաև ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորի նկատմամբ։
Հայտնի չէ՝ ինչ հիմնավորմամբ են ոստիկանության հատուկ ծառայության աշխատակիցները հայտնվել կուսակցության գրասենյակի մոտ, ինչ նպատակով և հասարակական կարգի պահպանման ինչ նկատառումներով, բայց հստակ է, որ ՀՀ ՆԳՆ-ն պարտավոր է բացատրել և հիմնավորել ոստիկանության մեծաքանակ աշխատակիցների այդտեղ գտնվելու և գործողություններ իրականացնելու նպատակները։
Վերստին, ինչպես նախկինում ենք արձանագրել, իրավապահ մարմինների աշխատակիցների արդեն սովորական դարձած վարքագիծը չի փոխվում․ շարունակվում են ոչ իրավաչափ և ոչ համաչափ ուժի կիրառման դեպքերը, ապօրինի բերման ենթարկելու և ազատության իրավունքի խախտումները հավաքների ազատության իրավունքի իրացման ժամանակ։ Ոստիկանության կողմից նման մեթոդների կիրառումը երկար ժամանակ համակարգի ներսում անպատժելիության քաղաքականության արդյունք է, որի հետևանքով բռնի ուժի կիրառումը դարձել է ոստիկանության հիմնական գործիքը։
Հավաքների ազատության իրավունքը և կարծիքի արտահայտման ազատության իրավունքը դասվում են մարդու հիմնարար իրավունքների շարքին: Յուրաքանչյուր ոք օրենքի սահմաններում ունի խաղաղ հավաքներ կազմակերպելու և դրանց մասնակցելու իրավունք, որոնք ժողովրդավարության անբաժանելի բաղադրիչներն են: Յուրաքանչյուր քաղաքացի իրավունք ունի խաղաղ՝ ոչ բռնի միջոցներով հայտնելու իր դիրքորոշումը՝ առանց ոստիկանական բռնություններից վախի։ Ցուցարարների կողմից հասարակական կարգի խախտման, ոչ պատշաճ և նույնիսկ սադրիչ գործողությունների դիմաց ոստիկանությունը լիազորված է գործել բացառապես օրենքի շրջանակներում։ Սրա նպատակն է հավաքից հեռացնել կոնկրետ անձանց և ապահովել հավաքի խաղաղ ընթացքը։ Ցուցարարների կողմից ոչ պատշաճ վարքը չի կարող որևէ կերպ արդարացնել ոստիկանության ծառայողների անօրինական գործողությունները։
Դատապարտում ենք իրավապահ մարմինների բռնարարքների յուրաքանչյուր դեպք, յուրաքանչյուր դրսևորում և պահանջում ենք ՀՀ իրավապահ մարմինների աշխատակիցներին գործել բացառապես օրինականության շրջանակներում, մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքի և ժողովրդավարական պետությունում հասարակական կարգի պահպանման սկզբունքներին համապատասխան։
Վերահաստատելով ոստիկանության համակարգում արմատական բարեփոխումներ իրականացնելու վերաբերյալ մեր նախկին պնդումները՝ պահանջում ենք
- ՀՀ Գլխավոր դատախազությունից և ՀՀ քննչական կոմիտեից մարդու իրավունքների խախտման, մարդկային արժանապատվությունը նսեմացնող, խոշտանգման և վատ վերաբերմունքի յուրաքանչյուր առերևույթ դեպքով իրականացնել անկախ և արդյունավետ քննություն և պատասխանատավության ենթարկել նման խախտումներ թույլ տված ոստիկանության աշխատակիցներին։ Անհրաժեշտ է ապահովել քննության թափանցիկությունը և հանրությանը պատշաճ իրազեկել ձեռնարկվող քայլերի մասին՝ բացառելու անպատժելիության ընկալումը հասարակության շրջանում։
- ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունից հարգել խաղաղ ցույցի մասնակիցների իրավունքները, զերծ մնալ բռնություններից, անհամաչափ ուժի գործադրումից և նրանց արժանապատվությունը նվաստացնող այլ գործողություններից, ապահովել ցանկացած խաղաղ բնույթ ունեցող հավաքի ընթացքը։ Նախարարությունը պարտավոր է ոստիկանության շարքերից անհապաղ հեռացնել այն ծառայողներին, որոնք չեն համապատասխանում այս չափանիշներին։
Հասարակական, քաղաքական առճակատման պայմաններում իրավիճակի հետագա լարվածության կանխման միջոց կարող է հանդիսանալ միմիայն իրավունքի գերակայության սկզբունքի, օրենքի առջև բոլորի հավասար պատասխանատվության սկզբունքի լիարժեք ապահովումը, ոչ թե մարդու իրավունքները խախտող գործողությունները, որոնք հանգեցնում են լարվածության, ատելության խոսույթի տարածման։
Ժողովրդավարական պետության չափանիշներին համապատասխան ոստիկանություն ունենալու հարցը մնում է օրակարգում առաջնային։

Statement Regarding Police Actions on May 27
On May 27, 2024, during the protests, the actions of the RA police aimed at maintaining public order were accompanied by the mass detention of participants, violence against some participants, and cases of unlawful use of measures. Violence was also used against a member of the RA National Assembly near the ARF party office.
The specific reasons, objectives, and considerations related to maintaining public order that prompted the officers from the police special unit to appear near the party office remain unclear. However, it is clear that the Ministry of Internal Affairs of Armenia is obliged to explain and justify the presence and actions of the large number of police officers there.
As previously noted, the habitual conduct of law enforcement officers remains unchanged: they continue to engage in unlawful and disproportionate use of force, illegal detentions, and violations of the right to liberty during the exercise of the right to freedom of assembly. The use of such methods by the police is the result of a longstanding policy of impunity within the system, leading to the use of violent force becoming the main tool of the police.
The rights to freedom of assembly and freedom of expression are recognized as fundamental human rights. Every individual is entitled to organize and participate in peaceful assemblies within the confines of the law, which are essential elements of democracy. Citizens have the right to peacefully express their views without fear of police violence. In response to violations of public order or improper or provocative actions by protesters, law enforcement officers are mandated to act strictly within the legal framework. The purpose of this measure is to remove particular individuals from the assembly and ensure the gathering proceeds peacefully. Improper behavior by protesters cannot in any way justify the unlawful actions of police officers.
We unequivocally condemn all instances and manifestations of violence by law enforcement agencies. We demand that the personnel of Armenia's law enforcement bodies act strictly within the bounds of the law, with respect for human rights, and in accordance with the principles of maintaining public order in a democratic state. Reaffirming our previous calls for radical reforms within the police system, we demand
- From the RA Prosecutor General's Office and the RA Investigative Committee: Conduct an independent and effective investigation into each apparent case of human rights violation, degrading treatment, torture, and ill-treatment, and hold the police officers who committed such violations accountable. It is essential to ensure the transparency of the investigation and to properly inform the public about the steps being taken to eliminate the perception of impunity in society.
- From the RA Ministry of Internal Affairs: Respect the rights of peaceful protesters, refrain from violence, disproportionate use of force, and other actions that degrade their dignity, and ensure the conduct of any peaceful assembly. The Ministry is obliged to immediately remove from the police ranks those officers who do not meet these standards.
In conditions of public and political confrontation, the only way to prevent further tensions is the strict adherence to the principles of the rule of law and equal accountability before the law for all. Actions that violate human rights and exacerbate tensions or propagate hate speech must be avoided.
Having a police force that meets the standards of a democratic state remains a top priority on the agenda.