«Քաղաքացի դիտորդը» կդիտարկի ընտրատեղամասերի 75%-ը
Մարտ 31, 2017 – «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունն ընտրությունների օրը շուրջ 3400 դիտորդներ է ունենալու ավելի քան 1500 ընտրատեղամասերում: Բոլոր դիտորդները հատուկ վերապատրաստում են անցել և գործելու են դիտորդական առաքելություն իրականացնող կազմակերպությունների վարքագծի կանոնների համաձայն՝ հաղորդելով օբյեկտիվ և անկողմնակալ տեղեկատվություն ընտրական գործընթացի վերաբերյալ: Դիտորդները գրանցված ընտրախախտումները արձանագրելու են ընտրատեղամասերի գրանցամատյաններում և հաղորդելու են հատուկ համակարգի միջոցով, որն արտացոլվելու է ընտրախախտումների քարտեզում:
«Մենք կոչ ենք անում քաղաքացիներին օգտվել իրենց ընտրելու իրավունքից այս կարևորագույն ընտրություններում: Մեր դիտորդները պաշտպանելու են ընտրողների քվեները ընտրատեղամասերի 75%-ում: Մենք քաղաքական ուժերին և պետական մարմիններին կոչ ենք անում զերծ մնալ ընտրակեղծիքներից, քանի որ օրենսդիր մարմին ընտրելու իրավունքը նաև կոնվենցիոն իրավունք է, և եթե մեր իրավաբանների ներկայացրած բողոքները հայաստանյան դատարանում պատշաճ չքննվեն, և հետագայում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից կայացվեն վճիռներ ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության, դա մեր պետության համար կունենա և՛ իրավական և՛ քաղաքական հետևանքներ»,- այսօր Երևանում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Լուսինե Հակոբյանը:
Ապրիլի 2-ին «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնությունն ունենալու է նաև 38 շրջիկ դիտորդական խմբեր և 42 իրավաբաններից բաղկացած թիմ, որը խորհրդատվություն է տրամադրելու և դիտորդների արձանագրած խախտումների հիման վրա բողոքներ է ներկայացնելու:
Ընտրությունների օրը նախաձեռնությունը պարբերաբար մամուլի հաղորդագրություն կտարածի, ինչպես նաև տեղեկատվություն կհրապարակվի «Քաղաքացի դիտորդ» կայքում, Facebook և Twitter սոցիալական ցանցերում:

Citizen Observer Initiative to Monitor 75% of All Polling Stations During Armenian Parliamentary Election on April 2
March 31, 2017 – On Election Day, the Citizen Observer Initiative will have nearly 3400 observers in over 1500 polling stations across Armenia. They have all passed a special training program and will be providing an objective, non-partisan account of the electoral process as it unfolds. Any violations of the electoral code will be recorded in the official register at each polling station and will be communicated to the public using an interactive map.
“We call on citizens to make their voice heard during this important election. Our observers will be monitoring 75% of the ballot boxes. We call on political powers and state agencies to stay clear of questionable tactics. Electing a legislative body is a basic right. If legitimate disputes presented by our lawyers are not properly examined in Armenia’s courts but are subsequently condemned by the European Court of Human Rights, that would come with both legal and political consequences for our republic,” said Lousine Hakobyan at a press conference today in Yerevan.
On April 2, the Citizen Observer Initiative will also have 38 mobile observer teams and 42 teams of lawyers ready to provide counsel and present disputes based on the observers’ findings.
The Initiative will provide regular media updates on election day and also publish information on its website, Facebook and Twitter pages.