2007-ից-2015թթ. գերխնդիրը եղել է ոչ թե տնտեսության, այլ ոստիկանության ծախսերի աճը
Տնտեսագետ Արտակ Մանուկյանը «Առաջին լրատվական»-ի հետ զրույցում նշել է, որ Հայաստանում ՀՆԱ-ի 20-25 տոկոսը ստվերում է: Տնտեսագետի խոսքով՝ եթե այս պայքարի արդյունքում անարդարությունը, կոռուպցիան վերանան, շատ ավելի մեծ օգուտ կլինի տնտեսությանը, քան կրած վնասներն են: «Եթե կոռուպցիայի դեմ արդյունավետ պայքարի արդյունքում այս գումարը փորձենք բերել հարկման դաշտ և ներարկենք տնտեսությոն մեջ, սրա ազդեցությունը մի քանի անգամ ավելին է, քան մի քանի զբոսաշրջիկի չգալը Հայաստան»:
«2007-2015թթ. մեր պետական բյուջեի ծախսը աճել է 10,6 տոկոսով, իսկ ոստիկանության ծախսերը 26,6 տոկոսով,- ընդգծել է Արտակ Մանուկյանը,- այսինքն՝ գերխնդիրը եղել է ոչ թե տնտեսության, այլ ոստիկանության ծախսերի աճը»: 2007-2015թթ. ոստիկանական ծախսերը, որ աճել են ավելի քան 5 անգամ, տնտեսության ուղղակիորեն աճին չեն հանգեցնում:
Եթե ապրիլյան պատերազմից դասեր չքաղեցին, ապա շատ ավելի վատ բաներով կարող է ստիպեն, որ այդ դասերը քաղեն:

From 2007 till 2015 the main issue was not the economy but the raise in police expenditures
Economist Artak Manukyan in a conversation with “1in.am” noted that, 20 to 25% of Armenia’s GDP is in shade. According to the economist, if injustice and corruption are eliminated though this fight, the economy will experience a much greater benefit than any costs it incurred. “If as a result of an effective struggle against corruption we are able to tax this money and circulated into the economy, the effects will be several times greater than the loss of a few tourists to Armenia.”
“2007-2015 our national expenditures grew by 10.6 %, but the expenditures of the police force grew by 26.6%,” specified Artak Manukyan, “meaning that the main issue was not the economy, but the increase in police expenditure.” 2007-2015 police costs, which have increased more than 5 times, do not directly contribute to economic growth.
If we learned nothing from the April war, then we will be forced to learn these lessons through far worse incidences.