Հայտարարություն 2023 թ․ Ադրբեջանի կողմից հայերի նկատմամբ էթնիկ ատելության դեպքերի վերաբերյալ
Ապրիլի 30-ին Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը գործընկերներ կազմակերպությունների՝ Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի, Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ի և Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամի հետ համատեղ զեկույց է ուղարկել Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակ (ԵԱՀԿ ԺՀՄԻԳ) ՝ ներկայացնելով 2023թ․ Ադրբեջանի կողմից հայերի նկատմամբ էթնիկ ատելության դեպքերը:
Ամեն տարի նոյեմբերի 16-ին ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԺՀՄԻԳ) հրապարակում է ատելության հանցագործության մասին իր զեկույցը, որը ճանաչվել է որպես ատելության հանցագործությունների վերաբերյալ ամենամեծ տվյալների բազան ամբողջ աշխարհում: Այս զեկույցն իրենից ներկայացնում է ատելության հանցագործությունների ընդարձակ ակնարկ, որոնք արձանագրվել են պետությունների, քաղաքացիական հասարակության, միջազգային կազմակերպությունների կողմից ԵԱՀԿ-ի 57 մասնակից պետություններում:
Զեկույցում քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածություննառաջնային է, քանի որ այն օգնում է բացահայտել պետությունների պաշտոնական հաշվետվություններում առկա անհամապատասխանությունները և ծառայում է որպես կարևոր գործիք պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների համար՝ բարելավելու ատելության հանցագործության դեմ ուղղված պայքարի քաղաքականությունը և աջակցելու զոհերին:
Հայաստանյան ՀԿ-երի կողմից ներկայացված զեկույցը ներկայացնում է Ադրբեջանի հայատյաց գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղի հայերի շրջափակման և զանգվածային տեղահանման, ինչպես նաև տարածաշրջանում հայկական մշակութային ժառանգության ոչնչացման վերաբերյալ: Բացի այդ, այն բացահայտում է ատելության քարոզչությունը և Ադրբեջանի տարածքային նկրտումները Հայաստանը դիտարկելով որպես Արևմտյան Ադրբեջան:

Report on Hate Incidents Targeting Ethnic Armenians by Azerbaijan in 2023
On April 30th, the Transparency International Anticorruption Center, in conjunction with partners including the Democracy Development Foundation, Helsinki Citizens' Assembly Vanadzor, "Protection of Rights Without Borders" NGO, and Law Development and Protection Foundation, submitted a report detailing hate incidents targeting ethnic Armenians by Azerbaijan in 2023.
Each year on November 16th, the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) releases its hate crime report, recognized as the largest dataset on hate crime globally. This report offers an extensive overview of hate crimes reported by states, civil society, international organizations across the OSCE's 57 participating States.
The involvement of civil society in reporting is paramount, as it helps identify discrepancies in official reporting and serves as a critical tool for states and international organizations to enhance policies addressing hate crime and supporting victims.
The report underscores Azerbaijan's xenophobic actions amid the blockade and mass displacement of ethnic Armenians from Nagorno-Karabakh, as well as the destruction of Armenian cultural heritage in the region. Additionally, it exposes the hate propaganda and irredentist claims promoted by Azerbaijan, which views Armenia as Western Azerbaijan.