Ներկայացվել է իրական սեփականատերերի բացահայտման ուղղությամբ Հայաստանում առկա առաջընթացը
Հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ կառավարության, Բաց կառավարման գործընկերության (ԲԿԳ) քարտուղարության, «Բաց սեփականություն» նախաձեռնության և «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» (ԹԻՀԿ) ՀԿ-ի համատեղ ջանքերով կազմակերպվել է իրական սեփականատերերի թափանցիկության թեմայով աշխատաժողով ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) աջակցությամբ իրականացվող «Պահանջատեր հասարակություն՝ հանուն պատասխանատու կառավարման» ծրագրի շրջանակում:
Աշխատաժողովի նպատակն էր ներկայացնել իրական սեփականատերերի բացահայտման ուղղությամբ Հայաստանում առկա առաջընթացը և շահագրգիռ կողմերի հետ քննարկել առկա խնդիրները` ապագայում դրանց լուծում տալու ուղղությամբ: ԲԿԳ-ից և «Բաց սեփականություն» նախաձեռնությունից քննարկմանը ներկա միջազգային հյուրերը ներկայացրել են աշխարհի փորձը և իրենց աջակցությունն են տրամադրել Հայաստանի կառավարությանը` այդ գործընթացն առաջ տանելու նպատակով: Միջոցառմանը մասնակցել են ՀՀ կառավարության, հասարակական կազմակերպությունների, միջազգային կառույցների և ԶԼՄ-ների հինգ տասնյակից ավելի ներկայացուցիչներ:
Ներկաներին ողջունել և աշխատաժողովը բացել է ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Սոնա Այվազյանը: Նա ներկայացրել է կոռուպցիայի հասցրած գլոբալ վնասներն` ի դեմս անանուն ընկերությունների, որոնց լուծումը կարող են լինել իրական սեփականատերերին բացահայտելուն միտված աշխարհում ընթացող գործընթացները և միջազգային առաջատար կառույցների, այդ թվում` Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ գլոբալ շարժման կողմից ձեռնարկվող միջոցառումները: «Հայաստանն առաջատարներից է, որը ԲԿԳ 4-րդ ծրագրում ներառել է իրական սեփականատերերի բաց հանրային գրանցամատյանի ներդրումը: 2020թ. վերջում գրանցամատյանը բաց պետք է լինի հանրության համար: Հայաստանն արդեն իսկ սկսել էր այդ գործընթացը` 2017թ. դարձել է ԱՃԹՆ անդամ և 2016թ. իրական սեփականատերերի բացահայտման պահանջն ամրագրվել է որպես ԱՃԹՆ ստանդարտ: Ուրախ եմ, որ ՀՀ գործընկերները ինչպես հեղափոխությունից առաջ, այնպես էլ հետո առաջ են մղել այս օրակարգը», - նշել է Ս. Այվազյանը:
Բացման խոսքում ՀՀ արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը կարևորել է միջոցառումը, նշելով, որ հատկապես վերջին տարիներին աշխարհի տարբեր երկրների կառավարությունները գիտակցում են, որ հարկերից խուսափելու, փողերի լվացման և կոռուպցիոն հանցագործությունների դեմ արդյունավետ պայքարի միջոցներից մեկը իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տեղեկության հասանելիությունն է: «Հայաստանի իշխանությունն այսօր, ավելի քան երբևէ հավատարիմ է ԲԿԳ գործողությունների ծրագրով նախատեսված պարտավորություններին և պատրաստ է աշխատանքներ իրականացնել իրական սեփականատերերի մասին տեղեկության բացահայտման ուղղությամբ»,- ասել է նախարարը:
ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության հայաստանյան առաքելության տնօրեն Դեբորա Գրիզերն իր ելույթում նշել է, որ ՀՀ-ում ԱՄՆ ՄԶԳ-ն աջակցում է ԲԿԳ նախաձեռնությանը 2011թ. մեկնարկից ի վեր, մասնավորապես սատարելով ՀՀ կառավարությանը` միանալու ԱՃԹՆ-ին, հնարավորություն տալով Հայաստանին հավատարիմ լինել իրական սեփականատերերի թափանցիկության չափանիշներին հանքարդյունաբերության ոլորտում: «ԹԻՀԿ-ի հետ գործընկերությամբ կշարունակենք քաղաքացիական հասարակությանը ներգրավել այս ջանքերում»,- ավելացրել է Գրիզերը, նշելով, որ ԹԻՀԿ-ի գործընկերությամբ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն հարթակ է ստեղծում համագործակցելու «Բաց սեփականության» հետ, որը, նա հուսով է, որ «հնավորություն կտա ավելի թափանցիկ միջավայր ստեղծելու և ավելացնելու ներդրումները», - եզրափակել է առաքելության տնօրենը:
Բաց կառավարության գործընկերության (ԲԿԳ) գլխավոր գործադիր տնօրեն Սանջայ Պրադհանը, ողջունելով Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական փոփոխությունները, անդրադարձել է ԲԿԳ անկախ հաշվետվողական մեխանիզմին: Նա նշել է նաև, որ գրանցամատյանի ներդրմամբ Հայաստանը կարող է տարածաշրջանային և գլոբալ առաջատարի դեր ստանձնել այս ոլորտում` ընդլայնելով շրջանակը, ներառելով ոչ միայն արդյունահանող ճյուղերի, այլև լրատվամիջոցների իրական սեփականատերերին: Սանջայ Պրադհանը նաև շեշտել է, որ իրական սեփականատերերի բացահայտման գործընթացը նպաստում է Կառավարության նկատմամբ քաղաքացիների վստահության բարձրացմանն ու կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարին: Այն «խաղացողների» համար հավասար միջավայր և նոր ներդրումների հնարավորություն է ստեղծում` վստահեցրել է ԲԿԳ գլխավոր գործադիր տնօրենը:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Lիանա Ղալթաղչյանն իր խոսքում նշել է, որ Հայաստանը ԲԿԳ շրջանակում 14 կառավարությունների հետ միասին միացել է «Բաց սեփականատերեր առաջնորդների» թիմին՝ ձևավորելու «Գլոբալ իրական սեփականատերերի» բացահայտման հարթակ: Նրա խոսքով՝ սկսելով մետաղական հանքերի իրական սեփականատերերի բացահայտումից, կառավարությունը փուլ առ փուլ ընդլայնելու է տարբեր ոլորտներում գործունեություն ծավալող պետական գրանցում ստացած իրավաբանական անձանց իրական սեփականատերերի բացահայտման և նրանց վերաբերյալ տեղեկությունների ընդհանուր և հանրամատչելի հարթակի ներդրման գործընթացը՝ ապահովելով իրական սեփականատերերի վերաբերյալ տվյալների հրապարակայնությունը։
«Բաց սեփականության» նախաձեռնության ծրագրի գործադիր տնօրեն Թոմ Թաունսենդը նշել է, որ «Բաց սեփականություն»-ն աջակցում է կառավարություններին, քաղաքացիական հասարակությանը և մասնավոր հատվածին իրականացնելու իրական սեփականատերերի բացահայտելուն ուղղված բարեփոխումներ: «Բաց սեփականության» Հայաստանի կառավարությանը բարձրորակ աջակցություն տրամադրելու նպատակով ստորագրելիք փոխըմբռնման հուշագիրը կօգնի Հայաստանին հաղթահարել տեխնիկական մարտահրավերներն ու հնարավորություն կտա իրականացնել բարեփոխումը:
Աշխատաժողովի շրջանակում համագործակցությունը խթանելու նպատակով ՀՀ արդարադատության նախարարության և «Բաց սեփականություն» նախաձեռնության միջև Ռուստամ Բադասյանի և Թոմ Թաունսենդի կողմից ստորագրվել է իրական սեփականատերերի թափանցիկությունն ապահովելուն ուղղված աջակցություն ցուցաբերելու վերաբերյալ փոխըմբռնման հուշագիր:
ԲԿԳ-Հայաստանի և ԱՃԹՆ Հայաստանի` իրական սեփականատերերի թափանցիկության ուղղությամբ Հայաստանում գրանցված առաջընթացը ներկայացրել են համապատասխանաբար` ՀՀ կառավարության աշխատակազմից ԲԿԳ Աշխատանքային խմբի քարտուղար Լիլյա Աֆրիկյանը, ԱՃԹՆ-ի քարտուղարության ղեկավար Լուսինե Թովմասյանը և Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Լիլjա Շուշանյանը: Հայաստանի հակակոռուպցիոն ռազմավարության և իրական սեփականատերերի ճանապարհային քարտեզի մշակման ուղղությամբ Հայաստանում գրանցված առաջընթացին է անդրադարձել ՀՀ արդարադատության նախարարության խորհրդական Անի Վարդերեսյանը:
Իրական սեփականատերերի թափանցիկության ապահովմանը միտված տվյալների հավաքագրումը և միջազգային փորձը ներկայացրել է «Բաց սեփականություն» նախաձեռնության ծրագրերի և քաղաքականության ավագ կառավարիչ Լուիս Ռասսել-Պրիվատան: Իսկ բաց սեփականության համապարփակ իրականացման կարևորությունը բոլոր ոլորտներում թեմային է անդրադարձել Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի նախագահ Շուշան Դոյդոյանը:
Այնուհետև ծավալվել է քննարկում բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ, առաջարկելով, որ հանքարդյունաբերության ոլորտին առնչվող օրենսդրական կարգավորումները օրինակ հանդիսանան այլ ոլորտներում ևս մշակելու իրական սեփականատերերի թափանցիկությանն ուղղված համապատասխան օրենսդրություն:

Progress on beneficial ownership transparency in Armenia was presented
On October 29, 2019 Beneficial Ownership Transparency Workshop was held in Yerevan, hosted jointly by Open Government Partnership Secretariat of the Government of Armenia, OpenOwnership and Transparency International Anticorruption Center (TIAC) within the framework of USAID funded “Engaged Citizenry for Responsible Governance” project.
The workshop aimed to present the progress made on beneficial ownership transparency in Armenia and to discuss the current problems with the stakeholders in order to tackle them in the future. The international guests from OGP and OpenOwnership shared world’s best practice in support of the Armenian government in order to facilitate the process. The event brought together over fifty representatives from government, international and non-governmental organizations and mass media outlets.
Sona Ayvazyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center welcomed the audience with opening remarks. She focused on global damage of corruption caused by anonymous companies and the measures in disclosing beneficial owners as a solution to the problem taken by international organizations, including Transparency International global movement. “Armenia was among the first countries that introduced open and public beneficial ownerships' register in its fourth OGP Action Plan for 2018-2020 years. The register should be publicly available by the end of 2020. Armenia has already begun that process by making the identification of beneficial owners a requirement of the EITI Standard.in 2016, and its EITI candidature application was approved in 2017. I am glad that the Armenian partners have moved this agenda forward both before and after the revolution,” mentioned Sona Ayvazyan.
In his speech Rustam Badasyan, Minister of Justice of Armenia, highlighted the event, noting that in recent years several governments across the globe acknowledged the need for easy access to information on beneficial ownership in fight against tax evasion, money laundering and corruption crimes. “The Armenian authorities today, more than ever, are committed to carry out the obligations assumed under the OGP action plan and stand ready to endeavor towards disclosing information about beneficial owners,” Rustam Badasyan said.
In her opening remarks USAID Armenia Mission Director Deborah Grieser said that USAID supports OGP initiative since its launch in 2011, in particular, the Armenian government to join EITI. "The plan to launch an open data register of real owners is a clear sign of Armenia’s continuous commitment to enabling beneficial ownership transparency, and USAID commends this ambitious goal. We see this commitment as an important element of the government’s efforts to fight corruption," said Deborah Grieser. "We will continue to engage civil society in these efforts," added Deborah Grieser, noting that, in partnership with TIAC, USAID created a platform for cooperation with OpenOwnership, which she hoped would provide a more transparent environment and increased investment,” concluded the Mission Director.
Welcoming democratic processes in Armenia, Sanjay Pradhan, Chief Executive Officer of Open Government Partnership (OGP), addressed OGP Independent Reporting Mechanism. He also noted that by establishing a public beneficial ownership register, Armenia might assume the role of regional and global leader in this sphere and could further strengthen beneficial ownership transparency by establishing mechanisms for mandatory inclusion of a larger scope of companies in the beneficial ownership registry apart from beneficial owners of extractive industries. In particular, the government could mandate disclosure of media company ownership. Sanjay Pradhan also emphasized that beneficial owners’ disclosure process would contribute to enhancing citizens’ trust in Government and effective fight against corruption. It would create a level playing field for new players and an opportunity for new investments, concluded OGP CEO.
In her speech Liana Ghaltaghchyan, Deputy Chief of Prime Minister’s Staff noted that Armenia within the OGP framework, along with 14 other countries, joined the Beneficial Ownership Leadership Group, a newly formed coalition of governments that is committed to advancing progress towards open beneficial ownership registers and sharing good practice. According to Ghaltaghchyan, starting from publishing the register of beneficial owners of companies operating in metal mining sector, the government will gradually expand the process of disclosing the beneficial owners of legal entities operating in other sectors and engineering a commonly accessible platform for storage of information about them, ensuring publicity of data on beneficial owners.
Thom Townsend, OpenOwnership Executive Director mentioned that OpenOwnership
supports governments, civil society and the private sector in carrying out reforms for beneficial ownership disclosure. Memorandum of Understanding to be signed between OpenOwnership and the Government of Armenia to provide high quality assistance to the Armenian Government will help Armenia to overcome technical challenge and enable to carry out reform.
Under this agreement, OpenOwnership will provide technical assistance to support Armenia in implementing beneficial ownership transparency. Opening the signing ceremony and technical workshop in Yerevan, Minister Badasyan said, ‘Whilst there is no straight-forward way to stop money laundering, beneficial ownership information is key to tackling this transnational issue, and Armenia is committed to finding the best way to proceed in establishing efficient ways to share high quality information about who owns companies.”
Progress on beneficial ownership transparency in Armenia made by OGP- Armenia and EITI Armenia were presented by Lilya Afrikyan from Prime Minister's Office, Department of External Relations and OGP Armenia Working Group Secretary; Lusine Tovmasyan, Head of EITI Secretariat and Lilia Shushanyan, Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructures respectively. Ani Varderesyan, Advisor to Ministry of Justice spoke about progress on beneficial ownership within the anti-corruption strategy and the development of the beneficial ownership roadmap in Armenia.
Russell-Prywata, Senior Programs and Policy Manager from OpenOwnership introduced approaches to beneficial ownership data collection and the international practice, while Sushan Doydoyan, President of Freedom of Information Center dwelt on the importance of the comprehensive implementation of open ownership in all areas.
A discussion was held with the participation of all constituencies, proposing that the legislative regulations related to the mining sector serve as an example of relevant legislation aimed at developing beneficial owners' transparency in other spheres as well.