Մեկնարկում է «ՔՀԿ չափիչ» ծրագրի նոր փուլը
«Ոչ առևտրային իրավունքի եվրոպական կենտրոնը» (ECNL) և նրա գործընկերները, այդ թվում՝՝ «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը» (ԹԻՀԿ), մեկնարկել են «ՔՀԿ չափիչ» ծրագրի երկրորդ փուլը, որը կտևի մինչև 2023 թվականի ավարտը։ Այս ծրագրի միջոցով մենք ուսումնասիրում ենք Արևելյան գործընկերության (ԱլԳ) երկրներում քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների (ՔՀԿ) գործունեության միջավայրը և ջատագովում դրա բարելավումը։
Ի՞նչ է ՔՀԿ չափիչը
ՔՀԿ չափիչը մի յուրահատուկ գործիք է, որը չափում է առկա իրավական կարգավորումները և պրակտիկան ԱլԳ տարածաշրջանի քաղաքացիական հասարակության վրա ազդող հիմնական ոլորտներում` սկսած միավորումների և հավաքների ազատությունից ու որոշումների կայացմանը մասնակցությունից մինչև ֆինանսավորման մատչելիությունն ու մասնավոր կյանքի իրավունքը: Հիմնվելով մի շարք չափորոշիչների և ցուցանիշների վրա՝ ՔՀԿ չափիչը գնահատում է երկրների օրենսդրության և գործնական միջավայրի համապատասխանությունը յուրաքանչյուր ոլորտում: ՔՀԿ չափիչի առավելությունը նրանում է, որ այն մշակվել է լայնածավալ խորհրդակցական և համագործակցային գործընթացի միջոցով, տեղացի կազմակերպությունների ջանքի արդյունք է և ընդգրկում է այն հարցերը, որոնք գործընկերները կարևորել են իրենց երկրի համատեքստում:
Ինչպե՞ս է օգտագործվում ՔՀԿ չափիչը
ՔՀԿ չափիչը տալիս է ամբողջական պատկեր, որն օգնում է հասկանալ համատեքստը և սահմանել գերակայությունները: Ծրագրի առաջին փուլի (2017-2020թթ.) զեկույցները թույլ են տվել գործընկերներին օրենսդրության անհրաժեշտ բարեփոխումների հստակ ծրագրեր կազմել: Զեկույցներում ձևակերպվել են քաղաքացիական հասարակության միջավայրի բարելավման ավելի քան 270 առաջարկություններ՝ հիմք դառնալով շահերի պաշտպանության հետագա գործողությունների համար, որոնցից շատերը գործընկերներն արդեն սկսել են իրականացնել: Քառամյա ծրագրի ընթացքում գործընկերները մասնակցել են շահերի պաշտպանության 20 գործընթացների, իսկ ECNL-ը տեխնիկական աջակցություն է ցուցաբերել 11 նախաձեռնությունների: Արդյունքում ՔՀԿ չափիչի կողմից հայտնաբերված խնդիրների հիման վրա ընդունվեցին կամ նախաձեռնվեցին ՔՀԿ-ների հետ կապված յոթ օրենք և քաղաքականություն:
Մասնավորապես, ԹԻՀԿ-ը ջատագովության քարոզարշավներ ու թեմատիկ քննարկումներ է իրականացրել «Կամավորական գործունեության ու կամավոր աշխատանքի մասին» օրենքի նախագծի, «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագծի, ՔՀԿ-ների պետական ֆինանսավորման ու հարկային դաշտի և պետական միջոցներից դրամաշնորհների հատկացման կարգի վերաբերյալ։ Բացի այդ, «ՔՀԿ չափիչի» զեկույցի հիման վրա ԹԻՀԿ-ն առաջարկել է հիմնադրամների տարեկան հաշվետվության պահանջներից հանել աշխատակիցների անունները ներկայացնելու դրույթը, ինչը ընդունվեց «Հիմնադրամների մասին» օրենքի փոփոխություններում:
Ի՞նչ է սպասվում ՔՀԿ չափիչի 2-րդ փուլում
Առաջիկա 3 տարիներին ECNL-ը և տեղական գործընկերները միասին կվերանայեն գործիքը և կներկայացնեն գնահատման մոդել, որը թույլ կտա ավելի զգայուն համեմատություն իրականացնել ոլորտների, երկրների և տարիների միջև:
Մենք նաև ընդլայնելու ենք ՔՀԿ-ի չափիչը՝ ներառելով նոր, արդիական դարձող թեմաներ, ինչպիսիք են արհեստական բանականության կամ թվային տեխնոլոգիաների օգտագործումը, որպեսզի գնահատենք դրանց ազդեցությունը ԱլԳ երկրների քաղաքացիական խմբերի վրա:
Վերջապես, մենք ձգտում ենք ավելի շատ կազմակերպություններ ներգրավել և իրավազորել ՔՀԿ-ների և ակտիվիստների ավելի լայն խմբի` ռազմավարություններ քննարկելու, ՔՀԿ չափիչի միջոցով մոնիտորինգ իրականացնելու և դրա բացահայտումները իրենց երկրներում ջատագովության նպատակով օգտագործելու համար:
Ծրագրի գործընկերները
«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» (Հայաստան), «Էմ-Ջի Քընսալթինգ» ՍՊԸ (Ադրբեջան), «Ժողովրդավարամետ ՀԿ-ների միավորում», «Քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտ» (Վրաստան), «Պրոմո-Լեքս» ասոցիացիա (Մոլդովա), «Անկախ քաղաքական հետազոտությունների ուկրաինական կենտրոն» (Ուկրաինա)

Launching new phase of the CSO Meter project
ECNL and its partners have just launched the second phase of the CSO Meter project running until the end of 2023, in which we monitor and advocate for the improvement of the environment in which civil society organizations (CSOs) operate in the Eastern Partnership (EaP) countries.
What is the CSO Meter?
The CSO Meter is a unique tool that measures law and practice in key areas that affect civil society in the EaP region, from freedom of association and assembly, through participation in decision-making to access to funding and right to privacy. Based on a set of standards and indicators, the CSO Meter then assesses the countries’ compliance under each area. The CSO Meter’s strength lies in the fact that it has been developed through a highly consultative and collaborative process and as such, is a result of a true local effort that covers issues that partners identified as relevant for their country contexts.
How is the CSO Meter used?
The CSO Meter provides a holistic picture that helps understand the context and identify priorities. The country reports from the first phase (2017-2020) have allowed partners to have a clear plan of progressive law reforms needed. The reports formulated over 270 recommendations for future advocacy to improve civic space, many of which partners have already started implementing. During the 4-year program partners engaged in 20 advocacy actions and ECNL provided technical assistance to 11 initiatives. As a result, 7 CSO laws and policies were adopted or initiated based on issues identified by the CSO Meter.
In particular, TIAC organised thematic discussions and initiated advocacy campaigns around the draft law “On Volunteering Activities and Volunteering Work”, draft amendments to the law “On Public Organisations”, CSO state funding and taxation issues, and state grant allocation procedure. Besides, based on the findings from CSO Meter Report, TIAC suggested to dismiss the names of the foundation staff from the annual report requirements, which was incorporated in the amendments to the law “On Foundations”.
What’s next in phase 2 of CSO Meter?
In the next 3 years, ECNL together with the country partners will update the tool and introduce a scoring model to allow for a more nuanced comparison between areas, countries and years.
We will also expand the CSO Meter so that it includes new emerging topics, such as the use of artificial intelligence or digital technologies, to assess their impact on civic groups in the countries.
Last but not least, we seek to reach out to more organisations and empower a broader group of CSOs and activists to exchange strategies, use the CSO Meter for monitoring and use its evidence for advocacy in their countries.