Դասընթաց. ինչպե՞ս անցկացնել սահմանադրական հանրաքվեի էլեկտրոնային մոնիտորինգ
Նոյեմբերի 26-ին, ժամը 15:00-17:00-ը «Մեդիա կենտրոնում» Թրանսփարնեսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնը (ԹԻՀԿ) կանցկացնի դասընթաց, որը կվարի ԹԻՀԿ գործադիր տնօրեն Վարուժան Հոկտանյանը:
ԹԻՀԿ-ը իրականացնում է «ՀՀ սահմանադրական հանրաքվեի էլեկտրոնային մոնիտորինգ» ծրագիրը: Ծրագրի շրջանակներում ստեղծվել է վեբ կայք (հասանելի է ԹԻՀԿ www.transparency.am կայքից), որում շարունակաբար կներկայացվեն ս.թ. դեկտեմբերի 6-ին կայանալիք սահմանադրական հանրաքվեին առնչվող ընտրական մի շարք պաշտոնական թվերի օգտագործմամբ վեր հանված հարաբերակցություններ: Մասնավորապես, ներկա փուլում, օգտագործելով ՀՀ ոստիկանության կայքում տեղադրված ընտրական ցուցակները, նշված կայքում բերված են յուրաքանչյուր հասցեում հաշվառված ընտրողների թվերը և նրանց տվյալները, ընտրողների դասակարգումն ըստ տարիքի: Բերված են այն ընտրողների տվյալները, որոնք չունեն հասցե կամ որոնց հասցեները թերի են նշված ընտրական ցուցակներում, այն ընտրողների տվյալները, որոնց մոտ բացակայում են ծննդյան ամիս/ամսաթվերը, և այլն:
Հրավիրում ենք շահագրգիռ կուսակցությունների, հասարակական կազմակերպությունների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին մասնակցել դասընթացին, որի ընթացքում Վարուժան Հոկտանյանը կներկայացնի, թե ինչպես կարելի է նշված կայքից ստանալ օգտակար տվյալներ, որոնց միջոցով կարելի կլինի նվազեցնել հնարավոր ընտրակեղծիքների հավանականությունը:

Workshop: How to E-Monitor the Referendum on Constitutional Changes
On November 26, 15-17:00 the Media Center will host a workshop conducted by Transparency International Anti-Corruption Center NGO.
Varuzhan Hoktanyan, Executive Director of Transparency International Anti-Corruption Center, will speak on TIAC electronic monitoring program to monitor the voting numbers (see http://elections.transparency.am/).
The program was executed by the mathematical and justified estimation of the election. Along this, exact calculation of the polls and methods to produced controlled processes were used. “Election number comparison” is thus an applied method of this proposed method of electronic monitoring of voting results.
The goal of the Project is to contribute to fair elections in Armenia and thus, to enhance the trust of the population towards elections. Its objectives are to control the accuracy of the process and results of voting in all precincts, analyze possible instances of irregularities and fraud during voting, widely disseminate the results of that analysis, and assess the impact of irregularities and fraud on the Results of the December 6 Referendum in Armenia.