Համայնքների խոշորացման գործընթացը Գեղարքունիքի մարզում
Փետրվարի 25-ին Գավառ համայնքում կայացավ «Համայնքների խոշորացման գործընթացը Գեղարքունիքի մարզում, խոշորացման ընթացքը, փոփոխություններն ու խնդիրները» խորագրով մարզային քննարկումը, որն իրականացվում է «Մասնակցային ժողովրդավարությունը գործողության մեջ» ծրագրի շրջականկներում։
Քննարկման ընթացքում ներկայացվեցին և քննարկվեցին համայնքների խոշորացմանն առնչվող խնդիրները և դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկություններն ու գաղափարները։
Քննարկումը կազմակերպվել էր խոշորացման արդյունքում առաջացած փոփոխություններն ու դժվարությունները քննարկելու, համայնքային դերակատարների ակնկալիքներն ու մտահոգություննեը վերհանելու, առաջացած դժվարությունների լուծմանն ուղղված առաջարկություններ ձևակերպելու համար, որը կնպաստի խոշորացված համայնքի կառավարման գործընթացն արդյունավետ կազմակերպելուն։
Քննարկմանը ներկա էին Գեղարքունիքի մարզպետարանի, ՔՀԿ-ների, ՏԻՄ-երի, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ և ակտիվ քաղաքացիներ։

On February 25 a public discussion “The Municipal Amalgamation Process in Gegharkunik region: The process, changes and issues of Amalgamation” took place in Gavar in the framework of “Participatory democracy in action” project․
The event thoroughly addressed the issues and challenges of amalgamation process as well as discuss possible solutions and recommendations.
- Discussing the changes and difficulties resulting from amalgamation.
- Identifying expectations and concerns of community actors, formulating recommendations for effective organization of the amalgamated communities’ management process.
Representatives of Gegharkunik marz administration, CSOs, Local self-government bodies and active citizens were present at the discussion.