ԹԻՀԿ-ը կրկին հարցեր ունի քաղաքապետարանին
ԹԻՀԿ-ը Երեւանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանին ուղղված դիմումով ըստ «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 9-րդ և 12-րդ հոդվածներով սահմանված կարգով եւ ժամկետներում՝ խնդրում է տրամադրել տեղեկություններ Երևանի 2023 թ․ սեպտեմբերի 17-ի ընտրություններով ձևավորված ավագանու անդամների մինչև օրս տեղի ունեցած նիստերին հաճախելիության պատկերը:
ԹԻՀԿ-ը նաև նշում է, որ տրամադրման ենթակա են ավագանու նիստերին ավագանու անդամների բացակայությունները հարգելի կամ անհարգելի գնահատելու չափանիշները, դրանց համապատասխանության գնահատման մեթոդը, անհրաժեշտ հիմնավորող փաստաթղթերի ցանկը:
Հիշեցնենք, որ Երեւանի ավագանու «Ազգային առաջընթաց» խմբակցություն հայտարարություն էր տարածել, ըստ որի ավագանու ՔՊ խմբակցությունը որոշել է Երեւանի ավագանուց հեռացնել ամենամեծ ընդդիմադիր խմբակցության՝ «Ազգային առաջընթացի» Հայկ Մարությանին եւ ավագանու ընդդիմադիր մի շարք այլ անդամների: Հիմնավորումն այն է, որ նրանք բացակայել են ավագանու նիստերից:

TIAC Seeks Clarification from Municipal Authorities
In a formal communication addressed to Mayor Tigran Avinyan of Yerevan, TIAC requests information regarding the activities of Yerevan in 2023, as mandated by Articles 9 and 12 of the RA Law on Freedom of Information. Specifically, TIAC seeks attendance records of City Council members, who were elected in the September 17 elections, at meetings convened thus far.
TIAC also emphasizes the necessity for clear criteria delineating what constitutes respectful versus disrespectful absences of council members, along with the methodology for assessing their adherence to attendance requirements and a comprehensive list of requisite supporting documentation.
It is pertinent to recall that the "National Progress" faction of the Yerevan City Council recently issued a statement regarding the expulsion of Hayk Marutyan, along with several other opposition members of the Council of Elders. This decision was purportedly made due to their non-attendance at council meetings.