Հիմնադրամների ու հասարակական կազմակերպությունների վերաբերյալ օրենքներում փոփոխություններ են ընդունվել
2020 թվականի ապրիլի 24-ին ուժի մեջ մտան ՔՀԿ-ներին վերաբերող օրենսդրական փոփոխությունները։ Այս փոփոխությունները ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից ընդունվել են մարտի 25-ին և վերաբերում են հիմնադրամների ու հասարակական կազմակերպությունների (ՀԿ) հաշվետվողականության պահանջներին: Ի տարբերություն 2018 թվականին ներկայացված նախագծերի՝ ընդունված փոփոխությունները վտանգ չեն ներկայացնում դոնորների գաղտնիության իրավունքի տեսանկյունից և մշակվել են ՔՀԿ-ների հետ համագործակցության արդյունքում։ Միևնույն ժամանակ, հաշվետվությունների ներկայացման սահուն գործընթացն ապահովելու և հարակից ռիսկերը կանխելու նպատակով որոշակի քայլերի անհրաժեշտություն կա:
«Հասարակական կազմակերպությունների մասին» 2016 թվականի նոր օրենքում տարեկան հաշվետվության պահանջ էր սահմանվել այն կազմակերպությունների համար, որոնք հաշվետու տարվա ընթացքում օգտվել են հանրային միջոցներից: 2018 թվականի հոկտեմբերին ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեն (ՊԵԿ) մշակեց օրենսդրական փոփոխությունների մի նախագիծ, ըստ որի, անկախ ֆինանսավորման աղբյուրից, բոլոր հասարակական կազմակերպությունները պետք է տարեկան հաշվետվություններ ներկայացնեն՝ հիմնադրամների նման: Բացի այդ, նախագիծը նախատեսում էր կազմակերպության բոլոր դոնորների (իրավաբանական ու ֆիզիկական անձանց), ինչպես նաև կազմակերպության միջոցներից օգտված անդամների, կառավարման մարմիններում ընդգրկված անձանց, աշխատակիցների և կամավորների անունները ներկայացնելու պահանջ: «Հիմնադրամների մասին» օրենքում ևս առաջարկվեց ներառել դոնորների մասին հաշվետվության պահանջը: Ըստ ՊԵԿ-ի, այս փոփոխություններն անհրաժեշտ էին ՔՀԿ-ների թափանցիկությունը բարելավելու և նրանց գործունեության վերահսկողությունը ապահովելու համար՝ հնարավոր չարաշահումները կանխելու նպատակով:
ՔՀԿ-ները, այդ թվում՝ Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը, խստորեն քննադատեցին նախագիծը՝ նշելով, որ առաջարկվող պահանջները ՔՀԿ-ների համար անհիմն բեռ են հանդիսանում և խախտում են դոնորների, անդամների և աշխատողների անձնական տվյալների գաղտնիության իրավունքը: Մի շարք քննարկումներից հետո ՊԵԿ-ը նախաձեռնեց ՔՀԿ-ների և առնչվող պետական մարմինների ներկայացուցիչներից բաղկացած աշխատանքային խումբ` նախագծերը վերամշակելու նպատակով: ԹԻՀԿ-ը ևս մասնակցել է աշխատանքային խմբի աշխատանքներին և ներկայացրել հաշվետվողականության դրույթների այն առավելագույն ծավալը, որոնք ընդունելի կարող են լինել ՔՀԿ-ների հաշվետվողականության տեսանկյունից։
Արդյունքում 2019 թվականի օգոստոսին e-draft առցանց հարթակում 15-օրյա հանրային քննարկման համար տեղադրված «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» օրենքում փոփոխությունների նոր նախագիծը այլևս չէր ներառում դոնորների և կազմակերպության միջոցներից օգտված անձանց մասին անձնական տեղեկություններ բացահայտելու պահանջները, իսկ հաշվետվության բովանդակությունը սահմանափակվում էր միայն կազմակերպության ընդհանուր տվյալների, իրականացված ծրագրերի, տարեկան եկամուտների և ծախսերի ընդհանուր գումարի վերաբերյալ համառոտ տեղեկատվությամբ: Միաժամանակ հրապարակվեց նաև «Հիմնադրամների մասին» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը, որն այլևս չէր պարունակում դոնորների մասին տեղեկությունները բացահայտելու որևէ պահանջ, և նպատակ ուներ ավելի մատչելի դարձնել հիմնադրամների հաշվետվության հրապարակման գործընթացը: Մինչ օրս հիմնադրամները հաշվետվությունները ներկայացնում էին առցանց azdarar.am հարթակում՝ վճարովի հիմունքներով, մինչդեռ փոփոխությունները հնարավորություն կտան հաշվետվությունը հրապարակել անվճար` դրա համար նախատեսված հատուկ հարթակում: Բացի այդ, ԹԻՀԿ առաջարկով «Հիմնադրամների մասին» օրենքի փոփոխությունների նախագծում ևս մեկ փոփոխություն ներառվեց՝ հիմնադրամի միջոցներից օգտված աշխատակիցների անունների փոխարեն հաշվետվության մեջ նախատեսելով միայն աշխատակիցների քանակը։
«Հասարակական կազմակերպությունների մասին» օրենքում, բացի հաշվետվողականության հետ կապված դրույթներից, ԹԻՀԿ-ն առաջարկեց նաև ՀԿ-ներին դատարան դիմելու հնարավորություն տալ և հանրային միջոցներից ֆինանսավորման դեպքում աուդիտի բեռը դնել ֆինանսավորող կազմակերպության վրա։ Թեև այս առաջարկները չեն ընդունվել, ամփոփաթերթում նշվել է, որ դրանք հաշվի կառնվեն հետագա քննարկումներում։
2020 թվականի փետրվարին նախագծերն ընդգրկվեցին խորհրդարանի օրակարգում: Որոշ ՔՀԿ-ներ իրենց անհամաձայնությունն արտահայտեցին հաշվետվողականության նոր պահանջների հետ` մտավախություն ունենալով, որ պետությունը կարող է օգտագործել այս պահանջը ՔՀԿ գործունեությանը միջամտելու համար: Պետական կառույցներիներկայացուցիչները արձագանքեցին, որ հաշվետվության բովանդակությունը չի պարունակում որևէ գաղտնի կամ խնդրահարույց տեղեկատվություն և զուտ ՔՀԿ-ների գործունեության վերաբերյալ հանրությանը տեղեկատվություն տրամադրելու գործառույթ ունի:
2020 թվականի մարտի 25-ին Ազգային ժողովն ընդունեց ՀԿ-ների և հիմնադրամների օրենքների փոփոխությունները, իսկ ապրիլի 24-ին դրանք ուժի մեջ մտան: Ըստ ՀԿ-ների մասին փոփոխված օրենքի՝ հասարակական կազմակերպություններից պահանջվում է գործունեության տարեկան հաշվետվություն հրապարակել մինչև հաշվետու տարվան հաջորդող տարվա մայիսի 30-ը, ուստի ակնկալվում է, որ մինչև 2020 թվականի մայիսի 30-ը ՀԿ-ները պետք է հրապարակեն 2019 թվականի գործունեության հաշվետվությունները: Հաշվետվությունները ներկայացվելու են ՊԵԿ-ի էլեկտրոնային հաշվետվության համակարգի միջոցով, որտեղ յուրաքանչյուր կազմակերպություն կունենա իր անձնական էջը: Այն դեպքում, եթե կազմակերպություններն ունեն պաշտոնական կայք, հաշվետվությունները պետք է հասանելի լինեն նաև կայքում: Հիմնադրամները հաշվետվությունները պետք է ներկայացնեն մինչև հաշվետու տարվան հաջորդող հուլիսի 1-ը։
ՔՀԿ-ների մասնակցությունը վերանայված նախագծերի մշակման գործընթացում պետություն-ՔՀԿ համագործակցության հաջողված փորձի օրինակ կարելի է համարել: Վերանայված նախագիծը պահպանում է դոնորների և ՔՀԿ-ների շահագրգիռ անձանց անձնական տվյալների գաղտնիության իրավունքը, իսկ հաշվետվության կետերը ներառում են ՀԿ-ի տարեկան բյուջեի և գործունեության վերաբերյալ բավականին ընդհանրական տեղեկատվություն: Օրեսդրական այս փոփոխությունները հավասար մոտեցում են ապահովում հասարակական կազմակերպությունների և հիմնադրամների նկատմամբ՝ հաշվետվողականության պահանջների տեսանկյունից:
Օրենսդրական փոփոխությունները ներդնելու համար անհրաժեշտ է իրազեկման լայնածավալ արշավ ապահովել` ՔՀԿ-ներին փոփոխությունների մասին տեղեկացնելու համար: Որոշ ՔՀԿ-ներ, հատկապես փոքր և համայնքային կազմակերպությունները, ինչպես նաև այն կազմակերպությունները, որոնք չունեն հաշվապահական հաշվառման համակարգ, կարող են տեխնիկական աջակցության կարիք ունենալ հաշվետվությունը կազմելու հարցում: ՔՀԿ-ի կարողությունների զարգացման ոլորտում աշխատող մի շարք կազմակերպություններ ներկայումս քննարկում են, թե ինչ քայլեր կարելի է ձեռնարկել ՔՀԿ-ների համար հաշվետվողականության գործընթացը հեշտացնելու համար:
Ակնկալվում է, որ այս օրենսդրական փոփոխություններն ու հրապարակային հաշվետվությունների համակարգի ներդրումը կխթանի հասարակական կազմակերպությունների թափանցիկությունը ու հանրային հաշվետվողականության բարելավումը, ինչն իր հերթին, կնպաստի նրանց նկատմամբ հանրության վստահության մակարդակի բարձրացմանը։

Amendments to CSO legislation are adopted
On 24 April 2020, CSO legislation amendments entered into force. These amendments were adopted by the Armenian parliament on March 25 and address reporting requirements of public organisations and foundations. In contrast to the drafts presented in 2018, the amendments do not pose a risk to the right of privacy of donors and were developed in collaboration with CSOs. At the same time, a number of issues have yet to be solved to ensure smooth reporting process and prevent any related risks.
The 2016 law on public organisations introduced annual reporting requirements for organisations that have used public resources through the reporting year. In October 2018, the State Revenue Committee of Armenia (SRC) developed draft amendments to the law requiring all public organisations to report on an annual basis, in the same way as other type of CSOs – foundations do. In addition, the draft amendments included a requirement to disclose the names of all donors contributed to the organisation, as well as names of organisations’ members, persons included in the governing bodies, staff and volunteers in case they have used organisation resources. Amendments to the law on foundations were also proposed to include the requirement of reporting on donors. Authorities argued that these amendments were needed to improve CSO transparency and oversight of their activities to prevent possible abuses.
Along with other CSOs, Transparency International Anticorruption Center (TIAC) heavily criticised the draft, considering the proposed requirements as an unreasonable burden for CSOs and a violation of the right to privacy for CSO donors, members and staff. Following a number of discussions, SRC set up a working group of CSOs and relevant governmental agencies to finalise the drafts. TIAC participated in the activities of the working group and presented its proposal of the possible list of reporting items that could be acceptable to CSOs.
The new draft amendments to the law “On Public Organisations”, posted on e-draft online platform for public discussion in August 2019, did not include the requirements to disclose personal information on donors and beneficiaries, and reduced the reporting items to general information on implemented projects, total annual income and expenses. In addition, the draft amendments to the law “On Foundations” were also published: these did not include any requirement on disclosing donor information anymore, and aimed to facilitate the reporting procedure for foundations. Up to present, foundations have been publishing the reports online on paid basis, while the amendments will allow them to publish reports free of charge on a special reporting platform. Based on TIAC’s recommendations, the draft amendments to the law “On Foundations” was further revised to include reporting on the total number of employees instead of the names of employees who benefited from the assets of the foundation.
As to the law “On Public Organisations”, apart from the suggestions on the reporting items, TIAC also proposed to provide possibility of public organisations to present collective interests in court, as well as to place the auditing responsibility on the donor in case of getting funding from public resources. These proposals were not incorporated in the draft; however, the authorities responded that they will be addressed in further discussions.
Both drafts were included on the parliament’s agenda in February 2020. Several CSOs expressed their disagreement with reporting requirements, alarming that the state can use this requirement to intervene in CSO activities. The state representatives responded that the content of the report does not include any private information and serves as a source of information on general CSO activities for the public.
The amendments to the laws on public organisations and foundations were adopted by the Armenian parliament on March 25 and entered into force on April 24. According to the law, public organisations are required to publish an annual activity report by May 30 of the year following the reporting year, thus, it is expected that they will have to report on 2019 activities by May 30, 2020. The reports are to be submitted via Electronic Reporting System of the SRC, where each organisation will be able to open its personal page. In case organisations have an official website, it is required that the reports are available on the website as well. Foundations are required to report by July 1 of the year following the reporting year.
Involvement of CSOs in development of the updated drafts was an example of successful state-CSO cooperation experience. The revised draft does not intervene with the right to privacy for donors and CSO stakeholders, while the reporting articles include very general information on CSO annual budget and activities. The legislative amendments provide equal treatment in terms of the reporting requirements towards public organisations and foundations.
At the same time, it is important to ensure large awareness-raising campaign to inform CSOs on the amendments. Some CSOs, especially small and grassroots organisations, and organisations that do not have any accounting system, might need technical assistance in filling in the report. Organisations focused on CSO capacity building already discuss some steps that could be taken to facilitate the reporting process for CSOs.
It is expected that the legislative amendments and introduction of the public reporting system will improve the transparency and public accountability of public organisations, thus contributing to the increased level of public trust.