Ընտրությունները չեն արտացոլում քաղաքացիների ազատ կամարտահայտությունը
Ապրիլի 2-ին «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության 3112 անկախ և անկողմնակալ դիտորդները վաղ առավոտից դիտորդական առաքելություն են իրականացրել 1521 ընտրատեղամասերում:
«Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության դիտորդներն ընտրության օրն արձանագրել են քվեարկության նախապատրաստման, քվեարկության ընթացքի, արդյունքների ամփոփման և ընդհանուր բնույթի 2131 խախտում, որոնցից 1243-ի վերաբերյալ նախնական ճշտումներ են արվել, որոնք ստացվել են 544 ընտրատեղամասից: Նախնական ճշտումներ արված խախտումների թիվը կազմում է ընդհանուր արձանագրված խախտումների 58.3%-ը, մնացած 41.7%-ը ստուգման փուլում է:
Նախնական ճշտումներ արված 1243 խախտումներից՝
287-ը ընդհանուր բնույթի են, որից 120-ը (42%)՝ սարքի տեխնիկական խափանման վերաբերյալ են, իսկ 72-ը (25%)՝ մարդկանց և մեքենաների կուտակումների:
186-ը քվեարկության նախապատրաստման և ընտրատեղամասերի բացման փուլում են արձանագրվել, որից 97-ը (52%) քվեասենյակի կահավորանքի վերաբերյալ է, 33-ը (18%)՝ տեղամասային հանձնաժողովի աշխատակարգի:
640-ը քվեարկության ընթացքում են արձանագրվել, որից 125-ը (20%) քվեարկության գաղտնիության խախտման վերաբերյալ է, 92-ը (14%)՝ ընտրողների ուղղորդման:
130-ը ընտրատեղամասերի փակման և արդյունքների ամփոփման փուլում են արձանագրվել:
Նախաձեռնության դիտորդները ընտրատեղամասային դիտորդների կողմից արվել է 584 գրանցում, իսկ իրավաբանները Ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովներ են ուղարկել 31 բողոք, որոնք ներառում են հարյուրավոր ընտրախախտման դեպքեր:
Բողոքների կազմման և ներկայացման գործընթացը շարունակվում է:
Ի մի բերելով այս պահին ունեցած տվյալները, «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունն արձանագրում է հետևյալ խնդիրները.
1) վերահսկվող, կառավարվող քվեարկություն, բաց քվեարկություն, կառավարվող քվեաթերթիկներ և կամքի ազատ արտահայտման վրա գործադրված այլ ճնշումներ, այդ թվում՝ ընտրակաշառք
2) քվեարկության բարդեցված ընթացակարգ
3) հանձնաժողովների աշխատանքի ցածր որակ
4) տեխնիկական գործիքների նշանակալի խափանում
5) տեղամասերում ոստիկանների զգալի անգործություն
6) կեղծ դիտորդական առաքելությունների դերակատարում
Վերոհիշյալ խնդիրների արդյունքում, չնայած այն ակնկալիքին, որ նոր ընտրակարգը վերականգնելու է հանրային վստահությունը ընտրությունների նկատմամբ, արձանագրում ենք, որ դա տեղի չի ունեցել: «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունը լուրջ մտահոգություն և կասկածներ ունի, որ ընտրությունները չեն արտացոլում քաղաքացիների ազատ կամարտահայտությունը:
Միաժամանակ արձանագրում ենք, որ ընտրությունները դեռ չեն ավարտվել, դիտորդական առաքելությունը շարունակում է փաստերի ճշգրտումը, վերլուծությունն ու բողոքարկման գործընթացը:
«Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունը կոչ է անում բոլոր շահագրգիռ կողմերին, այդ թվում՝ քաղաքական ուժերին և բարեխիղճ դիտորդական առաքելություն իրականացրած կազմակերպություններին միանալ խախտումների փաստագրման և վերլուծության գործընթացին՝ հետևողականություն դրսևորելով հետագա գործողությունների հարցում:

Elections do not express the will of the citizens of Armenia
On April 2, the 3112 independent and impartial observers of Citizen Observer Initiative have carried out the mission of observation since early morning at 1521 precincts.
The observers of the Citizen Observer Initiative have registered overall 2131 cases of violations during the preparation, voting, counting and tabulation of votes, out of which 1243 have been verified from 544 precincts. Initial verifications of violations amount to 58.3% of all violations. The remaining 41.7% are in process of verification.
Initial verifications done for 1243 violations are as follows:
287 general violations of which 120 (42%) are due to technical malfunction and 72 (25%) due to congregation of people and cars
186 violations registered during preparation and opening of the precincts, of which 97 (52%) due to violation of voting room arrangement protocols and 33 (18%)՝ due to precinct commission working procedures
640 violations have been registered during the voting process out of which 125 (20%) violations of the secrecy of the vote and 92 (14%) cases of unauthorised persons assisting voters to vote
130 cases of violations were registered during the closing of the precincts, counting and the tabulation procedures.
Based on verified violations, the Initiative’s observers have registered 584 objections in the precinct commission’s log book and so far 31 complaints have been submitted too District Election Commissions. The compilation and submission of complaints are ongoing.
According to the received data so far, Citizen Observer Initiative emphasises the following problems:
1) supervised, controlled and open voting as well as pressure on expression of the free will of voters, including bribery.
2) complicating the voting process
3) low quality of work of the precinct election commissions
4) violations and obvious malfunctions of technical tools
5) noticeable passivity of police at precincts
6) operations of fake observer missions
Despite expectations that the new Electoral Code would have heightened the trust of public towards election process, based on the abovementioned observations we report that this assumption has not been gained. Citizen Observer Initiative has serious concerns and doubts that these elections do not represent the free will of the voters.
In parallel, we remind that the election process is not completed and that the observation mission still continues to verify reported cases of violations to complete the process of final reports and complaints.
Citizen Observer Initiative calls on all interested parties, including political powers (or proxies) and other observer missions to join the process of reporting and analysis of violations to express commitment to follow up with further actions.
The information and views set out in this press release are those of the author(s) and do not necessarily reflect the official opinion of the European Union. Neither the European Union institutions and bodies nor any person acting on their behalf may be held responsible for the use which may be made of the information contained therein.