ԹԻՀԿ «Հակակոռուպցիոն դպրոցը» կերտում է հակակոռուպցիոն պայքարի առաջնորդների նոր սերունդ
Նոյեմբերի 11-ին մեկնարկեց ԹԻՀԿ-ի թվով 6-րդ հակակոռուպցիոն դպրոցը։ Մասնակցության հայտ ներկայացրած 163 դիմորդներից ընտրվել են 27 լավագույնները։ Մասնակիցները 20-33 տարեկան ուսանողներ և տարբեր ոլորտների սկսնակ մասնագետներ են։
Հակակոռուպցիոն 6-րդ դպրոցի բացման արարողությանը մասնակիցներին ողջունեցին Հայաստանում Շվեդիայի միջազգային զարգացման համագործակցության գործակալության ղեկավար Կարոլինա Յոզիչը և գրող, Հայաստանի PEN կենտրոնի և ԹԻՀԿ խորհրդի նախագահ Արմեն Օհանյանը։ Տիկին Յոզիչը առանձնակիորեն կարևորեց կոռուպցիայի դեմ պայքարի դերը ժողովրդավարության ամրապնդման գործում՝ ևս մեկ անգամ վերահաստատելով, որ Շվեդիան հանձնառու է աջակցել Հայաստանին՝ հետագա ժողովրդավարական զարգացման և հակակոռուպցիոն բարեփոխումների խթանման գործում: Արմեն Օհանյանն անդրադարձ կատարեց ԹԻՀԿ-ի քսանամյա պատմությանը և պայքարին։ Իր խոսքում նա մասնակիցներին դիմեց որպես հակակոռուպցիոն պայքարի ապագա առաջնորդների, ովքեր պետք է նպաստեն հայկական փխրուն ժողովդրավարության ամրապնդմանը։
Միջոցառման պաշտոնական մեկնարկից հետո ԹԻՀԿ կրթական ծրագրերի ղեկավար Մարիամ Հովեյանը ներկայացրեց ԹԻՀԿ գործունեության ուղղությունները և հիմնական ծրագրերը, հակակոռուպցիոն կրթության և հատկապես երիտասարդների հետ աշխատանքի կարևորությունը։
Ուսուցանման ընթացքում մասնակիցները ձեռք կբերեն գիտելիքներ կոռուպցիայի, դրա պատճառների և տեսակների, քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական և այլ ոլորտներում առկա կոռուպցիոն ռիսկերի ու դրանց հետևանքների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի մեթոդների և այլ թեմաների մասին:
Բացի ոլորտային նրբություններից, մասնակիցներին հնարավորություն է ընձեռնվում ձեռք բերել այնպիսի կարևոր հմտություններ ինչպիսիք են քննադատական և վերլուծական մտածողությունը, առաջնորդության զարգացումը։

On November 11, TIAC's 6th anti-corruption school has been launched. TIAC's Anticorruption Education team has carefully selected 27 best candidates out of 163 applicants who applied this year. The age of the participants varies in the range of 20-33.
At the opening ceremony of the 6th anti-corruption school, Karolina Jozic, Head of Swedish development cooperation in Armenia and Armen Ohanyan, Chairman of the PEN Center of Armenia and the President of TIAC Board welcomed the participants.
Mrs. Jozic emphasized the role of the fight against corruption in strengthening democracy, once again reaffirming that Sweden is committed to support Armenia in further democratic development and promotion of anti-corruption reforms. Armen Ohanyan reflected on TIAC’s 20-year history and fight against corruption. In his speech, he addressed the participants as future leaders of the anti-corruption fight, who should contribute to the strengthening of the still fragile Armenian democracy.
After the official launch of the school, Mariam Hoveyan, the coordinator of TIAC educational projects presented the main directions and activities of the organization while highlighting the importance of anti-corruption education and especially work with young people.
During the training course, participants will thoroughly study about corruption, its causes and types, corruption risks in political, economic, social areas and their consequences, anti-corruption methods and other topics. Participants will as well gain knowledge on critical and analytical thinking and will develop leadership skills.