«Բյուրեղավան»-ի գործով բողոքի քննությունը շարունակվում է
Ս.թ. սեպտեմբերի 1-ին Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանում շարունակվել է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ի և փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանի կողմից 2015թ. մայիսի 6-ին ներկայացված բողոքի քննությունը: Բողոքը ներկայացված էր «Բյուրեղավանի երեխաների խնամքի և պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատություն» ՊՈԱԿ-ում կատարվող անօրինությունների վերաբերյալ հանցագործության մասին հաղորդումը պատշաճ քննության չենթարկելու, գործի բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննություն չիրականացնելու և նշված հանգամանքների շուրջ դատախազի կողմից վերահսկողություն չիրականացնելու դեմ: Բողոքի քննությունը հետաձգվեց, քանի որ նիստին չէր ներկայացել գործով հսկողություն իրականացնող դատախազը:
Հիշեցնենք, որ 2014թ. ապրիլի 18-ին «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» ՀԿ-ն, երեխաների պաշտպանության հարցերով զբաղվող մի քանի կազմակերպություն և մի խումբ ակտիվիստներ, հիմք ընդունելով գիշերօթիկ հաստատության աշխատակիցների՝ ԶԼՄ-ներում հրապարակված բաց նամակը, ՀՀ գլխավոր դատախազին են ներկայացրել հանցագործության մասին հաղորդում՝ ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության «Բյուրեղավանի երեխաների խնամքի և պաշտպանության գիշերօթիկ հաստատություն» ՊՈԱԿ-ում կատարվող անօրինությունների, մասնավորապես, տնօրենի կողմից կատարվող յուրացումների և չարաշահումների, երեխաների նկատմամբ ծեծի և բռնության, ինչպես նաև նախարարության կողմից հնարավոր հովանավորչության վերաբերյալ:
Նախաքննական մարմնի կողմից անցած շուրջ տասնութ ամիսների ընթացքում հաղորդումը պատշաճ քննության չի ենթարկվել, քննությունն ընթացել է միակողմանի, հաղորդման մեջ նշված հանգամանքները լրիվ չեն բացահայտվել և համապատասխան մեղադրանքներ չեն առաջադրվել, ինչպես նաև գործով օբյեկտիվ և բազմակողմանի քննություն չի իրականացվել հնարավոր հովանավորչության մասով:

Investigation of a complaint filed by Transparency International Anticorruption Center NGO and attorney Tigran Hayrapetyan on May 6, 2015 was continued in common jurisdiction court of Yerevan’s Kentron and Nork Marash administrative districts on September 1, 2015. The complaint was initiated for failing to carry out proper examination of crime reporting on unlawfulness in “Byureghavan Children's Care and Protection Boarding School” SNCO and for failing to conduct thorough, impartial and comprehensive investigation of the case, as well as to oversee the mentioned circumstances by the prosecutor. Investigation of the complaint case was postponed, since the prosecutor entitled to oversee did not come.
It should be reminded that based on boarding school employees’ open letter published in mass media, Transparency International Anticorruption Center NGO, a number of child protection organizations and a group of activists, reported crime to the Prosecutor General of Armenia on April 18, 2014 on unlawfulness, in particular embezzlement and abuse committed by the director of Byureghavan children care and protection boarding institution SNCO under the Ministry of Law and Social Issues, assault and violence against children, as well as possible patronage by Ministry of Law and Social Issues.
The crime reporting failed to be properly investigated during nearly the past 18 months by pre-trial body, the investigation was one-sided, the mentioned circumstances failed to be completely exposed, and respective charges were not brought, as well as impartial and comprehensive investigation on possible patronage was not conducted.