Կոռուպցիայի դեմ պայքարի վերաբերյալ դասընթաց երիտասարդ առաջնորդների համար
Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն (ԹԻՀԿ) ՀԿ-ի առաջնահերթ խնդիրներից է երիտասարդության շրջանում հակակոռուպցիոն կրթությունը, ինչը քննարկվել է նաև ԹԻՀԿ ռազմավարության պլանավորման նիստի ընթացքում: Դրան են միտված ծրագրի մասնագետ/հետազոտող Տաթևիկ Բարսեղյանի հերթական դասընթացները Երիտասարդ առաջնորդների դպրոցի սաների համար: Դասընթացն ուղեկցվել է գործնական աշխատանքով:
Ինտերակտիվ դասընթացը բաղկացած է երեք մասից: Առաջին մասում մասնակիցները իրազեկվել են կոռուպցիայի մասին, ծանոթացել դրա դրսևորումներին, պատճառներին և հետևանքներին, կոռուպցիայի վերաբերյալ ուսումնասիրություններին:
Երկրորդ մասում նրանց ներկայացվել է օրինավորության ազգային համակարգը (ՕԱՀ): Դասընթացի մասնակիցները տեղեկացվել են Հայաստանում տարվող հակակոռուպցիոն պայքարի վերաբերյալ: Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորություններին, հակակոռուպցիոն ռազմավարություններին և հակակոռուպցիոն մարմիններին, առանձին, մասնավորապես՝ կրթության և առողջապահության ոլորտներում տիրող կոռուպցիային, ինչպես նաև կոռուպցիայի դրսևորումներին ընտրությունների ժամանակ:
Երրորդ մասում մասնակիցներին ներկայացվել են կոռուպցիայի դեմ պայքարի հիմնական բաղադրիչները՝ կանխարգելում, բացահայտում, հանրային աջակցություն և կրթություն: Մասնակիցները ծանոթացել են նաև կոռուպցիայի կանխարգելման գործիքներին, պատկերացում են ստացել տեղեկատվության ազատության, շահերի բախման կարգավորման, էթիկայի նորմերի վերաբերյալ: Ստացած գիտելիքներն ամրապնդել են գործնական աշխատանքով:

Training on fight against corruption for young leaders
Anticorruption education for young people is one of the prority issues for Transparency International Anticorruption Center (TIAC). It was also discussed during TIAC strategic planning session. TIAC Project Specialist / Researcher Tateveik Barseghyan’s subsequent training for the students of Young Leaders’ School was aimed at it. The training was accompanied by practical work.
The Interactive training comprised of three parts. In part one the participants were informed on corruption, got acquainted with its manifestations, reasons and consequences and research on corruption.
National Integrity System (NIS) was presented to them in the second part. The participants in the training were introduced on anticorruption fight in Armenia. They learned about the international obligations that Armenia undertook to implement, anticorruption strategies and the anticorruption bodies, corruption situation in certain spheres, particularly in education and health care, as well as corruption manifestations during elections.
The main components of effective anticorruption policy – prevention, detection, public participation and education - were presented in the third part of the training. The participants also were introduced with corruption prevention tools, got an idea on freedom of information, regulation of conflict of interest, norms of ethics. The information they acquired was strengthened by practical work.