Փորձագիտական քննարկում ՀՀ սահմանադրության փոփոխությունների հետևությունների վերաբերյալ
Ս.թ. դեկտեմբերի 8-ին Ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմի (EPDE) և «Քաղաքացի դիտորդ» նախաձեռնության համագործակցությամբ անց է կացվել փորձագիտական քննարկում ՀՀ սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեի քաղաքական ու ընտրական հետևությունների վերաբերյալ 2015 թ. դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեից հետո: Քննարկման ժամանակ Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը և Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցը ներկայացրել են ընտրակեղծիքի վիճակագրական ապացույցը:
Փորձագիտական քննարկման մյուս բանախոս «Իրավունքի Եվրոպա միավորում» ՀԿ-ի փաստաբան, իրավաբան Տիգրան Եգորյանը ներկայացրել է ընտրախախտումների ու ընտրական իրավունքի հնարավոր փոփոխությունների մասին: EPDE-ի փորձագետ, Ռուսաստանի Գոլոս շարժման ներկայացուցիչ Ռոման Ուդոտը և EPDE-ի փորձագետ Ադամ Բուսուլեանուն ներկայացրել են Հայաստանի միջազգային ընտրական դիտորդական առաքելությունների աշխատանքի ամփոփումը: Նորվեգական հելսինկյան կոմիտեի ներկայացուցիչ, EPDE-ի փորձագետ Լենե Վեթելանդը բանախոսել է ԵՄ, ԱլԳ երկրների և Ռուսաստանի տեղական ու միջազգային քաղաքացի դիտորդների համագործակցության վերաբերյալ:

Experts’ round table on the implications of the constitutional changes
On December 8, 2015 The European Platform for Democratic Elections (EPDE) in cooperation with the members of the “Citizen Observer” Initiative held experts’ discussion on the political and electoral implications of the constitutional amendments after the December 6, 2015 Referendum. During the discussion Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anticorruption Center and Artur Sakunts, Chairman of Helsinki Citizens’ Assembly Vanadzor Office presented the results of the statistical analysis of the officially announced results and the statistical evidence of electoral fraud.
Other speaker of the Experts’ Discussion Tigran Egoyan, lawyer, advocate of Europe in Law Association presented the analysis of the election violations and potential changes of the electoral law. Roman Udot, EPDE expert, Movement Golos, Russia and Adam Busuleanu, EPDE expert presented an overview of the work of international election observation missions in Armenia. Lene Wetteland, EPDE expert, Norwegian Helsinki Committee reported on the cooperation between domestic and international citizens observers in the EU, EaP countries and Russia.