Նախագահի վերահսկողականի ղեկավարը չի հայտարարագրել կնոջ ունեցվածքը
Ազատություն ռադիոկայանի հարցմանն ի պատասխան Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը պաշտոնապես հայտնել է, որ ՀՀ նախագահի վերահսկողական ծառայության ղեկավար Հովհաննես Հովսեփյանը, ով 4 տարվա ընթացքում հանրությանն անհայտ անձանցից ստացել է 2 միլիոն 750 հազար դոլարի նվիրատվություն, երբևէ չի ներկայացրել իր տիկնոջ ունեցվածքի մասին հայտարարագրեր: Մինչդեռ, Հանրային ծառայության մասին օրենքի 32-րդ հոդվածը Հայաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից պահանջում է ներկայացնել իրենց հետ փոխկապակցված անձանց ունեցվածքի մասին հայտարարագրեր: Այդ մասին Ազատություն ռադիոկայանը զրուցել է նաև Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի (ԹԻՀԿ) փորձագետ Արտակ Մանուկյանի հետ:
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը նշել է, որ Հովհաննես Հովսեփյանը 2011-2014 թ.թ. իր տարեկան հայտարարագրերում իր հետ փոխկապակցված անձանց վերաբերյալ տվյալներ չի հայտարարագրել: Արտակ Մանուկյանի խոսքով՝ առնվազն տարօրինակ է, թե ինչու էթիկայի հանձնաժողովը վարույթ չի հարուցել այս դեպքի հետ կապված: Հանրային ծառայության մասին օրենքի 28-րդ հոդվածում ասվում է, որ հանձնաժողովը կարող է վարույթ հարուցել: Այսինքն, չնայած իրավական հարթության մեջ որևէ տույժ, տուգանքի հասկացողություն չկա, բայց առնվազն հանրային պարսավանքի ներկայացնելով տվյալ փաստը, այսինքն՝ վարույթ ընդունել և դրա մասին բարձրաձայնել, իմ կարծիքով, Բարձրաստիճան անձանց էթիկայի հանձնաժողովը պետք է որ անի»:
2012 թ. հունվարից գործող Բարձրաստիճան պաշտոնյաների էթիկայի հանձնաժողովը մինչև այսօր չի հրապարակել գեթ մեկ բարձրաստիճան պաշտոնյայի անուն, ով խախտել է էթիկայի նորմերը և հարստացել է պաշտոնական դիրքի չարաշահմամբ:

Head of the Presidential Oversight Service did not declare his wife’s assets
In reply to Radio Liberty’s inquiry the Commission on Ethics of High-Ranking Officials of Armenia officially stated that Hovhannes Hovsepyan, Head of the Presidential Oversight Service of Armenia who received 2 million 750 thousand USD donation in 4 years from unidentified people, has never submitted any declaration of income and assets about his wife’s assets. Whereas article 32 of the Law on Public Service requires that high-ranking officials of Armenia submit declarations income and assets of the people related to them. Radio Liberty had an interview with Artak Manukyan, Expert of Transparency international Anticorruption Center (TIAC).
The Commission on Ethics of High-Ranking Officials of Armenia noted that Hovhannes Hovsepyan failed to file information about people related to him in his 2011-2014 annual declarations on assets and income. According to Artak Manukyan it was at least strange why Ethics Commission failed to initiate proceedings on the case. “Article 28 of Law on Public Service stipulates that the Commission might initiate proceedings. Though legally no penalty is imposed, to my mind the case should be publicly reprimanded. Ethics Commission might initiate proceedings, giving voice to it.”
The Commission on Ethics of High-Ranking Officials of Armenia which was established in January 2012 failed to publish a name of a single high-ranking official who broke ethical norms and was enriched by misusing his/her position.