Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների հանձնաժողովի երկրորդ նիստը
Ս.թ. հունիսի 28-ին տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետին առընթեր Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների հանձնաժողովի երկրորդ նիստը, որին մասնակցել են նաև ԹԻՀԿ ներկայացուցիչները: Նիստի ընթացքում ամրագրվել են փակ ցուցակով հարյուր տոկոս համամասնական ընտրակարգը և կուսակցությունների ու դաշինքների համար խորհրդարան անցնելու անցողիկ շեմի իջեցումը:
Խորհրդարան անցնելու շեմը կուսակցությունների և դաշինքների համար իջեցվելու է 1 տոկոսով` այսինքն՝ 4 տոկոս կուսակցությունների համար և 6 տոկոս դաշինքների համար` գործող Ընտրական օրենսգրքում կուսակցությունների համար 5 և կուսակցությունների դաշինքների համար՝ 7 տոկոսի փոխարեն:
Հանձնաժողովի նիստից հետո ՀՀ առաջին փոխվարչապետ Արարատ Միրզոյանը և Իրազեկ քաղաքացիների միավորման ղեկավար Դանիել Իոաննիսյանը անց են կացրել լրագրողների հետ հանդիպում:
Բացի ՀՀ վարչապետին առընթեր Ընտրական օրենսգրքի բարեփոխումների հանձնաժողովից, գոյություն ունի նաև խորհրդարանական աշխատանքային խումբ, որում ընդգրկված են ներկայացուցիչներ բոլոր չորս խմբակցություններից: Հետագայում երկու հանձնաժողովները մեկտեղելու են իրենց աշխատանքը։

On June 28, 2018, the Electoral Code Reform Commission, appointed by Prime Minister Nikol Pashinyan, held its second session. The Commission also includes a member representing Transparency International Anticorruption Center. First Deputy Prime Minister Ararat Mirzoyan and Daniel Ioannisyan, Founder of the Union of Informed Citizens NGO, addressed the press after the meeting.
Participants agreed that all members of the National Assembly should be elected using closed-list proportional representation. Also, the threshold for the votes necessary to enter Parliament should be lowered from their current levels by 1%. That is, they would be lowered to 4% and 6% for parties and alliances, respectively, from their current levels of 5% and 7%.
In addition to the Electoral Code Reform Commission, there is also a parliamentary working group, which includes representatives from all four political factions. The two separate committees will combine their recommendations before amendments to the Electoral Code are brought forward.