Ենթադրվում է, որ կոռուպցիան լրջորեն խոչընդոտում է օրենքների կիրառմանը` ասված է «Ֆրիդոմ Հաուս»-ի ամենամյա զեկույցում
«Ֆրիդոմ Հաուս» միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպության հունիսի 26-ին հրապարակված տարեկան զեկույցի համաձայն՝ քաղաքական իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների հարգման հարցում Հայաստանը դիտարկվել է որպես մասնակիորեն ազատ երկիր: «Կաշառակերությունն ու ընտանեվարությունը տարածված են կառավարության պաշտոնյաների շրջանում, որոնք հազվադեպ են դատական կարգով հետապնդվում կամ հեռացվում աշխատանքից` պաշտոնի չարաշահման պատճառով»,--ասված է զեկույցում:
Դատական համակարգը ենթարկվում է քաղաքական ճնշման գործադիր իշխանության կողմից և զգալի վնաս է կրում կոռուպցիայի պատճառով: Դատական համակարգը կոռումպացված լինելով` բացասաբար է ազդում գործարար մրցակցության վրա: Մասնավորեցման վաղ փուլերում արժանանալով արտոնյալ վերաբերմունքի` արդյունաբերության հիմնական ճյուղերը գտնվում են օլիգարխների և ազդեցիկ կլանների ձեռքերում:

"Corruption is believed to be a serious problem in law enforcement," reads Freedom House annual report
In the Freedom House 2007 report released on June 26, Armenia remains a partly free country in terms of its respect for political rights and civil liberties. "Bribery and nepotism are reported to be common among government bureaucrats, and government officials are rarely prosecuted or otherwise removed for abuse of office," says the report.
The judicial branch is subject to political pressure from the executive branch and suffers from considerable corruption. The Court system is corrupt and business competition is largely unfair. Key industries remain in the hands of oligarchs and influential clans who once received preferential treatment in the early stages of privatization.