Բյուրեղավանի գիշերօթիկ դպրոցի տնօրենը յուրացրել է 35 մլն դրամ. մեղադրական եզրակացություն
Բյուրեղավանի գիշերօթիկ դպրոցի յուրացումների գործով նախաքննությունն ավարտվել է և գործն ուղարկվել Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկացել է Դատական տեղեկատվական համակարգից:
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ դպրոցի արդեն նախկին տնօրեն Գայանե Մարգարյանը ուղիղ 10 տարի պարբերաբար, առանց աշխատանքի ընդունելու մտադրության` շահադիտական նպատակով, կազմել է հաստատությունում փաստացի աշխատանքի չհաճախող, իսկ 2007 թվականի սեպտեմբերից կազմակերպության կադրերի գծով տեսուչ Արաքս Հովսեփյանին է հանձնարարել կազմել հաստատությունում փաստացի աշխատանքի չհաճախող ընդհանուր 16 անձի հետ աշխատանքային կեղծ պայմանագրեր: Այնուհետեւ նա անձամբ հաստատել է կեղծ պայմանագրերը, հրամանագրել է հաստատությունում փաստացի աշխատանքի չհաճախող 16 անձ, որից հետո Արաքս Հովսեփյանի եւ Փառանձեմ Մարտիրոսյանի հետ կնքվել է աշխատավարձի հաշվարկի պաշտոնեական կեղծ փաստաթղթեր: Դպրոցի այս երեք աշխատակիցները ելքագրել են 36 մլն 370 հազար ՀՀ դրամ:
Գայանե Մարգարյանը կալանավորված է, իսկ մյուս երկուսի նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:

Director of Byureghavan boarding school has embezzled 35 million AMD: indictment
The pretrial on embezzlement at Byureghavan Children's Care and Protection Boarding School SNCO ended and the case was sent to common jurisdiction court of Kotayk province. News.am was informed about it from DataLex Judiciary Portal.
According to the indictment, for 10 years the already former director of the Boarding School Gayane Margaryan with mercenary motives, without any intention to hire, concluded contracts with people who did not actually work at the institution. From 2007 she assigned human resources inspector Araks Hovsepyan to form fake labor contracts with 16 people who actually did not attend to work. She personally ratified the fake contracts and issued a decree regarding 16 people who did not work in the institution. Later with Araks Hovsepyan and Parandzem Martirosyan she concluded fake official documents on salaries calculation. These three employees wrote off 36 million 370 thousand AMD.
Gayane Margaryan is detained, and signature to not leave the republic was selected as measure of restraint for the other two.