«Ստատուս քվո». իրավիճակը կապված ընտրական գործընթացների հետ
Հայաստանի հանրային ռադիոյի «Ստատուս քվո» հաղորդման հյուրն է քաղաքական վերլուծաբան Արմեն Գրիգորյանը: Նրա կարծիքով՝ ժողովրդավարությունը աշխարհի լավագույն մոդելն է զարգանալու համար: Մեր առջև ծառացած մրտահրավերների մեծ մասը կարող ենք լուծել միայն ժողովրդավարության ճանապարհով: Հայաստանում իշխանություններից դժգոհ է հասարակության մեծ մասը: Ըստ Արմեն Գրիգորյանի՝ դժգոհությունը պարպելու համար 30 հազար ոստիկանական զորք ունենալու փոխարեն, որը պահվում է, որպեսզի իշխանությանը մարտահրավեր չնետվի, կարելի է ունենալ ժողովրդավարական ընտրություններ և լեգիտիմ իշխանություն: Այդ դեպքում այլևս փողոցում իշխանափոխություն լինելու մարտահրավեր չի լինի: Եթե լիներ ժողովրդավարական ընտրություն, չէր լինի Սասնա ծռերի քայլը:
ՏԻՄ ընտրությունները բոլոր սուբյեկտների համար թեստ է այն տեսանկյունից, որ բոլորը պատրաստվում են 2017 թ. ընտրություններին: Իշխանության համար ապրիլյան պատերազմը, Սասնա ծռերի դեպքը, երկար տարիների տնտեսական աճի բացակայությունը, ստագնացիան, գալիս են հասկանալու, թե արդյոք ընտրության նախկին տարբերակներով կարող են իրենց համար ապահովել հաղթանակ: Քաղաքացիական հասարակության և կուսակցությունների համար հնարավորություն է որոշակի քայլ կատարել դեպի ժողովրդավարություն՝ վերահսկողության միջոցով ունենալ ազատ, թափանցիկ ընտրություններ, որոնց արդյունքում ձևավորել ՏԻՄ: Սասնա ծռերի դեպքը ցույց թվեց, որ եթե համակարգային ճգնաժամը չլուծվի, հասարակությունն անընդհատ հայտնվելու է ճգնաժամերի մեջ. իշխանությունը կարող է ինչ-որ վարքագիծ դրսևորել ընտրությունների համար:

"Status quo". The situation with the election process
Political analyst Armen Grigoryan was a guest at Armenia's Public Radio's "Status Quo". He believes that democracy is the best model for development. Most of the challenges we face can be solved only through democracy. In Armenia most of the populous is dissatisfied with the government. According to Grigoryan, in order to exhaust the dissatisfaction the government rather than keeping a 30 thousand member police force to keep the public from challenging the its power, can have democratic elections, thus a legitimately attained power. In that case there will not be anyone challenging the government on the streets. If there were democratic elections, there would not be a Sasna Tsrer movement.
Local elections are a test for all subjects in the sense that everyone is preparing for the 2017 elections. The April war, the Sasna Tsrer incident, the lack of long-term economic growth and stagnation, bring into question whether the government can guarantee its power with the previous version of elections. For civil society and political parties it is an opportunity to commit to democracy, to have free and transparent elections by means of public oversight, resulting in the formation of local government. The Sasna Tsreer incident enumerated that if the systematic recession is not solved, society will constantly be in a crisis; the government is capable of establishing a certain behavior for the elections.